Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marek Knitter
|

Masz akcje PKO BP? Możesz zarobić na nowej emisji

0
Podziel się

Akcjonariusze PKO BP będą mogli dokupić akcje po preferencyjnej cenie.

Masz akcje PKO BP? Możesz zarobić na nowej emisji
(urbanlegend/CC/Flickr)
bErznoNx

Bank zamierza wyemitować do 300 mln nowych akcji z prawem poboru. W ten sposób PKO BP może pozyskać około pięciu miliardów złotych. Zdaniem bowiem analityków cena emisyjna będzie się zawierać w przedziale 10-15 złotych za akcję. Obecnie są one notowane po ponad 30 złotych.

Prawo poboru

Chcąc uczestniczyć w nowej emisji, trzeba zakupić akcje banku. Najlepiej zrobić to do końca września.

Wynika to z tego, że PKO BP ustaliło dzień prawa poboru na 6 października. Zgodnie z zasadami ustalonymi przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, inwestor musi mieć akcje na swoim rachunku już trzy dni wcześniej. Należy pamiętać o odliczeniu dni wolnych. Dlatego najbezpieczniejsze jest posiadanie akcji PKO BP najpóźniej do pierwszego października.

bErznoNz

Nabycie papierów w odpowiednim czasie daje możliwość nabycia prawa poboru, które przez kolejnych kilka dni będzie notowane na giełdzie. Jego cena powinna stanowić różnicę pomiędzy ceną aktualnie notowanych akcji banku na GPW a ceną emisyjną nowych akcji.

Osoby, które posiadają już akcje lub te, które zamierzają dopiero je kupić, muszą pamiętać także o zapisaniu się na nowe walory i zabezpieczeniu później środków na koncie w celu ich późniejszego opłacenia.

Cena emisyjna

Wielką niewiadomą pozostaje jeszcze cena emisyjna nowych akcji, którą bank poda zapewne tuż przed rozpoczęciem całej procedury. Na ogół walory takie są sprzedawane z bardzo dużym dyskontem. Zakładając teoretycznie, że przy 300 mln nowych akcji bank chciałby pozyskać 5 mld zł, to cena nowych powinna wynosić 16,5 - 17 złotych. Obecnie kurs kształtuje się na poziomie 31 - 32 złote.

Zapewne bardzo dużo do powiedzenia będzie miał w tym temacie Skarb Państwa, który jest największym akcjonariuszem PKO BP. Posiada 51,24 procent akcji. Minister Aleksander Grad stwierdził niedawno, że prawa poboru zostaną sprzedane Bankowi Gospodarstwa Krajowego. Już w lipcu prezes BGK Ireneusz Fąfara zapowiadał, że bank zamierza objąć akcje PKO BP w nowej emisji za kwotę dwóch miliardów złotych.

bErznoNF

Po podaniu ceny emisyjnej mija jeszcze około trzech tygodni do zakończenia całej procedury związanej z nową emisją.

Kupić i zarobić

Czy na akcjach PKO BP można było zarobić do tej pory? By odpowiedzieć na to pytanie, warto przypomnieć sobie, jak wyglądała sytuacja banku tuż przed debiutem na GPW w listopadzie 2004 roku.

Cena sprzedaży akcji PKO BP w ofercie wynosiła 20,5 zł. Jednak inwestorzy indywidualni mogli kupić akcje taniej - po 19,70 zł i 20,10 zł - w zależności od terminu złożenia zlecenia. Nie było wcale tak łatwo zapisać się na akcje ze względu na gigantyczne kolejki przed oddziałami banku.

bErznoNG

Łączna wartość oferty publicznej banku przekroczyła wtedy 7,6 mld zł i była największa w historii polskiego rynku kapitałowego, a także największa w tym regionie Europy.

PKO BP od dnia debiutu wraz z zaznaczonymi dywidendami.

bErznoNH

PKO BP zadebiutował na GPW ceną 23,20 zł za akcję. Pod koniec lipca 2007 walory banku osiągnęły swój rekord na poziomie 59 zł. Oznacza to ponad 150-procentową stopę zwrotu. Kryzys finansowy, który pojawił się w ubiegłym roku, spółka przeżyła podobnie jak inne instytucje związane z tą branżą. Od dołka zanotowanego w lutym tego roku akcje spółki zdołały już jednak zyskać ponad 57 procent. W tym samym czasie WIG20 zanotował 55-procentowy wzrost.

Wykres 2. PKO BP wracają do swojej wyceny

bErznoNI

Podsumowując, od początku debiutu osoby, które nadal trzymają akcje banku, nie straciły na swojej inwestycji. Poza tym warto zauważyć, że spółka regularnie co roku wypłaca dywidendę na poziomie około złotówki na jedną akcję. Jest to dodatkowy zastrzyk gotówki dla akcjonariusza. Niestety podobnie jak zyski z inwestycji również dywidenda podlega opodatkowaniu.

PKO BP a wyniki

Bank może ma pecha do prezesów, bo często się oni zmieniają, ale wyniki finansowe osiąga zadowalające. Szczególnie biorąc pod uwagę znaczne spowolnienie na rynku finansowym, co bezpośrednio wpływa na kurs akcji na GPW.

Po pierwszym półroczu PKO BP miał 1150,56 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostek dominujących, wobec 1848,31 mln zł zysku rok wcześniej. Pozytywnie zaskoczyły rynek wyniki za drugi kwartał, gdzie bank zarobił sto milionów złotych więcej niż spodziewali się analitycy.

| KOMENTARZ MONEY.PL |
| --- |
| **Marek Knitter

Money.pl** Emisja PKO BP powinna wpłynąć korzystnie na rynek akcji. Tak dużej emisji nasza giełda nie widziała od bardzo dawna. Niestety nie wiemy, czy do czasu rozpoczęcia zapisów na akcje dobra koniunktura na giełdach zdoła się utrzymać. W tym miesiącu wiele bankowych lokat rocznych wygasa, więc spora grupa potencjalnych inwestorów będzie zastanawiać się nad możliwością zakupu akcji PKO BP. Zakup akcji z prawem poboru sprawi nieco więcej trudności niż złożenie zwykłego zapisu na walory w trakcie planowanego debiutu giełdowego. W obu jednak przypadkach możliwości godziwego zarobku są mimo wszystko całkiem spore. Wiele zależeć może jeszcze od zarządu banku, który wspólnie ze Skarbem Państwa będzie zapewne ustalał ostateczną cenę emisyjną, a co za tym idzie wartość pozyskanych środków. Wydaje mi się, że jednak rząd wciąż jest głodny sukcesu - szczególnie
po fatalnej próbie sprzedaży stoczni - więc tym razem powinno być to szczęśliwe zakończenie. Oby. |

bErznoOa
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)