Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
05.12.2018 16:18

Coraz mniej emerytów w KRUS. Największy spadek na granicy z Niemcami

Rok temu przywrócono niższy wiek emerytalny i teoretycznie emerytów powinno przybywać. I tak jest w ZUS. Ale w KRUS widać coś odwrotnego. W niektórych województwach w ciągu ubiegłego roku ubyło prawie 5 proc. emerytów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Darek Nowak/REPORTER)
By dostać emeryturę KRUS, trzeba na przykład oddać ziemię dzieciom. Jak to zrobić, jesli wyjechały za granicę?

Od października 2017 r. wiek emerytalny wrócił do 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. Liczba emerytów ZUS wzrosła aż o 111 tysięcy, przybyło też świadczeniobiorców mundurowych i finansowanych przez resort sprawiedliwości.

Ale jest jeden zakład emerytalny, który zaoszczędzi konkretne pieniądze. Liczba emerytów w KRUS spadła o aż 16 tys., czyli o 1,7 proc. Zamiast rosnąć, maleje. Co się stało?

Zobacz też: "Nie do końca sprawiedliwy" pomysł PiS na waloryzację emerytur. Biedniejsi zyskają kosztem bogatszych

- Może być problem z przekazaniem gospodarstwa, jeśli się idzie na emeryturę rolniczą, a nie ma następców, czy nie odda ziemi w dzierżawę długoletnią. A to warunek, żeby pobierać świadczenie z KRUS - mówi money.pl Marian Sikora, przewodniczący rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. - I sytuacja jest taka, że nie ma często następców, bo wyjechali ze wsi do pracy w mieście lub za granicę. A rolnicy w podeszłym wieku często wcale nie chcą sprzedawać ziemi, bo ziemia dla rolnika jest świętością - dodaje.

W rezultacie część starszych rolników zostaje na gospodarstwie, jednocześnie nie pobierając emerytury z KRUS. Sikora wskazuje na trend do odchodzenia ludzi z rolnictwa. To się po prostu coraz mniej opłaca. Nawet mimo dopłat z Unii Europejskiej.

- Sytuacja w rolnictwie się komplikuje ze względu na rosnące koszty produkcji. Ceny stoją albo nawet spadają - opisuje przewodniczący FBZPR. - Kilkanaście lat temu za trzodę żywą płacono 4,65 zł za kilogram. A ostatnio mieliśmy informację, że ceny zeszły do 3,20 zł. To samo jest ze zbożami. Ukraina ma możliwość eksportu do Unii, ale większość ich zboża zatrzymuje się w Polsce. W tej sytuacji wiele osób może rezygnować z gospodarstwa - podsumowuje.

Coraz mniej emerytów na ścianie zachodniej

W niektórych województwach można wręcz mówić o zanikaniu zjawiska pod nazwą "emeryci z KRUS”. Wyraźnie widać to na ścianie zachodniej. W województwie lubuskim liczba świadczeniobiorców spadła w ubiegłym roku o 4,7 proc. W śląskim o 4,2 proc. Na trzecim miejscu jest przedstawiciel ściany wschodniej, czyli województwo podkarpackie z 4-procentowym zmniejszeniem liczby KRUS-owców.

W dwóch pierwszych przypadkach można się domyślać, że powodem jest odpływ młodych za granicę. Przypadek województwa podkarpackiego wcale nie musi zresztą przeczyć tej tezie. Według najnowszych dostępnych danych, wyjechało stamtąd aż 220 tys. osób i przebywa czasowo za granicą, co stanowi ponad 10 proc. ludności województwa. Większy procent ludności wyjeżdża tylko z woj. podlaskiego.

Najwięcej KRUS-owych emerytów jest w województwie mazowieckim - 146 tysięcy. Na drugim miejscu jest województwo lubelskie - 120 tysięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, krus, emeryci, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2018

RolnikDzieje się to temu że teraz nie opłaca się być w Polsce rolnikiem. Prosty przykład 10 lat temu cena mleka surowego na skupie kosztował 1,4zl dziś jest … Czytaj całość

06-12-2018

rolnikczyli rolnik za kare ze niema nastepcy ,ma robic do konca zycia , Na wsi niema ludzi pow 75 lat , praca ich wykonczyla

06-12-2018

KryslcNie tyle nie chcą tylko nie ma komu dzięki ustawie PiS.

Rozwiń komentarze (205)