Notowania

Ministerstwo Środowiska cofa pozwolenie dla Kronospanu. Mielecka firma pisze do ministra

Ministerstwo Środowiska stwierdziło, iż pozwolenie wydane przez Marszałka nie tylko zwiększa moc nominalną fabryki Kronospanu, ale też zwiększy emisje niektórych substancji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Darek Delmanowicz/PAP)
Kronospan w Mielcu

"To decyzja, która musi być podjęta na bazie merytorycznych argumentów, nie emocji”, pisze Kronospan Mielec. Minister Środowiska, uchylił rygor natychmiastowej wykonywalności pozwolenia zintegrowanego, które w czerwcu wydał Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Ministerstwo Środowiska stwierdziło, iż pozwolenie wydane przez Marszałka nie tylko zwiększa moc nominalną fabryki Kronospanu, ale też zwiększy emisje niektórych substancji. Z tego powodu uchyliło rygor natychmiastowej wykonywalności pozwolenia zintegrowanego dla zakładu.

Kronospan protestuje. Twierdzi, że to szkodliwa decyzja, która niweczy wysiłek wielu ludzi działających na rzecz czystego powietrza w Mielcu. "Ruch resortu jest dla nas tym bardziej zaskakujący, że tworzy sytuację prawną, w której akceptowane są stare, bardziej uciążliwe dla środowiska zasady emisji"– pisze firma.

Jak dalej argumentuje, podpisane w czerwcu pozwolenie zintegrowane, było znaczącym krokiem dla polepszenia mieleckiego powietrza. Zdaniem Konospanu umożliwiło ono wdrożenie proekologicznych rozwiązań, których realizację firma obiecywała.

"Dzięki temu, mogliśmy w pełni sprostać restrykcyjnym wymaganiom dotyczącym limitów emisji, zawartych w pozwoleniu zintegrowanym. Warto podkreślić, że te limity są najbardziej rygorystyczne w całej naszej branży, a my utrzymujemy emisję na jeszcze niższym niż zakładany poziomie. Przeprowadzane przez niezależne podmioty kontrole oraz pomiary potwierdzają niezbicie, że ograniczyliśmy emisję o ponad 90 proc., czego Ministerstwo Środowiska zdaje się nie dostrzegać” – czytamy w oświadczeniu firmy.

Zobacz: Mieszkańcy Mielca kontra Kronospan. "Zapraszamy, kiedy jest biało”:

Kronospan odwołuje się od decyzji resortu i zaprasza ministra Sławomira Mazurka do fabryki w Mielcu. ”To decyzja, która musi być podjęta na bazie merytorycznych argumentów, nie emocji” - pisze Kronospan Mielec.

Firma od dwóch dekad działa na terenie Mielca. Pracuje i współpracuje z nią w sumie 5 tys. osób. "To czyni nas jednym z najważniejszych podmiotów w regionie. Mamy fundamentalny wpływ na branże meblarską w Polsce, która jest jedną z najprężniej funkcjonujących gałęzi polskiej gospodarki" – zaznacza firma. Fabryka specjalizuje się w produkcji płyt drewnopochodnych wykorzystywanych przez przemysł meblarski. Jest częścią koncernu, który w 40 zakładach na całym świecie zatrudnia 14 tys. osób.

Decyzję resortu środowiska z entuzjazmem przyjęło natomiast stowarzyszenie "Specjalna Strefa Ekologiczna" z Mielca, informuje portalkorso.pl publikujący treść oświadczenia ekologów.

"Naszym zdaniem, firma po raz kolejny mówi jedno, po to, by w tym samym czasie robić coś dokładnie odwrotnego: Kiedy mówi o transparentności, utajnia jednocześnie protokoły kontroli swojego zakładu. Gdy mówi o proekologicznych działaniach, na jej terenie wybucha instalacja, powodując wielki pożar, który następnie sama firma określa "bezpiecznym dla środowiska”. Gdy mówi o uczciwej komunikacji, na światło dzienne wychodzą dokumenty, które świadczą o czymś dokładnie odwrotnym. Dlatego też liczymy, że po tej decyzji Ministerstwa Środowiska przyjdzie kolejna, nakazująca ponowne przeprowadzenie procesu, który tyczy się działalności naszego "dobrego sąsiada"" - czytamy.

[

Pożar w zakładzie Kronospan w Mielcu - zdjęcie przesłane przez czytelnika na dziejesie.wp.pl ]( https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pozar-w-fabryce-plyt-wiorowych-w-mielcu,138,0,2412938.html# )

Jak informowaliśmy w money.pl, mielecka fabryka wzbudzała w tym roku duże emocje wśród lokalnej społeczności. W marcu kilkanaście tysięcy mieszkańców Mielca wyszło na ulice, by protestować przeciwko działalności firmy w ich mieście.

Zarzucali, że zakład produkcyjny zatruwa powietrze, skandowali hasła, m.in. "Precz z Kronodylem" i "Truciciele".

Firma odpierała wtedy zarzuty i zapewniała, że uruchomi nowoczesną instalację ochrony powietrza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: mielec, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-08-2018

anty-karierowiczWidać, że ekolodzy chcieliby się zahaczyć w urzędzie. Może nie jako radni, ale wydziałów jest tyle, że kilku kolesi z pewnością się upchnie. A tu … Czytaj całość

14-08-2018

Damian K.Zmieniające się przepisy i podejście samych przedsiębiorców wymuszą zmiany. Kronospan od lat inwestuje i wdraża nowe technologie.

14-08-2018

złodziejeJest za niskie bezrobocie więc mohry robią wszystko by je zwiększyć .

Rozwiń komentarze (64)