Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniunktura w Polsce. Raport GUS

4
Podziel się:

Większość dyrektorów przedsiębiorstw jednak pozytywnie ocenia koniunkturę w naszym kraju.

Koniunktura w Polsce. Raport GUS
(LUKASZ SZELAG/REPORTER/EAST NEWS)

Większość dyrektorów przedsiębiorstw pozytywnie ocenia koniunkturę w naszym kraju - wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego. Nieco bardziej pesymistyczni niż w lipcu i przed rokiem są jedynie dyrektorzy firm budowlanych.

Jak zauważa GUS, mimo negatywnych i gorszych niż przed miesiącem ocen bieżącego popytu i sprzedaży oraz mniej korzystnych opinii dotyczących sytuacji finansowej, prognozy w tym zakresie są optymistyczne i lepsze od formułowanych w lipcu. Odnotowywany jest nieco większy niż przed miesiącem wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi. Kierujący jednostkami zapowiadają wzrost zatrudnienia. Podobnie jak w lipcu, przedsiębiorcy oczekują niewielkiego spadku cen.

W handlu detalicznym ogólny klimat koniunktury był dobry - poprawę sygnalizuje 15,4 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 11,4 proc. Pozostałe firmy uznały, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Diagnozy sprzedaży od kwietnia są optymistyczne, ale w sierpniu ostrożniejsze niż w lipcu.

W sierpniu poprawę koniunktury odnotowuje 15,3 proc. badanych firm z sekcji zakwaterowanie i gastronomia, a jej pogorszenie - 10,3 proc. Jednocześnie w przetwórstwie przemysłowym zadowolonych z koniunktury jest 15,9 proc. badanych przedsiębiorstw. Pogorszenie sytuacji dostrzega 11,2 proc.

Największą przewagę dyrektorów optymistycznie oceniających sytuację można dostrzec w handlu hurtowym. Poprawę koniunktury sygnalizuje 17,7 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 9,7 proc. Bardzo podobnie rozkładają się opinie w branży transportowej.

Najgorsze nastroje panują w budownictwie. Ogólny klimat koniunktury kształtował się w sierpniu na poziomie minus 3,3 (przed miesiącem minus 1,9). Poprawę koniunktury sygnalizowało 13,2 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 16,6 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14 proc. i 15,9 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oceny dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są nieco bardziej negatywne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Niekorzystne diagnozy sytuacji finansowej utrzymują się od czerwca na zbliżonym poziomie. Po oczekiwanej od marca poprawie portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, w sierpniu przedsiębiorcy przewidują, że w najbliższych trzech miesiącach mogą się one nie zmienić. Prognozy sytuacji finansowej są nieznacznie negatywne. Nadal sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe.

Z badania GUS wynika, że redukcje zatrudnienia mogą być nieco bardziej znaczące od planowanych w lipcu. Zapowiadany niewielki spadek cen robót budowlano-montażowych jest zbliżony do oczekiwanego przed miesiącem.

gospodarka
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
wito49854
8 lat temu
Niby gospodarka rośnie, inflacja spada, ale ludziom żyje się źle. Firmy upadają, ludzie tracą pracę. Musimy sami coś z tym zrobić by nam było lepiej. Jest książka "Emery.tura nie jest Ci potrzzebna" o zarządzaniu swoimi pieniędzmi, budowaniu majątku. Dobra lektura z praktycznymi przykładami
moi
8 lat temu
sytuacja w budowlance jest specyficzna, kapitalizm w pełnym rozkwicie, są duże zyski, ale niepewność jeszcze większa, na rynku zostają "rycerze" zakuci w zbroje po uszy
ZK590
8 lat temu
w budowlane było, jest i będzie źle. Stawki niższe jak dla biuralistów od picia kawy, social żaden i żałosna emerytura w wieku 67 lat.
Jacek
8 lat temu
W budownictwie jest źle i będzie jeszcze gorzej . Czeka nas niż demograficzny , skończą się pieniądze z UE. Trzeba będzie spłacać długi. Ci co mówią, że w Polsce brakuje kilku milionów mieszkań to ci sami co mówili w 1999 roku , jak wprowadzano OFE ,że emeryci będą jeździć kiedyś na wakacje do ciepłych krajów.