Notowania

rynek pracy
23.11.2018 21:05

Mija 100 lat odkąd pracujemy 8 godzin dziennie

23 listopada 2018 r. mija 100. rocznica wprowadzenia w Polsce 8-godzinnego dnia pracy. Dekret powstał z inicjatywy Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kamionka / EastNews)
100. rocznica wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy

23 listopada 1918 roku w Warszawie podpisano dekret, który ustanowił 8-godzinny dzień pracy. Dekret zatwierdzał ówczesny Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, przepis został wprowadzony 12 dni po oficjalnym odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

W dekrecie znalazło się 8 artykułów.

Zobacz też: Nowy problem RODO. "Czy pracodawca może sprawdzić trzeźwość pracownika?"

Przy okazji 100. rocznicy wprowadzenia w Polsce 8-godzinnego dnia pracy warto wspomnieć, że świat szuka rozwiązań, które pozwolą pracownikom pracować krócej.

Jak dowodzą badania, szwedzcy pracownicy, którzy pracują średnio 6 godzin dziennie, są bardziej wydajni niż np. Brytyjczycy i Amerykanie, którzy za biurkiem siedzą o kilka godzin dłużej. Nie jest to trudne do wytłumaczenia. Szwedzcy pracownicy mają "świeższy umysł", a przez to, że mają czas na odpoczynek, są mniej zestresowani. W rezultacie rzadziej chorują, na czym zyskują i firmy, i państwo.

W naszym kraju też regularnie pojawiają się propozycje skrócenia dnia pracy, np. do 7 godzin dziennie lub skrócenia tygodnia pracy. Niedawno Partia Razem zbierała podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o skróceniu czasu pracy.

Testy, które przyniosły pozytywny wynik, przeszła też firma Perpetual Guardian z Nowej Zelandii, która zatrudnia 250 osób. Szefostwo wprowadziło czterodniowy tydzień pracy, za tę samą płacę. Jak się okazało, zadowolenie pracowników znacznie wzrosło, a to przełożyło się na ich wydajność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek pracy, czas pracy, tydzień pracy, pracownicy, piłsudski, dekret, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-11-2018

JakPo 100 latach pracujemy po10-12 godzin

23-11-2018

m-53Proszę zwrócić uwagę, że mowa jest o pracy w dni powszednie, 46 godzin w tygodniu, a art. 3 dotyczący handlu wyraźnie wyklucza niedziele. 100 lat … Czytaj całość

23-11-2018

Wizjoner zmiany na lepszeDoba na Księżycu trwa 29,5 ziemskich dni. Jeżeli Polska Agencja Kosmiczna planuje otwarcie wkrótce stałej bazy imienia oczywiście Pary Prezydenckiej … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)