Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku. "To bajer, skorzystają nieliczni"

Z podwyższenia kwoty wolnej od podatku skorzystają tylko ci, którzy zarabiają do 1030 zł na rękę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER)
Wicepremier Morawiecki zapowiedział, że z wyższej kwoty wolnej od podatku skorzysta około 5 mln osób.

Od 1 stycznia 2018 roku kwota wolna od podatku ma zostać podniesiona z 6,6 tys. zł do 8 tys. zł. Dla większości Polaków to de facto nic nie znacząca zmiana, bowiem zyskać na niej mają jedynie najmniej zarabiający.

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że z wyższej kwoty wolnej od podatku skorzysta około 5 mln osób. Jeden ze sztandarowych punktów programu PiS okazuje się więc właściwie tylko ulgą podatkową dla niewielkiej grupy Polaków - o czym więcej pisaliśmy w money.pl.

- To jedynie bajer propagandowy – komentuje w rozmowie z money.pl prof. Marian Noga, ekonomista, były członek RPP. – Aby rzeczywiście przysłużyć się Polakom i poprawić ich standard życia, kwota wolna od podatku powinna być co najmniej trzy razy wyższa, czyli oscylować wokół 24 tys. zł, a nie 8 tys. – dodaje.

Kwota wolna od podatku posłów 5 razy większa niż obywateli:

Tymczasem, jak wylicza analityk dr Rafał Mundry z Uniwersytetu Wrocławskiego, niższy podatek zapłacą jedynie osoby zarabiające poniżej 1030 zł miesięcznie na rękę. To pokazuje, jego zdaniem, że w Polsce de facto nie ma kwoty wolnej od podatku.

Jak dodaje prof. Marian Noga, kwota wolna od podatku nie jest najwłaściwszym narzędziem do walki z biedą. – Od tego są programy socjalne, jak choćby 500+ – stwierdza.

Dodatkowo zwraca uwagę na bilans kosztów tej decyzji. Jak wynika z oceny skutków regulacji, podwyższenie kwoty wolnej od podatku z dotychczasowego poziomu 6,6 do 8 tys. zł będzie oznaczało niemały wydatek dla budżetu.

Tylko w pierwszym roku jej obowiązywania do budżetu wpłynie o 650 mln zł środków mniej. W kolejnych 9 latach, jak wynika z OSR, po 670-850 mln zł.

- To bardzo duże koszty w porównaniu do skutków społecznych, jakie ma przynieść podniesienie tej kwoty. Pieniądze te można by wydać znacznie bardziej racjonalnie np. na szkolenia, edukację i podnoszenie kwalifikacji pracowników najniżej zarabiających – zaznacza prof. Marian Noga.

Przypomnijmy, że o podniesieniu kwoty wolnej od podatku z 6,6 tys. zł do 8 tys. zł od stycznia 2018 roku poinformowało we wtorek Centrum Informacji Rządu. Jednocześnie przewidziane zostało utrzymanie degresywnej kwoty wolnej od podatku dla dochodów stanowiących podstawę opodatkowania przekraczającą 8 tys. zł, ale nieprzekraczającą 13 tys. zł oraz dla dochodów stanowiących podstawę opodatkowania przekraczającą 85 tys. 528 zł, lecz nieprzekraczającą 127 tys. zł.

CIR zaznaczył, że nie zmieni się kwota wolna od podatku dla dochodów przekraczających 13 tys. zł i nieprzekraczających 85 tys. 528 zł.

Tagi: kwota wolna od podatku, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-10-2017

MlodaDuda tak obiecywal kwote wolna 8tys DLA WSZYSTKICH!!! JEDNA WIELKA SCIEMA PIS. Co za chory kraj

04-10-2017

moje imie.Ile osób skorzysta z tej nowej kwoty wolnej od podatku ?? Tak niewielu, że tylko w granicach błędu statystycznego. Prawie nikt w Polsce tak mało nie … Czytaj całość

04-10-2017

jestem zaWyższa kwota wolna od podatku jest dobra decyzja bo większość ludzi wyda te pieniądze na konsumpcję i usługi. Niewątpliwie skorzysta na tym drobna … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (68)