Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowy prezes LOT. Rafał Milczarski, specjalista od transportu kolejowego

Nowy prezes LOT. Rafał Milczarski, specjalista od transportu kolejowego

Fot. Tomasz Urbanek/East News

Rada nadzorcza powołała na stanowisko prezesa PLL LOT Rafała Milczarskiego - poinformowało PAP biuro prasowe polskiego przewoźnika. Członkiem zarządu ds. operacyjnych został Borys Buta, prawnik LOT.

Kim jest nowy szef LOT? Milczarski ukończył wydział ekonomii Uniwersytetu Cambridge. Kierował funduszem inwestycyjnym Innovum, wcześniejsze lata spędził w transporcie kolejowym. Współtworzył Kolej Bałtycką S.A., jednego z pierwszych prywatnych kolejowych przewoźników towarów w Polsce. W 2005 roku wraz z inwestorem branżowym Freightliner Group z Wielkiej Brytanii założył firmę Freightliner PL - towarowego przewoźnika kolejowego. Jest też założycielem i byłym prezesem Freightliner DE, niemieckiej spółki zależnej Freightliner PL oraz Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych.

Z kolei nowy członka zarządu ds. operacyjnych Borys Buta z wykształcenia jest prawnikiem. Przez trzy lata był prezesem Air Transport Support, firmy specjalizującej się w obsłudze operacyjnej linii lotniczych. Z LOT-em był już związany w przeszłości, najpierw jako prawnik, następnie jako pełnomocnik zarządu LOT Travel.

RN LOT-u dodała w czwartkowym komunikacie, że postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko członka zarządu ds. ekonomiczno-finansowego zakończyło się bez rozstrzygnięcia.

Rada powołując nowego prezesa spółki, zdecydowała o odwołaniu Marcina Celejewskiego, który był członkiem zarządu ds. handlowych, a od sierpnia 2015 roku pełnił też obowiązki prezesa LOT (po rezygnacji Sebastiana Mikosza). Odwołano też członka zarządu ds. korporacyjnych Monikę Kiełtykę-Michnę.

Rozmowy z kandydatami trwały od środy. Jak informował PAP polski przewoźnik, na wszystkie trzy stanowiska do rady nadzorczej spółki trafiło ok. 30 zgłoszeń.

W połowie stycznia br. wiceminister skarbu Filip Grzegorczyk informował, że wynik na działalności podstawowej LOT w 2015 roku będzie ujemny i może wynieść ok. 25 mln zł. Według wiceministra zaktualizowany budżet na 2015 rok zakładał dodatni wynik na działalności podstawowej na poziomie 3 mln zł, wobec 126 mln zł przyjętych w pierwotnej wersji planu ekonomiczno-finansowego spółki. Według wstępnych szacunków strata netto PLL LOT w 2015 roku może wynieść 250 mln zł.

Zmiany kadrowe w LOT rozpoczęły się w grudniu u.br. kiedy to rada nadzorcza spółki zdecydowała o odwołaniu dwóch członków zarządu: Ewy Kołowieckiej, członka zarządu ds. operacyjnych oraz Macieja Dziudzika, członka zarządu ds. finansowych. Wcześniej Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PLL LOT zdecydowało o odwołaniu sześciu i powołaniu dziewięciu nowych członków RN LOT.

Udziałowcami PLL LOT są: Skarb Państwa, który posiada 99,82 proc. akcji, TFS Silesia - 0,144 proc. akcji oraz pracownicy - 0,036 proc. akcji.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
tadeusz.120
188.146.36.* 2017-07-19 11:55
Szanowny Panie Prezesie Milczarski, to jaka uczelnie pan kończył nie oznacza, ze jest pan specjalista w każdej dziedzinie. Niech Pan sobie poczyta opinie zwykłych szarych ludzi na: https://tickets.pl/avia/rating/LO/comments ?? Tak to o panu szanowny panie prezesie LOT. Daty świadczą same za Siebie a Pan co na to ?? Zapewne śmieje się Pan ze mnie i innych ale to się kiedyś skończy. Reasumując: wszystkie opinie negatywne są doskonałym efektem Pańskiej działalności! Ciekaw jestem tylko jak jest wewnątrz firmy bo ludzie, którzy tam pracują boja się zapewne odezwać ale to zrozumiałe ponieważ chcą mieć prace. Przyjdzie czas, ze sam pan się poda do dymisji i to z wielkim hukiem...................
ekomnomista
78.88.95.* 2016-09-12 01:24
Moim zdaniem tan pan nie ma kwalifikacji do objecia funkcji prezesa LOT.Pracowal w sektorze kolejowym a wiec moglby byc pracownikiem PKP SA lub jego spolek./szczegolnie Cargo/Za skandaliczna uwazam jego propozycje likwidacji lotniska Chopina w Warszawie i pozbawienie mieszkancow Warszawy jedynej mozliwosci latwego i dogodnego srodka transportu lotniczego.Oczekuje ze pan Milczarski wkrotce sam poda sie do dymisji.
Jerry
31.63.214.* 2016-01-29 13:07
Przynajmniej ukonczył ekonomię na porządnym uniwersytecie, a np. Bieńkowska ukonczyłą zaocznie iranistykę....
Zobacz więcej komentarzy (56)