Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Minimalna stawka godzinowa. Nieprawidłowości w co trzeciej firmie

Nawet w co dziesiątej firmie mogło dochodzić do zaniżania minimalnej stawki godzinowej - wynika z ustaleń Państwowej Inspekcji Pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LUKASZ SZELAG/REPORTER/EAST NEWS)

Nieprawidłowości stwierdzono w co trzecim skontrolowanym przedsiębiorstwie. Od 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka godzinowa wynosi 13 zł brutto, czyli do pracownika powinno trafić 9,46 zł netto.

Do tej pory PIP przeprowadziła 6 tys. kontroli, do końca roku ma to być co najmniej 20 tys.

Od początku roku NSZZ "Solidarność" i Państwowa Inspekcja Pracy wspólnie prowadzą akcję, która ma na celu wyegzekwowanie od pracodawców płacenie minimalnej stawki godzinowej. "S" przekazuje PIP sygnały o nieprawidłowościach otrzymywane od osób wykonujących pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, a inspektorzy pracy je sprawdzają. Do akcji włączyły się także OPZZ i Związek Zawodowy "Budowlani".

Zobacz też: Na co nas stać? Tak zmieniła się siła nabywcza Polaków

Inspektorzy nałożyli 96 mandatów na kwotę ponad 116 tys. zł; skierowano 26 wniosków do sądu. Jak mówił, nieprawidłowości przy stosowaniu przepisów o minimalnej stawce dotyczą m.in.: braku zapisu w umowie ws. sposobu potwierdzania liczby godzin, braku ewidencji godzin wykonywania zlecenia, nieprzestrzegania obowiązku wypłaty wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu.

Szef PIP Roman Giedrojć ocenił, że w nie więcej niż 10 proc. skontrolowanych firm zaniżano minimalną stawkę godzinową. Podkreślił, że w nielicznych przypadkach stwierdzono stosowanie potrąceń za wynajem urządzeń i korzystania ze służbowego umundurowania.

Giedrojć zapowiedział, że trwa weryfikacja 1,5 tys. skarg, jakie PIP otrzymała od osób, którym nie zapewniono minimalnej stawki godzinowej (w tym ok. 600 od NSZZ "Solidarność").

Od 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka godzinowa wynosi 13 zł brutto, czyli wypłacane powinno być 9,46 zł netto. Stawka obejmuje nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Ustawa precyzuje, kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane, m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia. Minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia - według stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.

Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę dotyczą m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Minimalna stawka nie dotyczy też m.in. zleceniobiorcy samodzielnie ustalającego miejsce i czas realizacji zadań, jeśli jego wynagrodzenie będzie zależało wyłącznie od osiągniętego rezultatu.

Tagi: minimalna stawka godzinowa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-06-2017

MAREKZAGRANICAZARAZ ZARAZ TO WY W POLSCE ZARABIACIE PO PODWYZCE 3,5 EURO NA GODZINE!!!!!!!!!!!!!! PO 20-TU LATACH W UNI!!!!!!!!!!!!!! I TO ,,POLSCY PRACODAWCY NIE … Czytaj całość

05-06-2017

BRAWOBRAWO!!! KARAĆ CWANIAKÓW. SZKODA TYLKO

05-06-2017

bolo2 funty na godzinę!!! ŻENADA!!!

Rozwiń komentarze (123)