Notowania

morawiecki
17.07.2016 09:30

Mateusz Morawiecki po decyzji Fitch: Spadnie koszt obsługi zadłużenia Polski

Wicepremier zapowiada spadek deficytu budżetowego oraz długu publicznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Luczniewski/REPORTER)

Decyzja agencji Fitch dowodzi, że kierunek zmian w polskiej gospodarce nie budzi niepokoju międzynarodowych instytucji finansowych - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem informacja o ratingu dla Polski będzie miała pozytywny wpływ na złotego.

Gdyby nie pozytywna decyzja Fitch Ratings, w poniedziałek rano bylibyśmy najprawdopodobniej świadkami kolejnego załamania kursu złotego, a tysiące Polaków z kredytami walutowymi po raz kolejny liczyliby straty.

Zapytany o wpływ wydarzeń w Turcji na na naszą walutę, Morawiecki ocenił, że decyzja Fitch pozytywnie wpłynie na stabilność naszej waluty, której kurs może krótkotrwale osłabnąć po tym, jak lira turecka straciła około 4 procent do euro i dolara.

- Cieszę się, że obiektywnie oceniono naszą diagnozę i rozwiązania, które przedstawiliśmy Polakom - powiedział Mateusz Morawiecki. - Na rating Polski powinien pozytywnie wpływać przedstawiony w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Program Budowy Kapitału Polaków, podnoszenie poziomu oszczędności - dodał.

Ocenił, że wpływ programu na finanse publiczne to m.in. prawdopodobna obniżka deficytu budżetowego o około 0,1-0,2 procent PKB, a także spadek długu publicznego o 2 punkty procentowe.

Zdaniem Morawieckiego przewidziane w nim instrumenty rozwoju rynku obligacji powinny przyciągnąć nowe środki, dzięki którym obniży się poziom zadłużenia zagranicznego, a także spadnie koszt obsługi zadłużenia Polski. Zauważył też, że wzrost krajowych oszczędności zapewni lepszy bilans płatniczy, a dzięki napływowi kapitału inwestycyjnego perspektywa wzrostu PKB poprawi się o 0,4 procent.

Mateusz Morawiecki przedstawił niedawno plan rządu dotyczący systemu emerytalnego. Według planów OFE mają zostać zastąpione przez fundusze inwestycyjne działające w ramach trzeciego filaru. Środki zgromadzone w OFE zostaną podzielone w ten sposób, że 25 procent trafi do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a 75 procent do nowych podmiotów. Te 75 procent to akcje spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, których wartość przekracza teraz 100 miliardów złotych. Rząd chce też zaangażować pracodawców w tworzenie systemu emerytur pracowniczych. Komentarze ekonomistów do rządowego planu można przeczytać w money.pl.

Agencja ratingowa Fitch utrzymała w piątek długoterminowy rating Polski na poziomie A minus oraz A, odpowiednio dla zobowiązań w walutach obcych i w walucie krajowej, utrzymała też stabilną perspektywę. Zdaniem Fitch rating odzwierciedla m.in. solidne fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki.

Tagi: morawiecki, polska, fitch, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-07-2016

MichałA co z emer4yturą po 40 latach składkowych - czy oszukujecie wyborców jak poprzednicy.Tylko nie mówcie że nie ma pieniędzy bo to moje pieniądze moje … Czytaj całość

17-07-2016

zazaMorawiecki to największe rozczarowanie w tym rządzie, zaraz po Szydłowej i Macierewiczu !!!

17-07-2016

Igormożna sobie tak gadać, ale decyzja Fitch nie ma w ogóle odbicia na to czy złoty jest stabilny. Tym bardziej, że tak jak piszą np na tradebeat - nasz … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (34)