Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gazprom
22.09.2010 09:48

Kolejna runda rozmów w sprawie umowy gazowej

Tym razem negocjacje z Rosjanami będą miały miejsce w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KellyBoreson/iStockphoto)

_ - Rozmowy z Rosją w sprawie umowy gazowej mają się odbyć pojutrze * __ w resorcie gospodarki - _ poinformowała szefowa biura prasowego Ministerstwa Gospodarki Agnieszka Gapys.*

Gapys dodała, że spotkanie odbędzie się w takim samym składzie, jak ostatnie w Moskwie. Brali w nim udział: wiceministrowie gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska i Marcin Korolec oraz szef dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej do spraw energii Philip Lowe.

W polskiej delegacji uczestniczyli też m.in.: wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski, wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk oraz przedstawiciele Departamentu Polityki Energetycznej MSZ.

Na początku września wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak w Brukseli rozmawiał o umowie z komisarzem ds. energii Guentherem Oettingerem. Spotkanie dotyczyło wątpliwości KE do polskiej umowy gazowej z Rosją, w tym zasad ustalania taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę i zarządzania gazociągiem, który go transportuje.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wciaz;bez;porozumienia;w;sprawie;rosyjskiego;gazu,125,0,677757.html) Wciąż bez porozumienia w sprawie rosyjskiego gazu

Chodzi o aneks do porozumienia rządów Polski i Rosji, dotyczący zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku. Jego projekt sporządzono po tym, gdy na początku ubiegłego roku surowiec przestał do Polski dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo.

Niedawno Pawlak mówił, że spotkanie z Rosjanami, do którego doszło w Moskwie nie musi być ostatnim w sprawie kontraktu. _ - Jeżeli chodzi o kontrakt gazowy, ta umowa, która została po raz pierwszy zawarta w 1993 r., była kilka razy zmieniana i modyfikowana. Na bazie tej umowy obniżono nawet dostawy poniżej zapotrzebowania polskiego rynku i z tego powodu są cały czas kłopoty _ - powiedział.

Tymczasem rzeczniczka komisarza Oettingera ostrzegła, że od połowy października możliwe są niedobory w dostawach gazu do Polski. Zdaniem KE ten scenariusz grozi Polsce, jeśli nie zostanie podpisana nowa umowa. Marlene Holzner dodała, że _ nie chodzi o zimę, tylko o okres od połowy października do grudnia, o pewne godziny szczytowego zapotrzebowania _.

Szef PGNiG Michał Szubski zapowiedział, że pierwsze ograniczenia dostaw gazu dla odbiorców przemysłowych mogą wystąpić na przełomie października i listopada. Zapewnił, że ewentualne ograniczenia nie dotkną klientów indywidualnych i sektora komunalnego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t74965.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazprom;o;umowie;z;polska;rosja;nie;jest;w;ue,134,0,671622.html) Gazprom o umowie z Polską: Rosja nie jest w UE Prasa w Rosji przytacza stanowisko koncernu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t90380.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;ma;zastrzezenia;do;gazowej;umowy;z;rosja,186,0,600762.html) Unia ma zastrzeżenia do gazowej umowy z Rosją Wątpliwości Brukseli budzą zapisy oddające Rosjanom wyłączność na tranzyt gazu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t99421.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bezpieczenstwo;energetyczne;polski;-;od;czego;zalezy,78,0,636750.html) Bezpieczeństwo energetyczne Polski - od czego zależy? Węgla nie zabraknie nam przez co najmniej 150 lat. Jednak ważne dla gospodarki surowce: ropę naftową i gaz ziemny wciąż importujemy w dużej mierze z Rosji. Czy sytuację poprawi elektrownia atomowa i gaz łupkowy?
Tagi: gazprom, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz