Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nadzór nad spółkami energetycznymi przejmie Ministerstwo Energii. Resort skarbu przedstawił plan

Nadzór nad spółkami energetycznymi przejmie Ministerstwo Energii. Resort skarbu przedstawił plan

Fot. Stefan Maszewski/REPORTER

W ciągu kilkunastu tygodni nadzór nad spółkami energetycznymi zostanie przeniesiony z Ministerstwa Skarbu Państwa do Ministerstwa Energii - poinformował minister skarbu Dawid Jackiewicz. Likwidacja resortu skarbu może nastąpić na początku 2017 r.

"W dalszej perspektywie do Ministerstwa Energii trafią też spółki paliwowe. Pod nadzorem Ministerstwa Skarbu Państwa pozostaną wówczas takie spółki o znaczeniu strategicznym, jak m.in. Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA, Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA, KGHM Polska Miedź SA i Grupa Azoty. W momencie likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa, co może nastąpić na początku 2017 r., nadzór nad spółkami trafiłby do nowo powołanej agencji" - napisał Jackiewicz w piśmie MSP, skierowanym w tym miesiącu do przewodniczącego senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacyjności Andrzeja Stanisławka.

Czy polska energetyka powinna odchodzić od węgla?

TAK
NIE

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Szef resortu skarbu podkreślił, że w ministerstwie trwają przygotowania do "reformy nadzoru właścicielskiego oraz zarządzania majątkiem publicznym, tak aby dostosować nadzór do nowej sytuacji, jaka nastąpi po likwidacji resortu".

"Na początku grudnia 2015 r. minister Skarbu Państwa powołał zespół doradczy do spraw reformy nadzoru właścicielskiego. Zadaniem tego zespołu jest przeanalizowanie krajowych oraz zagranicznych rozwiązań w zakresie nadzoru właścicielskiego. Zespół opracuje nową koncepcję organizacji oraz uregulowań prawnych mających na celu bardziej efektywne zarządzanie mieniem państwowym i komunalnym" - zaznaczył minister skarbu.

"Obecnie trwają prace analityczne dotyczące wariantów działań w stosunku do poszczególnych podmiotów, podczas których brane są pod uwagę zmieniające się uwarunkowania zewnętrzne w otoczeniu rynkowym spółek oraz zmiany zachodzące w obrębie poszczególnych spółek" - dodał szef MSP.

Efektem tych prac - jak podkreślił minister skarbu - "będzie sprecyzowanie zamierzeń właścicielskich wobec podmiotów będących w nadzorze Ministerstwa Skarbu Państwa, w szczególności dotyczących utrzymania ich w zasobie Skarbu Państwa, bądź podjęcia próby przekształceń własnościowych". "Resort skarbu planuje jednocześnie przegląd zamierzeń inwestycyjnych niektórych spółek z udziałem Skarbu Państwa" - dodano.

Zobacz także: Blackout w Polsce? Nasza energetyka potrzebuje 100 mld zł

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
C#@12%yt
94.254.128.* 2016-01-26 17:05

do nowej sytuacji, jaka nastąpi po likwidacji resortu".

Resort staje się zbędny bo przez 25 lat "złotej wolności" styropianowcy sprzedali już wszystko co zbudowała opluwana PRL przez pracę milionów Polaków. Teraz zamiast "Skarbu Państwa" masmy dziurę budżetoweą i trzeba zadłużać się corocznie w Banku Światowym. Dopóki co pożyczają. Same procenty od pożyczek już chyba przerastają roczny PKB. Widmo Grecji krąży nad Polską ! To są sukcesy rządów po 1989 roku.
ms951
37.47.103.* 2016-01-26 16:02
Jakoś w innych krajach podatek bankowy nie zagroził "stabilnosci sektora".
W Polsce oczywiście będzie tragedia.
Każdy kto ma zapłacić podatek będzie twierdził, że to tragedia.