Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niż demograficzny oznacza więcej miejsc pracy dla osób w wieku 50+

74
Podziel się:

Niż demograficzny sprawia, że zmniejsza się liczba osób wchodzących na rynek pracy.

Niż demograficzny oznacza więcej miejsc pracy dla osób w wieku 50+

Tym samym na więcej ofert i mniejszą konkurencję mogą liczyć zwłaszcza osoby młode. Braki w kadrach to również szansa na aktywizację osób powyżej 50. roku życia - podkreśla ekspert rynku pracy Agnieszka Bulik. Dodaje, że do tej pory, osoby z grupy 50+ miały duży problem ze znalezieniem zatrudnienia.

Jej zdaniem wielu pracodawców wychodzi z założenia, że osobom starszym trudniej jest zdobywać nowe umiejętności i poszukują osób najlepiej w wieku 18-30 lat. W wielu krajach Europy takich osób brakuje i tam pracownik po pięćdziesiątce jest w cenie. U nas też tak będzie - mówi Agnieszka Bulik i dodaje, że zabieganie pracodawców o osoby z grupy 50+ jest tylko kwestią niedługiego czasu.

Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Konfederacji Lewiatan pracodawcy przy zatrudnianiu kierują się przede wszystkim potrzebami firmy a nie wiekiem. I tak na przykład ci przedsiębiorcy, którzy dysponują nowoczesnym sprzętem, mają do dyspozycji nowoczesne linie produkcyjne i nie potrzebują pracowników silnych fizycznie, mogą zatrudniać osoby starsze.

- Jest też duża grupa przedsiębiorstw, które z dwóch powodów potrzebują ludzi młodych - po pierwsze ze względu na siłę i sprawność tych osób i po drugie ze względu na znajomość nowych technologii. - mówi Jeremi Mordasewicz. Jego zdaniem właśnie dlatego zapotrzebowanie na młodych jest większe niż na osoby starsze.

Jeremi Mordasewicz zaznaczył, że są też takie grupy zawodowe, w których dojrzały wiek nie stanowi obciążenia a wręcz przeciwnie, jest zaletą. W zawodach prawniczych na przykład, wycena pracownika rośnie w miarę upływu czasu - podkreślił.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(74)
~reginka
8 lat temu
TAK JEST BRAWO RZĄD GONIĆ BABCIE I DZIADKÓW DO PRACY. ZACHCIEWA IM SIĘ ODPOCZYWAĆ NA RENTACH I EMERYTURACH?????MŁODZI LUDZIE MUSZĄ WYJECHAĆ ZA GRANICĘ ŻEBY ZAROBIĆ!!!!! A CI KTÓRZY NIE CHCĄ TO DZIECI ROBIĆ ŻEBY ZNOWU MIAŁ KTO ZNOWU JECHAĆ ZA GRANICĘ NA ZAROBEK. TAK ŻE DO PRACY DOPÓKI CHODZICIE,CZYLI DO ŚMIERCI. NIE OBIJAĆ SIĘ, NIE MA MŁODYCH RĄK DO PRACY, BO ZA TAKĄ KASĘ TO TYLKO EMERYT,LUB RENCISTA SOBIE DOROBI DO ŻYCIA.!!!!
50+
8 lat temu
Na Zachodzie pracy dużo dla ludzi 50+. Doceniany jest tu FACH I DOŚWIADCZENIE! PRACUJĘ tu od kilku lat i na prawdę są to moje najlżejsze lata życia i pracy (pomimo pracy poniżej swoich kwalifikacji ze względu na słabą znajomość angielskiego). Cieszę się ,że podjęłam taką DECYZJĘ/chociaż długo ZWLEKAŁAM z wyjazdem.
skończcie z e...
8 lat temu
a kto w wieku 50 lat ma emeryturę, oczywiście uprzywilejowani, bidulki wojskowi, którzy przesiedzieli w sztabie, a dzisiaj okupują stołeczki w urzędach
cvb
8 lat temu
skonczcie pierd....juz widze jak zatrudniaja 60 latkow
40+
8 lat temu
Jeszcze długo tak nie będzie. Firmy szukają wciąż młodych , silnych i z językiem obcym w gębie.
...
Następna strona