Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PO chce pilnej komisji ws. kopalni Makoszowy i notyfikacji pomocy dla górnictwa

17
Podziel się:

Posłowie PO chcą zwołania w trybie pilnym posiedzenia sejmowej komisji energii i skarbu na temat m.in. przyszłości zabrzańskiej kopalni Makoszowy i procesu ratyfikacji pomocy publicznej dla górnictwa w Komisji Europejskiej.

PO chce pilnej komisji ws. kopalni Makoszowy i notyfikacji pomocy dla górnictwa
(Shutterstock/PRUSSIA ART)
bEExDjCd

Posłowie Platformy Krzysztof Gadowski i Paweł Bańkowski poinformowali o tym w poniedziałek w Katowicach podczas konferencji prasowej nt. rządowych działań dotyczących górnictwa węgla kamiennego.

Znowelizowana w ostatnich tygodniach tzw. ustawa górnicza określiła na 7 mld zł łączny maksymalny limit wszystkich wydatków na restrukturyzację górnictwa do końca 2018 r. wobec 3 mld zł przed nowelizacją.

- Pora na to, żeby ten rząd po roku funkcjonowania rozliczył się ze swojego funkcjonowania, co zrobił (...). Minister łatwo sobie zdecydował, że podnosi kwotę (na restrukturyzację branży - przyp. red.) do 7 mld zł i uważa, że wszystko jest w porządku. Nie - mówił Gadowski.

bEExDjCf

W ub. tygodniu wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski poinformował, że zakład otrzymał dotąd 220 mln zł pomocy publicznej. Makoszowy to jedyna przekazana do SRK kopalnia, która mimo strat nadal wydobywa węgiel, korzystając z dopuszczalnych w SRK dopłat z budżetu. Niedawny przetarg na sprzedaż zakładu został zamknięty bez wyboru inwestora, ponieważ w ocenie spółki jedyny oferent - firma KWK Siersza z woj. świętokrzyskiego - nie spełnił wymaganych warunków.

W poniedziałek poseł Gadowski przypomniał, że rząd PO-PSL przeznaczył na restrukturyzację Makoszów w SRK 50 mln zł i komentował: "Dzisiaj to jest 220 mln zł. Nikt za ten proces nie odpowiada, nie trwają dyskusje. Został wymuszony przetarg, który został nie do końca przygotowany, nierzetelnie.

W ub. tygodniu Tobiszowski przypominał, że zgodnie z przepisami unijnymi pomoc publiczna udzielana kopalniom w SRK powinna stopniowo maleć. Wielkość udzielonej dotąd pomocy wynika m.in. z ponoszonych w kopalni nakładów, które nie są pokryte przychodami ze sprzedaży węgla, bo ta jest zbyt mała.

Według Gadowskiego, kopalnia nie realizuje w pełni swojego programu naprawczego, nie jest realizowana inwestycja uruchomienia kolejnej ściany, za co odpowiada dzisiaj rząd PiS oraz minister energii.

bEExDjCl

Poseł Platformy przypomniał ponadto, że nadal w toku pozostaje procedura notyfikacji przez Komisję Europejską pomocy publicznej dla górnictwa.

- Na ten temat też słychać ogólniki - pracujemy, są dobre nadzieje, ale nie ma tego tematu. Temat notyfikacji z UE i temat związany z dalszym funkcjonowaniem i realizowaniem programu naprawczego kopalni Makoszowy zostanie przedstawiony na najbliższym posiedzeniu komisji energii. Wniesiemy konkretny wniosek o zwołanie w trybie pilnym tej komisji, żeby rozpatrzyć ten temat - powtórzył Gadowski.

Bańkowski mówił natomiast, że na ubiegłotygodniowym posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. górnictwa i energii posłowie otrzymali m.in. zarys planu dla górnictwa węgla kamiennego na lata 2016-2030, który jest zbyt ogólnikowy.

Stwierdził też, że wyniki górnictwa, wbrew zapewnieniom PiS, są coraz gorsze. Mówił, że "poziom wydobycia był niższy niż w analogicznym okresie ub. roku, podobnie było, jeśli chodzi o poziom sprzedaży. Wzrasta natomiast import węgla, w tym głównie węgla rosyjskiego. (...) Za okres od stycznia do sierpnia import wzrósł o prawie 0,5 mln ton".

bEExDjCm

Na początku września minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że kopalnia Makoszowy może albo pozyskać inwestora, albo pozostać w spółce restrukturyzacyjnej, powoli kończąc wydobycie węgla.

Zatrudniający ponad 1,3 tys. osób zakład korzysta z budżetowych dopłat do strat produkcyjnych, które są możliwe jedynie w kopalniach przekazanych do SRK. Ze środków publicznych finansowane są też osłony dla odchodzących z pracy górników. Koszt wydobycia jednej tony węgla w kopalni Makoszowy jest obecnie najwyższy w polskim górnictwie. Wyniki byłyby lepsze, gdyby udało się zwiększyć sprzedaż węgla.

bEExDjCG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
slavo
5 lata temu
Tak czytam te komentarze i płakać się chce. Znowu wszyscy połykają bzdury które im politycy i media wciskają. Pierwsza nieścisłość - w KWK Makoszowy jest przygotowywana kolejna ściana, następna - kopalnia podpisała umowy i sprzedaje węgiel. Może jaśnie oświecony redaktor napisze czemu niby dopłacamy do węgla? Bo kopalnia płaci tak horrendalne podatki i akcyzy że cena węgla jest 3-krotnie wyższa niż powinna. Ale społeczeństwo nie umie zadawać pytań, lepiej trochę jadem popluć. Jeden z niewielu redaktorów tv który pytał dziwnym zbiegiem okoliczności miał wypadek i zginął razem z całą rodziną. Czemu o to nikt nie spyta?
gRUCHA
5 lata temu
JAK TAK ZAZDROŚCICIE GÓRNIKOM TO IDŹCIE DO KOPALNI A NIE ZA SZKIEŁKA PISZECIE JACY TO WY POSZKODOWANI NIKT WAM NIE BRONI ZMIENIĆ ZAMIESZKANIA I PRZYJĄĆ SIĘ DO KGHM-U. GÓRNICY JAKO JEDYNI Z NIEWIELU POTRAFIĄ WALCZYĆ O SWOJE A NIE JAK WY TYLKO WYPISYWAĆ NA INNE ZAWODY NIE ZNAJĄC JAK TAM NA DOLE JEST ILE OSÓB GINIE I W JAKICH WARUNKACH ROBIĄ. ZACZNIJCIE OD POSŁÓW ILE ZARABIAJĄ ILU ICH JEST ITD. PIŁKARZE DLACZEGO TYLE ZARABIAJĄ A STRAŻAK WIDZI TYLE I RYZYKUJE SWOJE ŻYCIE NA CO DZIEŃ BIERZE UDZIAŁ W WYPADKACH WIDZI RZECZY TAKIE KTÓRYM SIĘ NIE ŚNIŁO .. ZACZNIJCIE DOSTRZEGAĆ ŻE JEST DUŻO DUŻO WIĘCEJ ZAWODÓW KTÓRZY SIEDZĄ ZA BIURKIEM I MAJĄ KOKOSY. TACY SĄ POLACY TYLKO NARZEKAĆ POTRAFIĄ I NIC WIĘCEJ. RZĄD NAM UBEZPIECZENIA OC/AC PODNOSI BO CHCE ZRÓWNAĆ Z UNIĄ EUROPEJSKĄ TO NIKT NIE PISZE A GDZIE SĄ NASZE WYNAGRODZENIA ZRÓWNANE Z UNIA ? PYTAM SIĘ GDZIE
wanda
5 lata temu
PO -WALCZCIE Z PASOŻYTAMI W GÓRNICTWIE. Jako emerytka płacę za prąd już 10 zł więcej od kilku miesięcy, a Szydło płaci górnikom obciążając Energę. To jest skandal,żeby kosztem ludzi kupować głosy górników , potem 500 + i tak dalej. Co rusz to coś nowego się dowiadujemy Po co nam takie rządy?
bEExDjCH
kolo
5 lata temu
mieszkam na sląsku i mam w rodzinie wielu górników,to najwieksze pasozyty wszystko sie im należy,niby cieżka praca,a po przejściu na emeryturke 4 tys, zaraz ida do pracy i zabieraja prace innym,bo co robić w wieku 43 lat
marek
5 lata temu
reszta społeczeństwa ma dopłacać do górników a oni wysyłają młodych 40 lat na urlopy górnicze i płaća po 5 tys miesiecznie netto,czysta paranoja czas,zamknąc te produkty na które musi pracować cała Polska