Notowania

biznes
26.08.2018 10:29

Prawdziwy boom na rynku nieruchości komerycjnych. "Jest najlepiej w historii"

Za nieruchomości komercyjne w pierwszej połowie roku inwestorzy zapłacili prawie 3,9 mld euro. To ponad dwa razy więcej niż przed rokiem. Mimo zakazu handlu, najlepiej radzą sobie powierzchnie na placówki handlowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wlodzimierz Wasyluk)
Pierwsze półrocze jest rekordowe. Nie przeszkodził nawet niedzielny zakaz handlu

Za nieruchomości komercyjne w pierwszej połowie roku inwestorzy zapłacili prawie 3,9 mld euro. To ponad dwa razy więcej niż przed rokiem. Mimo zakazu handlu najlepiej radzą sobie powierzchnie na placówki handlowe.
Według analityków z firmy Walter Herz, tak dobrze na polskim rynku nieruchomości komercyjnych jeszcze nie było. W 2017 został pobity rekord, jeśli chodzi o wartość takich transakcji. A niemal na pewno w 2018 r. będzie jeszcze lepiej.
Które nieruchomości komercyjne cieszą się największym wzięciem? Okazuje się, że te handlowe. Boomowi na takie placówki nie przeszkodził nawet niedzielny zakaz handlu. - Umowy zawarte w segmencie handlowym opiewały łącznie na przeszło 2 mld euro. Przedmiotem prawie 30 proc. wartości kontraktów były nieruchomości biurowe - za nie kupujący zapłacili ponad 1,2 mld euro. Pozostała część wydatków, około 0,6 mld euro, przypadła na sektor magazynowy i hotelowy - czytamy w analizie firmy Walter Herz.

*Rządowe mieszkania z fabryki. BGK inwestuje w technologię tańszej budowy. Zobacz wideo: *

Największą transakcją w pierwszej połowie roku było przejęcie przez Griffin RE aż 28 centrów handlowych, w tym m.in. centrów M1 za około miliard euro.

- Polska, która awansowała już w światowej opinii do miana rynku dojrzałego, korzysta ze sprzyjającej koniunktury. Grupa inwestorów zainteresowanych naszym krajem zwiększa się z kwartału na kwartał. Szczególnie jest to widoczne w segmencie biurowym - uważa Bartłomiej Zagrodnik, prezes Walter Herz.

- Napływający do Polski inwestorzy mogą liczyć na znacznie atrakcyjniejsze stopy kapitalizacji niż w krajach Europy Zachodniej, które w przypadku najlepszych obiektów biurowych w Warszawie kształtują się na poziomie 5 proc., a w innych dużych miastach od około 6 proc. do 7,3 proc. Do lokowania kapitału na polskim rynku zachęcają również stawki czynszowe, które powinny rosnąć w dłuższym przedziale czasu - dodaje Zagrodnik.

Masz zdjęcie, newsa lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: biznes, nieruchomości, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-08-2018

daroDo wszystkich nie dotarła informacja o globanej repolonizacji. Widocznie nie oglądają reżimowej TVP.

27-08-2018

2020gdzie mój komentarz, folksdojcze!

27-08-2018

cgnfmnklamliwy kwik lewacki

Rozwiń komentarze (10)