Notowania

kwota wolna od podatku
24.03.2015 13:40

Kwota wolna od podatku w połowie krajów UE jest wyższa niż w Polsce

Polacy muszą oddawać pieniądze fiskusowi, jeśli zarobią więcej niż równowartość 750 euro. Na Cyprze ta kwota jest... 26 razy wyższa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

Polska jest na 20. miejscu w UE pod względem wysokości stawek PIT, licząc stawki w najwyższym progu - wynika z opublikowanego we wtorek raportu PwC. W dokumencie wskazano, że w ponad połowie krajów UE kwota wolna od podatku jest znacznie wyższa niż u nas.

W komunikacie poświęconym raportowi "Praca w UE - podatki i składki" wskazano, że w krajach europejskich dominują progresywne stawki podatku, przekraczające nawet 50 proc. (Szwecja 57 proc., Portugalia 56,5 proc., Holandia 52 proc.).

Zgodnie z analizą PwC Polska na tle krajów UE znajduje się na 20. miejscu ze stawką 32 proc., licząc od najwyższej stawki. W ponad połowie krajów Unii Europejskiej stawki podatkowe dla osób najlepiej zarabiających wahają się w graniach 40-57 proc. Najniższa stawka podatkowa wśród krajów o skali progresywnej obowiązuje w Czechach (22 proc.).

Natomiast stawki liniowe stanowią zdecydowaną mniejszość (mają je tylko Bułgaria, Rumunia, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia). Najwyższa liniowa stawka podatkowa obowiązuje na Łotwie (23 proc.), a najniższa w Bułgarii (10 proc.).

- Pod względem nominalnej stawki Polska zajmuje solidną 20-tą pozycję w rankingu państw UE, licząc od najwyższej stawki. Należy jednak brać pod uwagę także takie aspekty, jak kwota wolna od podatku, wysokość progów podatkowych czy możliwość stosowania ulg podatkowych, a także składki na ubezpieczenia społeczne - podkreśliła cytowana w komunikacie Joanna Narkiewicz-Tarłowska, wicedyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC.

Kwota wolna - jedna z niższych

W dokumencie zaznaczono, że w wielu krajach wysokie stawki podatkowe połączone są z dużymi kwotami wolnymi od podatku. W tym zestawieniu na pierwszym miejscu znajduje się Cypr z kwotą 19,5 tys. euro, w drugiej na tej liście Finlandii kwota wolna od podatku wynosi 16,1 tys. euro, a w Wielkiej Brytanii ok. 13,5 tys. euro. W Polsce kwota wolna od podatku wynosi zaledwie ok. 750 euro, jednak w niektórych krajach w ogóle jej nie ma.

Raport PwC potwierdza też, że na kształtowanie stawek podatkowych ogromny wpływ ma sytuacja ekonomiczna danego kraju. I tak w ostatnich latach w Portugalii i Grecji stawki podatkowe wzrosły, a w Estonii i na Łotwie zostały obniżone.

W wielu krajach UE wysokie stawki podatkowe są rekompensowane także ulgami, np. od kredytów mieszkaniowych i dojazdu do pracy (Holandia), od wydatków na prywatny fundusz emerytalny (Dania), od wydatków na fachową literaturę niezbędną do pracy (Niemcy, Austria), czy na cele edukacyjne i zdrowotne (Łotwa). W Polsce najważniejszą ulgą podatkową jest tzw. ulga prorodzinna (głównie ulga na dzieci i w mniejszym stopniu wspólne rozliczenie z małżonkiem).

Z raportu wynika ponadto, że w Polsce, podobnie jak w większości państw UE, składki ZUS w 2014 r. kształtowały się na poziomie ok. 30-40 proc. wynagrodzenia brutto, w tym zazwyczaj składka pracodawcy jest większa niż składka pracownika. W rankingu kosztów pracy (czyli składki pracodawcy) Polska zajmuje 15. pozycję na 28 państw, licząc od kosztów najwyższych do najniższych.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą dwie nowe stawki PIT? Projekt... Autorzy projektu liczą na pobudzenie koniunktury gospodarczej: _ Wprowadzenie niższej stawki spowoduje, że więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach osób najmniej zarabiających _.
Łatwiej o korektę w rozliczeniu. Pomysł rządu Propozycje te zawarto w projekcie noweli ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów.
Kwota wolna o podatku będzie wyższa? Według założeń SLD miałaby zostać zwiększona ponad dwukrotnie i co roku indeksowana.
Tagi: kwota wolna od podatku, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz