Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys rosyjski nie pograżył estońskiej gospodarki

0
Podziel się

Do Rosji trafia jedynie 23 procent estońskiego eksportu. Poważniejsze kłopoty odnotował jedynie sektor gospodarki rolnej.

Premier Estonii, Taavi Roivas
Premier Estonii, Taavi Roivas (Riigikantselei/CC BY-SA 3.0/Wikimedia)
bDUpHusB

Estonia nie odczuła zbyt boleśnie rosyjskiego kryzysu finansowego. Według raportu jednego z banków szwedzkich działających w Estonii, negatywne skutki spadku wartości rubla oraz cen ropy naftowej są w tym kraju mniejsze niż się spodziewano.

Jednym z powodów umiarkowanego wpływu rosyjskiego kryzysu finansowego na gospodarkę Estonii jest fakt, że do Rosji trafia jedynie 23 procent estońskiego eksportu. Poważniejsze kłopoty odnotował jedynie sektor gospodarki rolnej.

To wynik embarga nałożonego przez rząd rosyjski na towary rolno-spożywcze pochodzące z Unii Europejskiej.

bDUpHusD

Odnosząc się do inwestycji zagranicznych Edgar East, mer Narwy - miasta położonego na granicy estońsko-rosyjskiej - mówi, że przedsięwzięcia biznesowe, które zostały przygotowane jeszcze przed wydarzeniami na Ukrainie, są realizowane.

Zobacz, jak w ciągu ostatnich trzech lat zmieniało się PKB Estonii

Kłopoty ma natomiast estoński sektor turystyczny, który był w dużym stopniu nastawiony na Rosjan. Zmniejszyła się liczba turystów, którzy przyjeżdżali do Estonii na przykład z okazji Nowego Roku.

Powodem mniejszej liczby Rosjan jest przede wszystkim spadek wartości rubla. Przy słabym kursie rosyjskiej waluty usługi i towary w Estonii są dla Rosjan coraz droższe.

bDUpHusJ

Zobacz, jak zmieniał się kurs rubla w ostatnim roku

Wykupują ziemię przy granicy z Rosją

Władze Estonii przystępują do realizacji programu wykupu z rąk prywatnych właścicieli ziemi przy granicy z Federacją Rosyjską. Celem programu, wdrażanego między innymi przez straż graniczną Estonii, jest wzmocnienie bezpieczeństwa na granicy estońsko-rosyjskiej.

Władze chcą zakończyć program wykupu ziemi przygranicznej do końca 2015 roku. Przeprowadzono już rozmowy niemal z setką właścicieli tych działek. Zdecydowana większość z nich wyraziła zrozumienie dla inicjatywy władz i zgodziła się na sprzedaż państwu swej własności.

bDUpHusK

W ramach programu wzmocnienia bezpieczeństwa instalowane są po stronie estońskiej nowoczesne urządzenia monitorujące granicę. W Narwie - jednym z miast na granicy z Rosją - modernizowane jest przejście graniczne.

Wzmocnienie bezpieczeństwa na granicy z północno-wschodnim sąsiadem stało się w Estonii gorącym tematem politycznym po ubiegłorocznym porwaniu w pasie granicznym pracownika estońskiej służby bezpieczeństwa przez agentów rosyjskich. Władze Estonii powołały wówczas specjalne jednostki straży granicznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja musi ciąć wydatki aż o 600 mld rubli. Już nie ukrywa problemów Moskwa przyznaje się do problemów finansowych podczas szczytu G20 w Stambule.
Białoruś w pętli kredytowej. Chce 2,5 mld dol. Nowe kredyty są potrzebne między innymi po to by spłacać stare. Białoruś sporo straciła z powodu dewaluacji rosyjskiego rubla oraz spadków cen ropy na rynkach światowych.
Emigranci zarobkowi uciekają z Rosji Spadek kursu rubla spowodował, że różnice w zarobkach między Rosja i Białorusią znacznie zmalały.
bDUpHute
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)