Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
NIK ujawnia skalę wyprzedaży majątku związków zawodowych. Wnioski są przerażające

NIK ujawnia skalę wyprzedaży majątku związków zawodowych. Wnioski są przerażające

Fot. wikipedia/ CC0 Public Domain

Kolejne rządy i ministrowie Skarbu Państwa przez lata nie zrobili nic, by zatrzymać wyprzedaż majątku byłego Funduszu Wczasów Pracowniczych. Zarządzająca nimi spółka czerpała zyski głównie ze sprzedaży kolejnych ośrodków wypoczynkowych. W tym czasie wypłaciła swoim akcjonariuszom 16 mln dywidend. To najważniejsze wnioski kontroli NIK w tej sprawie, która kończy się też zawiadomieniem do prokuratury.

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport po kontroli działań Ministerstwa Skarbu Państwa, które miało uregulować uprawnienia do mienia byłego Funduszu Wczasów Pracowniczych w latach 2004-2014. Jednocześnie w związku z uniemożliwieniem kontroli działań większościowego udziałowca FWP Sp. z o.o. Fundacji Porozumienie, NIK skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Izba wykazała również, jak przez 18 lat działalności gospodarczej FWP Sp. z o.o. wyprzedawała majątek byłego FWP. W tym czasie spółka przeprowadziła 153 transakcje na łączną kwotę prawie 100 mln zł. Sprzedawanie ośrodków, obciążanie ich prawa własności lub użytkowania wieczystego FWP Sp. z o.o. wykorzystywała jako narzędzie utrzymania płynności finansowej, finansowania inwestycji i dywidend dla wspólników.

Nawet w sytuacji, gdy wynik finansowy bez uwzględnienia przychodu ze sprzedaży majątku w tym okresie był ujemny i wyniósł - 47 tys. zł, to kwota dywidendy uchwalonej do wypłaty wyniosła łącznie ponad 16 mln zł. Co więcej w żadnym roku obrotowym, kiedy dochodziło do wypłaty dywidendy FWP Sp. z o.o. nie uzyskała dodatniego wyniku finansowego bez uwzględnienia sprzedaży majątku. Osiemnaście lat temu FWP Sp. z o.o. mogła pochwalić się 293 ośrodkami wypoczynkowymi obecnie zostało ich tylko 46.

Kiedy kontrolerzy zaczynali swoją pracę w kwietniu 2015 r. nadal nie był wykonany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 czerwca 1998 r., wskazujący na pilne ustawowe uregulowanie uprawnień do mienia FWP. Tym samym był to najdłużej nie wykonywany wyroku Trybunału. Mimo orzeczenia TK z 1998 roku, kolejni ministrowie Skarbu Państwa nie byli w stanie w żaden sposób uregulować tej sprawy.

Dopiero kontrola NIK skłoniła posłów do wznowienia prac przerwanych w Sejmie w 2012 r. Ostatecznie ustawa ta weszła w życie 7 grudnia 2015 r, czyli aż 16 lat od wyroku. Dopiero wtedy mienie Funduszu stało się własnością reprezentatywnych organizacji związkowych, jak Solidarność, OPZZ czy FZZ. Ustanowienie tego prawa NIK uznaje też za jeden z ważniejszych efektów tej kontroli podjętej z własnej inicjatywy.

NIK w swoim raporcie nie zostawiła suchej nitki na kolejnych ministrach Skarbu Państwa. Izba uznała, że przygotowanie odpowiedniego projektu ustawy wynikało nie tylko z wyroku TK, ale też obowiązku nakładanego przez kolejnych premierów, którzy zlecali ministrom pilne zajęcie się sprawą. Mimo tego kolejnym szefom resortu nie udało się doprowadzić jej do końca. Mało tego, wreszcie uchwalona ustawa też nie była przygotowana przez MSP, ale powstała z inicjatywy poselskiej.

Zobacz także: Ilu związkowców jest w Polsce i ile na nich wydajemy?

 

 


fwp, związki zawodowe, solidarność
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
okradziona
83.23.254.* 2016-03-03 11:24
No i co, otumanione pajace z KLIKI OGŁUPIONYCH DURNIÓW???!!! Dopiero t e r a z musi to wychodzić na światło dzienne?! Ma robotę prokuratura, oj ma...A gdzie dotąd był nadzór, kontrola?!
Polak mały
178.252.25.* 2016-03-02 20:08
25 lat okradania Polski i Polaków i nie ma złodziei. Oto Polska której broni KOD,PO,PSL i Nowoczesna.!! Mam nadzieję,że dowiemy się kto został ukarany i ile pieniędzy wróciło do państwowej kasy!
Myślący
79.186.175.* 2016-03-02 17:38
Po co nam kontrole NIK i po co nam NIK jak nik nie idzie siedzieć ani nikt nie płaci za uchybienia. I tak też skończy się ta sprawa. Po raz kolejny naród traci a nikt nie poniesie żadnej odpowiedzialności za te czyny. Od razu po raporcie w domach odpowiednich władz powinny być wszystkie służby.
Zobacz więcej komentarzy (77)