Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE! Rewelacyjne dane z rynku pracy
PILNE! GUS podał dane o wynagrodzeniach

Ministerstwo Finansów zapowiada przyspieszenie informatyzacji resortu

Ministerstwo Finansów zapowiada przyspieszenie informatyzacji resortu

Fot. domena publiczna

W tym roku przyspieszymy informatyzację resortu i dzięki temu ograniczymy lukę podatkową - zapowiada resort finansów. Wśród planowanych przedsięwzięć jest pozyskanie oprogramowania, które pozwoli na wykrywanie patologii podatkowych, zwłaszcza karuzeli VAT-owskich - zapowiada MF.

Ministerstwo Finansów w poniedziałkowym komunikacie przypomina, że dopiero "w lutym 2013 roku, czyli po ponad sześciu latach obowiązywania planu informatyzacji, Ministerstwo Finansów podpisało umowę na budowę, wdrożenie i utrzymanie Systemu e-Podatki". Kontrakt z firmą Sygnity opiewa na sumę 230 mln zł - dodaje resort.

System ten, zaznacza MF, jest stopniowo wdrażany. "Jednak system ten nie zawiera specjalistycznego komponentu pozwalającego identyfikować i ograniczać wyłudzenia VAT. MF rozpoznało potrzebę pozyskania takiego oprogramowania i wystąpiło o dofinansowanie z funduszy unijnych, jednak wniosek o dofinansowanie tego projektu został zaopiniowany negatywnie przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podczas rządów PO-PSL. Ze względu na tę kwestię oraz opóźnienia we wdrażaniu systemu E-Podatki Minister Finansów zarządził przeprowadzenie audytu" - czytamy w komunikacie.

MF dodaje, że w 2016 roku za priorytetowe działania uznaje wprowadzenie systemów, "które pozwolą uszczelnić system poboru należności podatkowych i w ten sposób ograniczyć lukę podatkową".

"Jednym z takich systemów jest centralny rejestr faktur, czyli de facto hurtownia danych. Dodatkowo pozyskany zostanie software analizujący dane (pobierane z hurtowni) przy pomocy zaawansowanych metod matematycznych, wspomagający wykrywanie bardziej wyrafinowanych oszustw. System ten będzie zawierał algorytm, który pozwoli na automatyczne wykrywanie patologii podatkowych, w szczególności tzw. karuzeli VAT-owskich. W momencie, gdy algorytm zidentyfikuje próbę wyłudzenia, system będzie automatycznie wstrzymywał wypłatę podatku VAT" - informuje MF.

Resort dodaje, że "aby szybko pozyskać te narzędzia resort finansów analizuje obecnie niestandardowe rozwiązania instytucjonalno-prawne oparte na logice tzw. specustawy zastosowanej np. w przypadku terminala LNG".

"Celem MF jest doprowadzenie do fazy testowej w drugiej połowie 2016 i pełnej funkcjonalności w 2017 roku, aby osiągnąć w tym roku dodatkowe wpływy w szacowanej wysokości 7-8 mld zł" - głosi komunikat.

Cytowany w komunikacie minister Paweł Szałamacha zwraca uwagę, że "wieloletnie opóźnienie i brak podstawowych narzędzi informatycznych pokazują na zapóźnienie naszej skarbówki wobec sąsiadów". "Efektem jest wypływ wielomiliardowych sum z budżetu. Dlatego kierujemy teraz wysiłek na nadrobienie tych zaległości i przyspieszenie cyfryzacji jednostek resortowych" - cytuje komunikat Szałamachę.

Zobacz też: Prorodzinna ulga podatkowa. O tym programie na pewno nie słyszałeś


PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Olo166
185.13.171.* 2016-01-12 17:21
Widac komus nie zalezy na szybkim wdrozeniu systemu.
Precz z dorszami po 8,50 zl
217.99.179.* 2016-01-12 17:17
Zrobia jeden w windowsie drugi w DOSie i beda probowac to zgrac.
Antytępak
193.200.83.* 2016-01-12 12:45
Gruba kasa poszła na ulepszanie a stale coraz gorzej, być może urzędnicy biorą te wygody dla siebie prywatnie lub ich po prostu nie wykorzystują bo po co .odpowiedzialności zero.
Zobacz więcej komentarzy (8)