Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budowa nord stream
01.12.2018 14:54

Polityk CDU: Budowa Nord Stream 2 jest błędem

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gazprom)

Po rosyjskiej interwencji w Cieśninie Kerczeńskiej w rządzącej w Niemczech CDU rośnie sprzeciw wobec Nord Stream 2. Polityk CDU Roderich Kiesewetter wzywa rząd do zdystansowania się od projektu.

„Musiało upłynąć wiele lat, by kanclerz Angela Merkelpowiedziała: ten projekt nie ma charakteru wyłącznie biznesowy. Tak jak inni politycy w moim klubie poselskim, którzy zajmują się polityką zagraniczną, uważam Nord Stream 2 za błąd, ponieważ jest on także projektem geopolitycznym” – powiedział Kiesewetter w wywiadzie dla sobotniego wydania dziennika „Tagesspiegel”.

##Wina Schroedera

„Potrzebna jest europejska polityka energetyczna i zagraniczna. Nie mamy takiej polityki, ponieważ Gerhard Schroeder (kanclerz Niemiec w latach 1998-2005) działał na własną rękę – zaznaczył poseł CDU, odpowiadający w klubie za politykę zagraniczną.

Zdaniem Kiesewettera niemiecki rząd powinien jasno zasygnalizować, że nie chce tego gazociągu. W razie dalszej eskalacji, Berlin powinien „zwiększyć presję” na inwestorów.

„Nie możemy uczestniczyć w tym projekcie za każdą cenę. Byłoby dobrze, gdyby Niemcy przeprowadziły strategiczny bilans, co spowoduje w dłuższym okresie czasu większe straty: realizacja projektu czy zakwestionowanie go – powiedział Kiesewetter.

Zobacz także: Majątek Władimira Putina

##Rosja chce podzielić Zachód

Kiesewatter ostrzegł, że celem Rosji jest rozbicie jedności Zachodu. Zwrócił uwagę, że argumenty rosyjskiego kierownictwa przyjmowane są i następnie rozpowszechniane w społeczeństwie przez niemiecką Lewicę i Alternatywę dla Niemiec (AfD). Polityk CDU opowiedział się za zaostrzeniem sankcji wobec Kremla.

Jego zdaniem w Niemczech są politycy, którzy wskutek osobistych kontaktów z Rosją „propagują zbyt romantyczny obraz Rosji”.

W odrębnym materiale informacyjnym „Tagesspiegel” zwraca uwagę, że po rosyjskiej interwencji w Cieśninie Kerczeńskiej rośnie liczba polityków CDU domagających się rezygnacji z Nord Stream 2. Przeciwna realizacji tego projektu jest też opozycyjna partia Zielonych.

Wśród zdecydowanych przeciwników gazociągu „Tagesspiegel” wymienia szefa parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Norberta Roettgena (CDU) i europosłów tej partii Elmara Broka i Michaela Gahlera.

Natomiast kandydaci na stanowisko szefa CDU – Annegret Kramp-Karrenbauer, Friedrich Merz i Jens Spahn nie zajęli jeszcze jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Decyzja o tym, kto będzie nastepcą Angeli Merkel na stanowisku przewodniczącego CDU, zapadnie w przyszłym tygodniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budowa nord stream, nord stream 2, merkel, niemcy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-12-2018

Normalny PolakMoże powinna się zająć tą sprawą Komisja w Brukseli?A nie zajmować się donosami polskich szmalcowników z PO i innych farbowanych partii

01-12-2018

xssCo na to HER TUSK czy to PIS jest teraz bolszewikiem czy PO

01-12-2018

porsOczywiście niech zaprzestaną budowy . Jankesi będą im dostarczać ile i za ile będą chcieli i tym sposobem uwalą całą Europę.

Rozwiń komentarze (21)