Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koniec abonamentu. Radio i telewizja będą finansowane bezpośrednio z budżetu

Od 2019 roku na media publiczne będzie trafiać z budżetu państwa półtora-dwa miliardy złotych. Rząd zlikwiduje abonament, który sprawdza się coraz gorzej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STACH ANTKOWIAK/REPORTER/EAST NEWS)
Koniec abonamentu jest już niemal przesądzony - mówi Krzysztof Czabański.

- Praktycznie jest już zdecydowane, że od przyszłego roku abonament radiowo-telewizyjny będzie pokrywany z budżetu państwa - powiedział szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Podtrzymał tym samym deklarację ze stycznia tego roku. Wtedy to o pomyśle finansowania publicznego radia i telewizji z budżetu państwa mówił Telewizji wPolsce.

Czabański w rozmowie z "Wyborczą" doprecyzował, że na utrzymanie mediów publicznych potrzeba 2,5-3 mld zł rocznie. Miliard radio i telewizja zarabiają na emisji reklam. Potrzebują więc zastrzyku od państwa w wysokości 1,5-2 mld zł.

Zobacz też: Abonament? Żakowski: tak, ale telewizja dla Polaków

Szef Rady Mediów Narodowych nie wykluczył też, że gdyby sytuacja finansowa radia i telewizji się ustabilizowała, można by zacząć myśleć o ograniczeniu emisji reklam - nie jest to jednak nic przesądzonego ani pewnego.

Przy finansowaniu mediów bezpośrednio z budżetu państwa pojawia się jednak pytanie, czy nie jest to pomoc publiczna i czy nie wymaga w takim razie notyfikacji ze strony Komisji Europejskiej. Według prof. Stanisława Piątka, jednego z twórców ustawy medialnej - tak. "Gazeta" zapytała też ministerstwo kultury, czy wystąpiło o taką notyfikację. Resort jednak, jak na razie, milczy.

Tagi: krzysztof czabański, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-04-2018

emerytJak Tusk chciał zlikwidować abonament, to PiS darło mordy. Teraz nam ogłoszą, że "dla dobra narodu" nie będzie abonamentu, a tak na prawdę … Czytaj całość

18-04-2018

wisus54Jak to się ma do prawa unijnego które tego zabrania? Jak to się ma do zdania Polaków którzy nie chcą finansować telewizji jednej partii

18-04-2018

SaszaJuz na TVPiS płaca kierowcy w benzynie

Rozwiń komentarze (370)