Notowania

Ministerstwa nie chciały sprawdzić, czy nie dyskryminują płacowo kobiet. Prośba Elżbiety Rafalskiej zignorowana

Ministerstwa miały przeanalizować zarobki swoich pracowników, biorąc pod uwagę płeć, wiek, wykształcenie, zajmowane stanowisko, wymiar czasu pracy oraz staż.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Warżawa)
Prośbę Elżbiety Rafalskiej poważnie potraktowały tylko trzy resorty.

Ministerstwa miały sprawdzić u siebie poziom nierówności płacowej za pomocą aplikacji opracowanej przez Resort Rodziny, ale prośbę minister Rafalskiej zgodnie zignorowały. Tam, gdzie badanie jednak przeprowadzono, ujawniono nierówności.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", badanie występowania luki płacowej ministerstwa miały przeprowadzić do końca ubiegłego roku. Miały przeanalizować zarobki swoich pracowników, biorąc pod uwagę płeć, wiek, wykształcenie, zajmowane stanowisko, wymiar czasu pracy oraz staż.

Okazało się, że zdecydowana większość resortów badanie zignorowała. Ministerstwo Zdrowia przekonuje, aplikacja "Równość płac" zostanie wykorzystana, "kiedy będzie zachodziła taka konieczność". Z kolei Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że "płeć pracownika nie jest elementem branym pod uwagę przy ustalaniu wynagrodzenia zasadniczego".

Wideo: kobiety na rynku pracy - debata:

Badania nie przeprowadziły także Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Prośbę Elżbiety Rafalskiej poważnie potraktowały tylko trzy resorty - finansów, edukacji narodowej oraz gospodarki morskiej. W MF wstępne badanie wykazało 1-procentową przewagę płacową mężczyzn, ale w MEN okazało się, że to panowie są dyskryminowani płacowo.

Z bezpłatnej aplikacji "Równość płac" może skorzystać dowolna instytucja lub firma, ale resort Elżbiety Rafalskiej nie podaje, ile podmiotów zdecydowało się na skorzystanie z tego narzędzia badania luki płacowej.

Badania firmy Grant Thornton pokazują, że sytuacja na rynku pracy kobiet w Polsce się poprawia, jednak wciąż jest im trudniej ze względu na pełnione role społeczne, obowiązki rodzinne i stereotypy. Luka płacowa w zarobkach kobiet i mężczyzn to wciąż przepaść.

Z kolei z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń na zlecenie Sedlak & Sedlak wynika, że luka płacowa w zarobkach kobiet i mężczyzn sięga w Polsce blisko 20 proc., a dysproporcje w wynagrodzeniach są widoczne na wszystkich szczeblach kariery, niezależne od wielkości przedsiębiorstwa i stażu pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: luka płacowa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-06-2018

Siostra KolubrynaDiecezje niech sprawdzą.

26-06-2018

ApostołKto dostał kasę za tą aplikację czy nowy program do badania nierówności płacowej?wprowadzenie takiego programu kosztuje krocie nie wspomnę o szkoleniu … Czytaj całość

26-06-2018

EwaA nie lepiej było by dać tym co mają najmniej dwa razy w roku 500 zł. na święta czyli na Wielkanoc i Boże Narodzenie , żeby choć w święta nie myśleć o … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)