Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. CBA: kolejne zatrzymanie

8
Podziel się:

Zatrzymany to Marek C. kierownik zespołu monitorowania procesów likwidacji kopalń.

Korupcja w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. CBA: kolejne zatrzymanie
(Shutterstock/PRUSSIA ART)
bEJXuuBh

Jednego z kierowników w Spółce Restrukturyzacji Kopalń zatrzymali agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego pod zarzutem korupcji. Miał przyjąć kilka tysięcy złotych. To kolejne zatrzymanie w związku z korupcją w SRK.

Zatrzymany to Marek C. kierownik zespołu monitorowania procesów likwidacji kopalń. Brodowski podał, że po doprowadzeniu go do śląskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej C. usłyszał zarzuty łapownictwa.

Wyjaśnił, że według śledczych w zamian za preferowanie jednej ze śląskich prywatnych firm okołogórniczych dostał do dyspozycji samochód i kartę paliwową. - W toku śledztwa CBA ustaliło, że Marek C. przyjął kilka tysięcy złotych łapówki, a z samochodu i karty paliwowej korzystał przez ponad 10 miesięcy. Jeździł samochodem wartym ponad 180 tys. zł, a zatankowane paliwo było warte ponad 16 tys. zł - podał Brodowski. W zamian ułatwiał tej firmie uzyskanie zamówień na prace związane z likwidacją kopalń należących do SRK - dodał.

bEJXuuBj

- Funkcjonariusze delegatury CBA w Katowicach przeszukali też mieszkania osób rodzinnie powiązanych z zatrzymanym kierownikiem. Jak się okazało prowadziły firmy, które współpracowały z tą prywatną firmą okołogórniczą - powiedział Brodowski. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla C.

Do istniejącej od 2000 r. Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafia majątek kopalń przeznaczony do likwidacji; spółka stara się także zagospodarowywać poprzemysłowe tereny i obiekty. W ciągu minionych dwóch lat likwidacja infrastruktury przekazanej do SRK, osłony socjalne dla odchodzących górników oraz działania polikwidacyjne i inne świadczenia kosztowały w sumie blisko 1,5 mld zł. Harmonogram likwidacji rozpisany jest obecnie do 2021 r.

O zatrzymaniu jako pierwszy napisał portal wprost.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Afera gospodarcza w Policach. CBA zatrzymało byłych szefów zakładów chemicznych
bEJXuuBK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Ola
4 lata temu
To nie patologia to układy tam nikt nie ma czystych rąk
Tadek
4 lata temu
A w spółce i tak rządzi ZZ kadra i pan Dariusz T. a prezes Tomasz C. go słucha i zwolnił Andrzeja G zamiast Krzysztofa M. co za patologia
bercik
4 lata temu
Mafia ze polckim "biznesem" na Gornym Ślóncku...
bEJXuuBL
michal
4 lata temu
LAPIA PLOTKI A ZLODZIEJE Z PISU MAJA SIE ZE SKOKAMI DOBRZE
AndrewNew
4 lata temu
W kopalniach to chyba tylko górnik na przodku nie bierze... To od zawsze była mafia i lewe interesy. Żadna władza nie dała rady (nie chciała) rozpędzić tego syfu.