Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Normalizacja stosunków z USA przyniesie Kubie wymierne korzyści

0
Podziel się:

Agencja ratingowa Moody's oceniła, że normalizacja stosunków USA i Kuby zwiększy wiarygodność kredytową wyspy.

Normalizacja stosunków z USA przyniesie Kubie wymierne korzyści
(PAP/EPA)

Agencja ratingowa Moody's oceniła w piątek, że normalizacja stosunków USA i Kuby zwiększy wiarygodność kredytową wyspy i zrekompensuje potencjalne straty wynikające ze spodziewanej redukcji pomocy ze strony Wenezueli, której gospodarka przeżywa kryzys.

Według piątkowego raportu Moody's ogłoszona w grudniu przez Waszyngton i Hawanę decyzja dotycząca nawiązania stosunków dyplomatycznych wywoła w ciągu najbliższego roku bądź dwóch _ pozytywny efekt w kubańskiej gospodarce _ i _ tchnie w nią nowe życie _.

Analityk Moody's Jaime Reusche pisze, że bodziec ten może zrekompensować _ przewidywane zmniejszenie _ pomocy, jaką otrzymuje Kuba od Wenezueli, która wchodzi w fazę kryzysu.

Biały Dom ogłosił 17 grudnia decyzje w sprawie przywrócenia stosunków dyplomatycznych zerwanych w 1961 roku i zapowiedział podjęcie w Kongresie działań zmierzających do zniesienia embarga gospodarczego wobec Kuby, ustanowionego na początku lat sześćdziesiątych. Moody's ocenia obecną wiarygodność kredytową Kuby jako Caa2, tj. bardzo niską, obarczoną bardzo wysokim ryzykiem.

13 stycznia Moody's obniżył ocenę dla Wenezueli z Caa1 do Caa3. Poziom Ca oznacza ryzyko zbliżone do niewypłacalności.

W 2013 r. - przypomina w raporcie agencja - przyrost w gospodarce kubańskiej wyniósł 2,7 proc., ale ubiegły rok został zamknięty na poziomie 0,8 proc., co w ocenie agencji spowodowane było spowolnieniem tempa reform gospodarczych na wyspie.

Moody's ocenia to w swej analizie jako następstwo kryzysu, który przeżywa gospodarka wenezuelska, oraz trwającego od końca września drastycznego spadku cen ropy naftowej.

Kuba jest uzależniona od Wenezueli, jeśli chodzi o większą część importowanej przez nią ropy. Według cytowanego raportu pod koniec 2014 r. Wenezuela zmniejszyła dostawy dla Kuby do 70 000 baryłek dziennie, podczas gdy rok wcześniej wynosiły one 100 000 baryłek dziennie.

Jakkolwiek sektor turystyczny na Kubie, który jest drugim po eksporcie usług medycznych źródłem dochodów wyspy, wymaga znaczących inwestycji, Moody's ocenia, że Kuba ma szanse stać się jeszcze bardziej konkurencyjna w dziedzinie _ turystyki wysokiej klasy _.

Czytaj więcej w Money.pl
Euforia i nadzieje. Rozmowy USA-Kuba Dzisiejsze spotkanie w stolicy Kuby dotyczy spraw migracyjnych, jutrzejsze będzie poświęcone wymianie handlowej i kwestii ponownego otwarcia ambasad.
USA łagodzą sankcje gospodarcze i handlowe Choć wyjazdy turystyczne na Kubę są nadal nielegalne, to pracownicy organizacji humanitarnych, naukowcy czy dziennikarze nie muszą się już ubiegać o pozwolenia na wyjazd.
Pierwsze efekty politycznej odwilży na Kubie Trzech dysydentów uwolniły nieoczekiwanie władze Kuby - poinformowała tamtejsza Komisja Praw Człowieka i Porozumienia Narodowego (CCDHRN).
Amerykanie uwolnili pięciu więźniów. Przełom? Trzech Jemeńczyków i dwóch Tunezyjczyków zostało przewiezionych samolotem wojskowym do Kazachstanu.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)