Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kwota wolna od podatku w połowie krajów UE jest wyższa niż w Polsce

0
Podziel się:

Polacy muszą oddawać pieniądze fiskusowi, jeśli zarobią więcej niż równowartość 750 euro. Na Cyprze ta kwota jest... 26 razy wyższa.

Kwota wolna od podatku w połowie krajów UE jest wyższa niż w Polsce
(Fotolia)
bEUoawTF

Polska jest na 20. miejscu w UE pod względem wysokości stawek PIT, licząc stawki w najwyższym progu - wynika z opublikowanego we wtorek raportu PwC. W dokumencie wskazano, że w ponad połowie krajów UE kwota wolna od podatku jest znacznie wyższa niż u nas.

W komunikacie poświęconym raportowi "Praca w UE - podatki i składki" wskazano, że w krajach europejskich dominują progresywne stawki podatku, przekraczające nawet 50 proc. (Szwecja 57 proc., Portugalia 56,5 proc., Holandia 52 proc.).

Zgodnie z analizą PwC Polska na tle krajów UE znajduje się na 20. miejscu ze stawką 32 proc., licząc od najwyższej stawki. W ponad połowie krajów Unii Europejskiej stawki podatkowe dla osób najlepiej zarabiających wahają się w graniach 40-57 proc. Najniższa stawka podatkowa wśród krajów o skali progresywnej obowiązuje w Czechach (22 proc.).

bEUoawTH

Natomiast stawki liniowe stanowią zdecydowaną mniejszość (mają je tylko Bułgaria, Rumunia, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia). Najwyższa liniowa stawka podatkowa obowiązuje na Łotwie (23 proc.), a najniższa w Bułgarii (10 proc.).

- Pod względem nominalnej stawki Polska zajmuje solidną 20-tą pozycję w rankingu państw UE, licząc od najwyższej stawki. Należy jednak brać pod uwagę także takie aspekty, jak kwota wolna od podatku, wysokość progów podatkowych czy możliwość stosowania ulg podatkowych, a także składki na ubezpieczenia społeczne - podkreśliła cytowana w komunikacie Joanna Narkiewicz-Tarłowska, wicedyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC.

Kwota wolna - jedna z niższych

W dokumencie zaznaczono, że w wielu krajach wysokie stawki podatkowe połączone są z dużymi kwotami wolnymi od podatku. W tym zestawieniu na pierwszym miejscu znajduje się Cypr z kwotą 19,5 tys. euro, w drugiej na tej liście Finlandii kwota wolna od podatku wynosi 16,1 tys. euro, a w Wielkiej Brytanii ok. 13,5 tys. euro. W Polsce kwota wolna od podatku wynosi zaledwie ok. 750 euro, jednak w niektórych krajach w ogóle jej nie ma.

Raport PwC potwierdza też, że na kształtowanie stawek podatkowych ogromny wpływ ma sytuacja ekonomiczna danego kraju. I tak w ostatnich latach w Portugalii i Grecji stawki podatkowe wzrosły, a w Estonii i na Łotwie zostały obniżone.

bEUoawTN

W wielu krajach UE wysokie stawki podatkowe są rekompensowane także ulgami, np. od kredytów mieszkaniowych i dojazdu do pracy (Holandia), od wydatków na prywatny fundusz emerytalny (Dania), od wydatków na fachową literaturę niezbędną do pracy (Niemcy, Austria), czy na cele edukacyjne i zdrowotne (Łotwa). W Polsce najważniejszą ulgą podatkową jest tzw. ulga prorodzinna (głównie ulga na dzieci i w mniejszym stopniu wspólne rozliczenie z małżonkiem).

Z raportu wynika ponadto, że w Polsce, podobnie jak w większości państw UE, składki ZUS w 2014 r. kształtowały się na poziomie ok. 30-40 proc. wynagrodzenia brutto, w tym zazwyczaj składka pracodawcy jest większa niż składka pracownika. W rankingu kosztów pracy (czyli składki pracodawcy) Polska zajmuje 15. pozycję na 28 państw, licząc od kosztów najwyższych do najniższych.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą dwie nowe stawki PIT? Projekt... Autorzy projektu liczą na pobudzenie koniunktury gospodarczej: _ Wprowadzenie niższej stawki spowoduje, że więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach osób najmniej zarabiających _.
Łatwiej o korektę w rozliczeniu. Pomysł rządu Propozycje te zawarto w projekcie noweli ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów.
Kwota wolna o podatku będzie wyższa? Według założeń SLD miałaby zostać zwiększona ponad dwukrotnie i co roku indeksowana.
bEUoawUi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)