Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Miasta tracą ludzi. Tylko w sześciu ludności przybędzie

52
Podziel się:

Z prognozy GUS wynika, że w najbliższych latach tylko sześć na 39 miast powyżej 100 tys. mieszkańców odnotuje wzrost liczby ludności: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Zielona Góra i Rzeszów.

Mieszkańcy dużych miast masowo uciekają na przedmieścia.
Mieszkańcy dużych miast masowo uciekają na przedmieścia. (STARNAWSKI SZYMON, PolskaPresse)
bETgWdDp

Gminy sąsiadujące z największymi miastami zaczynają pękać w szwach. Coraz więcej ludzi się w nich osiedla. Chcą żyć w spokojnej okolicy, ale korzystać z infrastruktury miejskiej - pisze piątkowa "Gazeta Wyborcza".

"Z prognozy GUS wynika, że w najbliższych latach tylko sześć na 39 miast powyżej 100 tys. mieszkańców odnotuje wzrost liczby ludności: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Zielona Góra i Rzeszów" - wskazuje "GW".

- To efekt co najmniej dwóch zjawisk. Są takie miasta, gdzie wynika to z przeprowadzek na przedmieścia. To jest przykład Poznania czy Trójmiasta. Z innym zjawiskiem mamy do czynienia, gdy traci cała aglomeracja. To przykład Łodzi czy Górnego Śląska. To już nie jest zmiana rozmieszczenia ludności, tylko szersze zjawisko spowodowane tym, że miasta nie wydają się wystarczająco atrakcyjne - wyjaśnia prof. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

bETgWdDr

- Suburbanizacja to skutek rosnących aspiracji społecznych wynikający z konsumpcjonizmu - twierdzi z kolei dr Adam Radzimski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Przedmieścia przyciągają zwykle "klasę średnią, której w wersji minimum wystarczy malownicza działka z dojazdem, ale coraz częściej oczekuje więcej: parków, przedszkoli, parkingów; a to kosztuje" - czytamy w artykule.

"Gazeta Wyborcza" przypomina, że według prognoz GUS "lawinowo będzie ubywać mieszkańców na peryferiach, zwłaszcza w Podlaskiem i Lubelskiem".

Zobacz także: Zobacz także: Jak sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy?
bETgWdDS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(52)
Marek
4 lata temu
Miasta nie tracą ludzi! One 'wyludniają się' lub 'ludzie emigrują z miast'. Codziennie widzę na tym portalu kardynalne błędy obok których nie można przejść obojętnie. Shame on you!
Kalifax
4 lata temu
Poza 300 000 Lublinem. Lubelskie trzecie pod względem wielkości województwo w kraju. To już w zasadzie wymarły region.
Poznaniak
4 lata temu
Z takim prezydentem to Poznań będzie tracił mieszkańców jeszcze przez wiele lat. Pan Jaśkowialk jest skuteczniejszy niż słynny czyściciel kamienic. Wystarczy że zlikwiduje kilkaset miejsc parkingowych w centrum miasta a lokatorzy śródmiejskich kamienic sami wyniosą się poza miasto. Ale niech postępuje tak dalej a będzie to jego pierwsza i ostatnia kadencja.
bETgWdDT
lexik
4 lata temu
Jak nie ma pracy i zarobków to nie ma w nich życia.
Koelle
4 lata temu
bylem i widzalem, miasto Tczew jest ladne, czyste i zadbane takze ma swoja historie Sambor II nadal pierwsze miejskie prawa i sciagnal najbogatszych i wyksztalconych ludzi z Hamburga i Lubeck do Tczewa takze miasto ma dobre polozenie blisko do Trojmiasta i niedaleko do Elblaga rowniez wspaniala swiatowa inzynieria mostu tczewskiego przez Wisle, komunikacja wschod-zachod, polnoc-poludnie super i nie dziwie sie , ze firmy tam sie pchaja i chca zaiwestowac dobra lokata
...
Następna strona