Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polityk CDU: Budowa Nord Stream 2 jest błędem

21
Podziel się:
Polityk CDU: Budowa Nord Stream 2 jest błędem
(Gazprom)

Po rosyjskiej interwencji w Cieśninie Kerczeńskiej w rządzącej w Niemczech CDU rośnie sprzeciw wobec Nord Stream 2. Polityk CDU Roderich Kiesewetter wzywa rząd do zdystansowania się od projektu.

„Musiało upłynąć wiele lat, by kanclerz Angela Merkelpowiedziała: ten projekt nie ma charakteru wyłącznie biznesowy. Tak jak inni politycy w moim klubie poselskim, którzy zajmują się polityką zagraniczną, uważam Nord Stream 2 za błąd, ponieważ jest on także projektem geopolitycznym” – powiedział Kiesewetter w wywiadzie dla sobotniego wydania dziennika „Tagesspiegel”.

Wina Schroedera

„Potrzebna jest europejska polityka energetyczna i zagraniczna. Nie mamy takiej polityki, ponieważ Gerhard Schroeder (kanclerz Niemiec w latach 1998-2005) działał na własną rękę – zaznaczył poseł CDU, odpowiadający w klubie za politykę zagraniczną.

Zdaniem Kiesewettera niemiecki rząd powinien jasno zasygnalizować, że nie chce tego gazociągu. W razie dalszej eskalacji, Berlin powinien „zwiększyć presję” na inwestorów.

„Nie możemy uczestniczyć w tym projekcie za każdą cenę. Byłoby dobrze, gdyby Niemcy przeprowadziły strategiczny bilans, co spowoduje w dłuższym okresie czasu większe straty: realizacja projektu czy zakwestionowanie go – powiedział Kiesewetter.

Zobacz także: Zobacz także: Majątek Władimira Putina

Rosja chce podzielić Zachód

Kiesewatter ostrzegł, że celem Rosji jest rozbicie jedności Zachodu. Zwrócił uwagę, że argumenty rosyjskiego kierownictwa przyjmowane są i następnie rozpowszechniane w społeczeństwie przez niemiecką Lewicę i Alternatywę dla Niemiec (AfD). Polityk CDU opowiedział się za zaostrzeniem sankcji wobec Kremla.

Jego zdaniem w Niemczech są politycy, którzy wskutek osobistych kontaktów z Rosją „propagują zbyt romantyczny obraz Rosji”.

W odrębnym materiale informacyjnym „Tagesspiegel” zwraca uwagę, że po rosyjskiej interwencji w Cieśninie Kerczeńskiej rośnie liczba polityków CDU domagających się rezygnacji z Nord Stream 2. Przeciwna realizacji tego projektu jest też opozycyjna partia Zielonych.

Wśród zdecydowanych przeciwników gazociągu „Tagesspiegel” wymienia szefa parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Norberta Roettgena (CDU) i europosłów tej partii Elmara Broka i Michaela Gahlera.

Natomiast kandydaci na stanowisko szefa CDU – Annegret Kramp-Karrenbauer, Friedrich Merz i Jens Spahn nie zajęli jeszcze jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Decyzja o tym, kto będzie nastepcą Angeli Merkel na stanowisku przewodniczącego CDU, zapadnie w przyszłym tygodniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
Werup
5 lata temu
A najlepiej niech Rosja z UE wybudują sobie mur na granicy i zapomną jedno o drugim.
NEMO
5 lata temu
dlaczego Rosja ma dawac zarabiac na tranzycie juncie,ktora zdobyła władze w wyniku zamachu stanu ?ukraincy sa bankrutami,a w razie braku kasy beda chcieli krasc rope i gaz,albo moga blokowac przepływ
Eidkdn
5 lata temu
Pół roku po uruchomieniu NS2 ruscy zakręca kurek Ukrainie. Napadną na Mariupol i zajmą wybrzeże Ukrainy. Następne lata to pelznaca wojna za ok 10 lat wojna europejska i światowa. 2038 skażenie radioaktywne śmierć.mieszkancow globu Putin w schronie ma to gdzieś bo ma 90 lat. Prostytutki i wszelkie frykasy. Śmierć....
emeryt
5 lata temu
Niemcy grają na siebie nie liczą się nikim liczy się ich interes. UE jest tylko przykrywką . Z tego wynika że Polska jest grilowana bo nie popiera lini politycznej Niemiec.Jak był Tusk to OK. Jak Morawiecki to nie bo nie daje się klepać po plecach
💀
5 lata temu
...dla mnie M E R K E L to niemiecka 🐷
...
Następna strona