Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraje UE popierają utworzenie czarnej listy rajów podatkowych

0
Podziel się:

Kraje Unii Europejskiej popierają utworzenie czarnej listy rajów podatkowych. Takie wnioski wpłyną z piątkowego, nieformalnego spotkania ministrów finansów Wspólnoty w Amsterdamie.

Kraje UE popierają utworzenie czarnej listy rajów podatkowych
(Ken Teegardin/Flickr/CC BY-SA 2.0)
bECQZurp

Kraje Unii Europejskiej popierają utworzenie czarnej listy rajów podatkowych. Takie wnioski płyną z piątkowego, nieformalnego spotkania ministrów finansów Wspólnoty w Amsterdamie. To efekt tak zwanych Panama Papers, w których ujawniono, że wielu polityków i innych postaci życia publicznego z całego świata inwestowało w rajach podatkowych.

- Ministrowie poparli utworzenie unijnej listy jurysdykcji, które nie chcą współpracować w zakresie opodatkowania, oraz wypracowanie odpowiednich środków obronnych wobec takich działań. Wszystko we współpracy z OECD - powiedział Jeroen Dijsselbloem, minister finansów Holandii, która przewodniczy w tym półroczu pracom Unii.

Z apelem o utworzenie czarnej listy rajów podatkowych wyszła Komisja Europejska. Komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici tuż po wybuchu afery Panama Papers wezwał państwa członkowskie, aby w ciągu sześciu miesięcy porozumiały się w tej sprawie. Na razie unijne kraje mają własne - narodowe - czarne listy, które często różnią się od siebie.

bECQZurr

W piątek Dijsselbloem poinformował także, że wszyscy ministrowie przyłączyli się do inicjatywy Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii, dotyczącej wymiany informacji na temat korzystania przez firmy z rajów podatkowych. Chodzi o pilotażowy projekt automatycznego udostępniania danych na temat "gospodarczych udogodnień" dla przedsiębiorstw.

bECQZurS
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)