Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

Mija 100 lat odkąd pracujemy 8 godzin dziennie

13
Podziel się:

23 listopada 2018 r. mija 100. rocznica wprowadzenia w Polsce 8-godzinnego dnia pracy. Dekret powstał z inicjatywy Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

100. rocznica wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy
100. rocznica wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy (Piotr Kamionka / EastNews)

23 listopada 1918 roku w Warszawie podpisano dekret, który ustanowił 8-godzinny dzień pracy. Dekret zatwierdzał ówczesny Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, przepis został wprowadzony 12 dni po oficjalnym odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

W dekrecie znalazło się 8 artykułów.

Zobacz także: Zobacz też: Nowy problem RODO. "Czy pracodawca może sprawdzić trzeźwość pracownika?"

Przy okazji 100. rocznicy wprowadzenia w Polsce 8-godzinnego dnia pracy warto wspomnieć, że świat szuka rozwiązań, które pozwolą pracownikom pracować krócej.

Jak dowodzą badania, szwedzcy pracownicy, którzy pracują średnio 6 godzin dziennie, są bardziej wydajni niż np. Brytyjczycy i Amerykanie, którzy za biurkiem siedzą o kilka godzin dłużej. Nie jest to trudne do wytłumaczenia. Szwedzcy pracownicy mają "świeższy umysł", a przez to, że mają czas na odpoczynek, są mniej zestresowani. W rezultacie rzadziej chorują, na czym zyskują i firmy, i państwo.

W naszym kraju też regularnie pojawiają się propozycje skrócenia dnia pracy, np. do 7 godzin dziennie lub skrócenia tygodnia pracy. Niedawno Partia Razem zbierała podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o skróceniu czasu pracy.

Testy, które przyniosły pozytywny wynik, przeszła też firma Perpetual Guardian z Nowej Zelandii, która zatrudnia 250 osób. Szefostwo wprowadziło czterodniowy tydzień pracy, za tę samą płacę. Jak się okazało, zadowolenie pracowników znacznie wzrosło, a to przełożyło się na ich wydajność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
Realia
4 lata temu
Jakby dobra miała 48 godzin to pewnie człowiek przepracował by 8 godzin, odpoczął ,miałby czas dla rodziny, hobby,wyspał się A tak pracuje się po 12 godzin 8 godzin się prześpi i zostaje 4 godziny dla rodziny hobby odpoczynek obowiązki domowe Kiedy to wszystko zrobić doba nie jest z gumy....
aras
5 lata temu
ale kto pracuje 8 h chyba że ci którzy żyją z podatków tych co 8h mają tylko w sobotę porównywać poziomu zarobków nawet się nie odważe
8 godzin haha...
5 lata temu
Kto teraz pracuje po 8 godzin, chyba ci na państwowych posadach a i pewnie też teraz już nie, teraz się zasowa od 12 do 16 godzin dziennie i jeszcze w weekendy też więc ten dekret jest już nie ważny i to od długich lat!!!!
Kasa
5 lata temu
Kto niby pracuje 8h dziennie? Pracujemy tyle ile chcą pracodawcy.
ZK590
5 lata temu
Po 8 godzin to pracowało się za komuny i przysługiwał płatny urlop wypoczynkowy.