Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Finansów chce superspółki, która będzie śledzić podatników

0
Podziel się:

Firma IT powołana do przeprowadzenia informatyzacji urzędów skarbowych będzie mogła śledzić podatników - donosi "Rzeczpospolita". Superspółka ma wynajmować od ABW pomieszczenia spełniające wymogi do przetwarzania tajnych informacji.

Ministerstwo Finansów chce superspółki, która będzie śledzić podatników
(PAP/Marcin Bielecki)

Firma IT powołana do przeprowadzenia informatyzacji urzędów skarbowych będzie mogła śledzić podatników – donosi „Rzeczpospolita”. Superspółka ma wynajmować od ABW pomieszczenia spełniające wymogi do przetwarzania tajnych informacji. Ministerstwo odniosło się już do tych rewelacji.

Wynika to z projektu ustawy, jaki w czwartek opublikowało Ministerstwo Finansów. Projekt zakłada stworzenie państwowej firmy IT, która przeprowadzi informatyzację organów administracji skarbowej i kontroli skarbowej.

Jak pisze „Rzeczpospolita”, Ministerstwo Finansów chce w szybki sposób, bez przetargów, dać urzędnikom skarbowym nowoczesne narzędzia informatyczne do zwalczania nadużyć podatkowych.

Problem w tym, że narzędzia i uprawnienia, jakie przewiduje dla superspółki projekt, idą bardzo daleko. Gazeta pisze, że są one niemal policyjne. Firma IT, o której mowa, będzie mogła bowiem podłączyć się do systemu urzędów skarbowych i pobierać z niego dane dotyczące podatników, od ich adresu, przez politykę handlową, aż po przebieg służbowych samochodów. A to wszystko bez wiedzy samych podatników.

Z projektu zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji można wyczytać również, że spółka będzie mogła nawet współpracować z ABW. „Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego udostępnia odpłatnie spółce celowej pomieszczenia spełniające wymogi do przetwarzania informacji objętych klauzula >>tajne<< – czytamy w projekcie. Co chyba najważniejsze, superspółka nie będzie objęta tajemnicą skarbową.

Zdaniem ekspertów cytowanych przez „Rzeczpospolitą” to rewolucja, w dodatku wątpliwa konstytucyjnie, bowiem to pierwszy przypadek, kiedy spółka prawa handlowego zyskuje dostęp do wrażliwych danych i nie jest zobowiązana do dochowania tajemnicy skarbowej.

Ministerstwo Finansów błyskawicznie zareagowało na publikację „Rzeczpospolitej”. W piątek tuż po 7 rano w internecie opublikowało komunikat, w którym deklaruje, że przedmiotem działalności spółki nie będzie pozyskiwanie i administrowanie danymi podatników, ale przygotowanie rozwiązań informatycznych i wyposażenie administracji podatkowej i kontroli skarbowej w systemy teleinformatyczne, urządzenia informatyczne lub oprogramowanie zapewniające zwiększenie efektywności działań tych organów.

Ministerstwo wyjaśnia, że w przypadku konieczności przetwarzania uzyskanych przez spółkę danych, zawarta zostanie przewidziana treścią ustawy o ochronie danych osobowych stosowna umowa powierzenia przetwarzania danych zapewniająca ich ochronę. „Spółka nie będzie miała dostępu do tajemnic handlowych” – czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy, że jednym z priorytetów Ministerstwa Finansów jest obecnie uszczelnienie systemu podatkowego. Powołanie tej spółki, zdaniem ministerstwa, ma wspomóc „wykrywanie bardziej wyrafinowanych oszustw, w szczególności tzw. karuzel VAT-owskich”.

Zobacz też: * *Kontrole skarbowe. Do kogo inspektorzy zapukają w pierwszej kolejności?

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)