Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Konsekwencje związane z niezapłaconym mandatem mogą cię zaskoczyć. Urzędy za 50 zł długu mogą blokować lokaty, nawet te walutowe

104
Podziel się:

Szczególnie niebezpieczne dla finansów osobistych mogą być sytuacje, w których nie mamy świadomości o blokadzie na lokacie. W opisywanym przez nas przypadku trwało to blisko półtora roku. Poszkodowana nie dostała informacji o zajęciu komorniczym od urzędu ani swojego banku.

Urząd Miasta może we własnym zakresie prowadzić egzekucję, jak komornik, ale z pewnymi ograniczeniami.
Urząd Miasta może we własnym zakresie prowadzić egzekucję, jak komornik, ale z pewnymi ograniczeniami. (EAST NEWS)

Pani Katarzyna skontaktowała się z nami za pośrednictwem dziejesie.wp.pl.

"Przed kilkoma dniami dowiedziałam się, że moja lokata walutowa w Getin Banku jest zablokowana. Taką informację otrzymałam w placówce podczas próby zlikwidowania tej lokaty. Jeszcze bardziej zaskakujące jest, że Urząd Miasta Wrocławia ściągnął należność za nieopłacony bilet parkingowy już w lipcu 2017 r. Dlaczego Urząd pobrał kwotę z lokaty walutowej, a nie z konta? Dlaczego nikt mnie o tym nie poinformował i czy to w ogóle legalne?" - napisała nasza czytelniczka, której imię zmieniliśmy na potrzeby tego artykułu.

Zobacz także: Upadłość konsumencka krok po kroku. Ekspert wyjaśnia

Z tymi pytaniami zwróciliśmy się zarówno do Getin Banku, jak i do UM Wrocławia. Do czasu opublikowania tego artykułu odpowiedział tylko bank.

Artur Newecki, rzecznik Getin Bank, przypomina, że obowiązek poinformowania o działaniach podejmowanych w celu doprowadzenia do wykonania przez zobowiązanych ich obowiązków leży po stronie urzędu dokonującego egzekucji. W tym przypadku jest to urząd miasta.

Przeprosiny od banku

- Bank, na mocy prawa, jest zobowiązany do wykonania zajęcia niezależnie od jego ewentualnej zasadności. Pełną odpowiedzialność ponosi tutaj administracyjny organ egzekucyjny - mówi money.pl Newecki. Jak podkreśla, zgodnie z prawem bankowym zajęcie może objąć środki pieniężne znajdujące się również na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych będące nadwyżką ponad kwotę wolną od zajęcia.

- W przypadku zajęcia środków na rachunku lokaty terminowej, co jest praktykowane w przypadku, jeśli klient nie posiada wystarczających środków na innych typach rachunków, bank dokonuje czasowej blokady całego rachunku lokaty - mówi rzecznik Getin Banku. Jak podkreśla niezastosowanie tego mechanizmu skutkowałoby zerwaniem całej lokaty i w konsekwencji utratą odsetek przez klienta. Natomiast w przypadku lokaty objętej blokadą, klient otrzymuje pełną kwotę odsetek umownych, pomniejszoną jedynie o kwotę odsetek, która zostałaby naliczona od środków objętych zajęciem.

- W jednostkowych przypadkach może zdarzyć się, iż w wyniku błędu ludzkiego bank utrzyma blokadę rachunku lokaty ponad okres niezbędny do wykonania zajęcia. W takim przypadku klient nie ponosi jednak żadnych kosztów, gdyż przez cały okres blokady odsetki naliczane są zgodnie z umową - mówi Newecki.

Zdjęcie tej blokady - jak przekonuje rzecznik - następuje maksymalnie w ciągu jednego dnia roboczego od momentu stwierdzenia tego typu sytuacji. Tak się w przypadku pani Katarzyny nie stało. I powinna otrzymać pismo z przeprosinami.

Rzecz jednak w tym, że telefoniczne przeprosiny i wyjaśnienia pani Katarzyna otrzymała po prawie tygodniu i dopiero po naszej interwencji.

Urząd może, ale...

O komentarz do sytuacji poprosiliśmy również prawnika.

- Urząd miasta, w tym przypadku prezydent, może we własnym zakresie prowadzić egzekucję, czyli ściągać należności w trybie, jaki przysługuje komornikowi sądowemu, choć z pewnymi ograniczeniami. Może jednak dokonać zajęcia rachunku bankowego, który rozciąga się również na lokatę bankową niezależnie od jej rodzaj i waluty - wyjaśnia Konrad Forysiak, radca prawny z kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k.

Jednak jego wątpliwość budzi fakt, że pani Katarzyna nie została poinformowana o zajęciu przez organ egzekucyjny. Tymczasem, jak przypomina prawnik, jest on zobowiązany do doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o zajęciu, a uprzednio pisemnego wezwania do zapłaty w egzekucji administracyjnej określanego też jako "upomnienie".

Dlaczego zatem UM nie dopełnił swoich obowiązków? Odpowiedzi na to pytanie nie poznaliśmy do czasu opublikowania tego artykułu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
dziejesie.wp.pl
KOMENTARZE
(104)
Marian
5 lata temu
Pracuje 10 dzni w miesiącu Wypłata tylko do ręki Zero kont bankowych Mam więcej od pracujących cały miesiąc na etacie i nikt mi nic nie zablokuje !!
torres
5 lata temu
okupacja trwa ! sytuowani i bogaci kradna miliony , tworza afery finansowe lecz ich prawo jakos delikatniej traktuje . kowalskiego juz nie , tutaj nie ma litosci dla dwudziestu zloty a gestapo od fiskusa za jeden grosz niedopłaty narobic moze kłopotów . taki to system gdzie rzadza ,,patrioci,, z wypasionymi mordami z wykrzywionym usmiechu na widok suwerena ! jewal was pes chamy !!!
emigrant
5 lata temu
oto Polska wlasnie...
bbbb
5 lata temu
Klasyczny przykład polaka-kombinatora. Po co płacić mandat-oilać go. Ale gdy przyjdą konsekwencje to jak zwykle winni wszyscy dookoła tylko nie ja.
Heh
5 lata temu
Zle wyszła pani na tym ,że u czarneckiego ma kasę
...
Następna strona