Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowy podatek PiS. "Opłata drogowa nie powinna wpłynąć na ceny paliw"

Nowy podatek PiS. "Opłata drogowa nie powinna wpłynąć na ceny paliw"

Fot. Rafal Oleksiewicz/REPORTER

PiS szykuje nowy podatek. W środę, po burzliwej debacie w Sejmie, projekt skierowano do prac w komisji. Zdaniem opozycji przez to wzrośnie cena paliwa o jakieś 25 gr na litrze. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk w czwartek w TVN24 zapewniał, że do tego jednak nie dojdzie.

Dopytywany w programie "Jeden na jeden" w TVN24, czy może zagwarantować Polakom, że ceny paliw nie wzrosną po wejściu w życie ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, Adamczyk powiedział: - Dzisiaj można powtórzyć słowa ekspertów - w związku ze wzrostem wolumenu sprzedaży paliw o 18 proc. niekoniecznie musi dojść do wzrostu cen paliw.

Dodał, że według np. komunikatu Orlenu podwyżka opłaty "prawdopodobnie nie wpłynie na podwyżkę cen paliw na stacjach benzynowych".

Odmówił zadeklarowania, że jeśli ceny paliw mimo wszystko wzrosną, poda się do dymisji. - To byłoby zupełnie nieroztropne, bo każdy, kto zna podstawy ekonomii wie, że rynkiem rządzi ekonomia - powiedział.

Poseł PiS o rządowej podwyżce cen paliwa: antyludzka ustawa

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie złożonego przez posłów PiS projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Wzbudzający kontrowersje projekt zakłada, że stawka opłaty drogowej zapewni wpływy w wysokości 4-5 mld zł rocznie. Połowa kwoty zostanie przeznaczona na Fundusz Dróg Samorządowych, natomiast reszta wpływów zasili Krajowy Fundusz Drogowy. Wszystko za sprawą podwyżki tak zwanej opłaty paliwowej o 20 gr, a uwzględniając VAT - o 25 gr na litrze.

Po burzliwej dyskusji posłowie zdecydowali o skierowaniu projektu dotyczącego Funduszu Dróg Samorządowych do dalszych prac w komisjach. Wniosek o odrzucenie projektu przepadł. Największe emocje wzbudziło wystąpienie młodego posła PiS Łukasza Rzepeckiego.

prawo, pap, budżet, gospodarka, paliwa, mib
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jacek
2017-07-13 21:35
Dodał, że według np. komunikatu Orlenu podwyżka opłaty "prawdopodobnie nie wpłynie na podwyżkę cen paliw na stacjach benzynowych". - rozumujac normalnie , to znaczy ,ze Orlen zaplaci te 25 gr. Cena paliwa nie wzrosnie , my nie zaplacimy .Stacje benzynowe tez nie zostana obciazone tymi 25 gr. A wiec zostaje Orlen . Orlen - firma akcyjna z przewaga kapitalu panstwowego , ale co powiedza wlasciciele mniejszosciowi ? Dywidenda ? Co na to min. infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk ?
Nikt nie placi , a pieniadze musza byc odprowadzone na budowe drog.
Wykształciuch
2017-07-13 16:59
Nowy podatek PiS. "Opłata drogowa nie powinna wpłynąć na ceny paliw". A więc mamy powrót do księżycowej ekonomii ćwiczonej w latach 1944 - 1989.
j
2017-07-13 13:27
Może czas coś zrobić z bandą??
Pokaż wszystkie komentarze (14)