Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mateusz Morawiecki po decyzji Fitch: Spadnie koszt obsługi zadłużenia Polski

34
Podziel się:

Wicepremier zapowiada spadek deficytu budżetowego oraz długu publicznego.

Mateusz Morawiecki po decyzji Fitch: Spadnie koszt obsługi zadłużenia Polski
(Maciej Luczniewski/REPORTER)

Decyzja agencji Fitch dowodzi, że kierunek zmian w polskiej gospodarce nie budzi niepokoju międzynarodowych instytucji finansowych - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem informacja o ratingu dla Polski będzie miała pozytywny wpływ na złotego.

Gdyby nie pozytywna decyzja Fitch Ratings, w poniedziałek rano bylibyśmy najprawdopodobniej świadkami kolejnego załamania kursu złotego, a tysiące Polaków z kredytami walutowymi po raz kolejny liczyliby straty.

Zapytany o wpływ wydarzeń w Turcji na na naszą walutę, Morawiecki ocenił, że decyzja Fitch pozytywnie wpłynie na stabilność naszej waluty, której kurs może krótkotrwale osłabnąć po tym, jak lira turecka straciła około 4 procent do euro i dolara.

- Cieszę się, że obiektywnie oceniono naszą diagnozę i rozwiązania, które przedstawiliśmy Polakom - powiedział Mateusz Morawiecki. - Na rating Polski powinien pozytywnie wpływać przedstawiony w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Program Budowy Kapitału Polaków, podnoszenie poziomu oszczędności - dodał.

Ocenił, że wpływ programu na finanse publiczne to m.in. prawdopodobna obniżka deficytu budżetowego o około 0,1-0,2 procent PKB, a także spadek długu publicznego o 2 punkty procentowe.

Zdaniem Morawieckiego przewidziane w nim instrumenty rozwoju rynku obligacji powinny przyciągnąć nowe środki, dzięki którym obniży się poziom zadłużenia zagranicznego, a także spadnie koszt obsługi zadłużenia Polski. Zauważył też, że wzrost krajowych oszczędności zapewni lepszy bilans płatniczy, a dzięki napływowi kapitału inwestycyjnego perspektywa wzrostu PKB poprawi się o 0,4 procent.

Mateusz Morawiecki przedstawił niedawno plan rządu dotyczący systemu emerytalnego. Według planów OFE mają zostać zastąpione przez fundusze inwestycyjne działające w ramach trzeciego filaru. Środki zgromadzone w OFE zostaną podzielone w ten sposób, że 25 procent trafi do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a 75 procent do nowych podmiotów. Te 75 procent to akcje spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, których wartość przekracza teraz 100 miliardów złotych. Rząd chce też zaangażować pracodawców w tworzenie systemu emerytur pracowniczych. Komentarze ekonomistów do rządowego planu można przeczytać w money.pl.

Agencja ratingowa Fitch utrzymała w piątek długoterminowy rating Polski na poziomie A minus oraz A, odpowiednio dla zobowiązań w walutach obcych i w walucie krajowej, utrzymała też stabilną perspektywę. Zdaniem Fitch rating odzwierciedla m.in. solidne fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Robert
8 lat temu
Koszt zadłużenia może i chwilowo spadnie ale za to samo zadłużenie wzrośnie. Program 500 + jest na kredyt, który trzeba będzie kiedyś spłacić z odsetkami.
wyp3
8 lat temu
Fitch to nie jedyna "instytucja" która decyduje w tym względzie...po drugie najważniejszy okaże się rating na następny rok.
korke
8 lat temu
kodomici i inne zwyrodnialce bedą nie zadowolone
Michał
8 lat temu
A co z emer4yturą po 40 latach składkowych - czy oszukujecie wyborców jak poprzednicy.Tylko nie mówcie że nie ma pieniędzy bo to moje pieniądze moje składki i tylko to chcę.Nic Mi nie dajecie tylko oddajecie Moje pieniądze.
maria100
8 lat temu
durnowate decyzje Morawieckiego, Szydło, Kaczyńskiego spowodowały, że złotówka jest słabiutka jak nigdy!!! Co to za rządzący, którzy osłabiają własną walutę ?! Co to za głupcy, którzy powiększają dług swojego kraju o miliardy ?! wszystko dla władzy, stołków i kasy !!!!
...
Następna strona