Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Bogaci oddadzą dziesięcinę biednym. Nowy pomysł na emerytury

1011
Podziel się:

Pomysł na emeryturę obywatelską i koncepcja, aby to emeryci wyżej uposażeni oddawali 10 proc. pieniędzy na rzecz uboższych wywołał burzę.

Polaków czekają głodowe emerytury.
Polaków czekają głodowe emerytury. (Piotr Kamionka/REPORTER)

1470 zł mogłaby wynosić emerytura obywatelska. Dostać miałby ją każdy, bez względu na to czy podjął pracę, czy nie. Taką koncepcję zaproponowała w ZUS Fundacja Kaleckiego.

Pomysł na emeryturę obywatelską i koncepcja, aby to emeryci wyżej uposażeni oddawali 10 proc. pieniędzy na rzecz uboższych wywołał burzę podczas IV Forum Współpracy zorganizowanym przez ZUS – pisze "Gazeta Prawna".

Propozycję pod dyskusję zgłosił dr Dariusz Standerski z Fundacji Kaleckiego. Eksperci emerytalni z różnych środowisk zdziwieni są, że ZUS prowadzi debaty o systemie emerytalnym tylko w wąskim gronie. Według Związku Rzemiosła Polskiego, jego przedstawiciele w ogóle nie zostali do rozmów zaproszeni.

Zobacz także: Nowy pomysł na emerytury. Ekspert: "To fikcja"

Z kolei członkowie Komisji Krajowej NSZZ, nie kryją zdziwienia, że to ZUS jest miejscem dyskusji o kształcie systemu emerytalnego. Ich zdaniem właściwym miejscem do tego jest Rada Dialogu Społecznego.

ZUS się broni, że propozycje, które padały podczas spotkania były jedynie przyczynkiem do dyskusji, a sam państwowy ubezpieczyciel żadnej z nich nie rekomenduje. A przy okazji takich spotkań ZUS chce zapoznać pracodawców i związki zawodowe z różnymi koncepcjami - czytamy w "DGP". Tym samym pomysł emerytury obywatelskiej pozostaje tylko jedną z wielu propozycji.

Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że jedynie wizja głodowych emerytur może zachęcić Polaków do odkładania dodatkowych pieniędzy na starość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1011)
krakus
2 lata temu
Zaraz czy dobrze zrozumiałem , nie muszę pracować, emerytura się należy. Np chleje , kradnę ,siedzę po kryminałach , całe życie krzywdzę ludzi i np swoje dzieci, olewam wszystko a ci którzy pracowali 40 lat albo dłużej złożą mi się na emeryturę, tak jak całe życie płacili na Opiekę Społeczną z której korzystam, na opiekę zdrowotną , która mi się należy , na alimenty których nigdy nie płaciłem ,na 500plus dla moich dzieci i ich matek. Toż to raj
Ameryka
2 lata temu
A może tak ci co do tej pory nie płacą ZUS a pobierają sowite emerytury zaczną wreszcie płacić - mam na myśli posłów, senatorów, prokuratorów, sędziów itp. - wystarczy wtedy dla wszystkich pracujących. No i jeszcze podstawowe pytanie - jakim cudem można wypłacać emeryturę komuś kto się pracą nie skalał?
wadowiczanin
4 lata temu
Pracuję ponad 40 lat, a mimo to moja emerytura prawdopodobnie wyniesie niewiele ponad kwotę proponowaną chronicznym nierobom. To byłby skandal! Ale cóż można się spodziać pod dobrej zmianie.... Nie od dzisiaj wiadomo, że to "dobra zmiana" dla obiboków.
Nie żul
5 lata temu
Nie jestem żadnym nierobem. Pracuję od 1995 roku nieprzerwanie jako dziennikarz. Ale w 2009 straciłam etat i teraz mogę liczyć tylko na umowę o dzieło. Nie mam szans nawet na najniższa emeryturę, bo zabraknie mi lat składkowych. Nie chciałby się pan ze mną zamienić - brak opieki medycznej, perspektyw minimalnego zabezpieczenia na starość i w razie choroby. Takich ludzi jest cała masa i to w branży kultury głównie,bo tam etatów po prostu od conajmniej 10 lat nie ma. Kto nie zarabia na tyle dużo by moc płacić ponad 1200 zł ZUS na DG wyleciał poza system - dlatego taka emerytura to konieczność.
Kasia
5 lata temu
Niestety to nie jest tak że tylko nieroby nie bedą miały emerytur. Ja pracuje od 22 lat non stop jako dziennikarz ale z tego tylko 15 na etacie. Mam prawie 50 lat na etat nie mam juz szanas bo w tej branzy ich juz prawie nie ma. Jak mam uzbierac na emeryture? Za malo zarabiam zeby miec firme. Takich branz jest cala masa. A w moim pokoleniu problem bedzie ogromny bo my jsko pierwsi zostalismy przrz rzad Tuska wyrzuceni poza nawias dzieki powszechnym umowom smieciowym
...
Następna strona