Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Obniżenie wieku emerytalnego najwcześniej od 2017 roku

Obniżenie wieku emerytalnego najwcześniej od 2017 roku

Fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS

Obniżenie wieku emerytalnego będzie możliwe najwcześniej od 2017 roku - deklaruje minister pracy, rodziny i polityki społecznej. Elżbieta Rafalska wyjaśnia, że wcześniejsza realizacja tej wyborczej obietnicy jest niewykonalna - z czysto technicznych przyczyn.

- Sam okres wdrożenia i przygotowania się ZUS-u do tego nowego-starego wieku emerytalnego wymaga przystosowania systemów informatycznych. Czas dla ZUS-u to jest dziewięć miesięcy - mówi Rafalska.

Nowy-stary wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Pani minister dodała, że w tym roku resort robi przegląd systemu emerytalnego oraz przeprowadza analizę budżetową. Bada ponadto, jakie skutki będzie miało dla Skarbu Państwa obniżenie wieku emerytalnego.

Jak zaznaczyła polityk, w tym roku, poza programem 500+, priorytetem jest przygotowanie do podwyższenia emerytur dla najgorzej sytuowanych.

W ostatnich dniach premier Beata Szydło poinformowała, że rząd jest przygotowany, by w tym roku przyjąć projekt ws. obniżenia wieku emerytalnego. Jak dodała, obniżenie wieku emerytalnego to jedno z głównych zobowiązań wyborczych PiS, a także prezydenta.

W Sejmie trwają prace nad prezydenckim projektem, który zakłada obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. - Jesteśmy przygotowani na to, żeby ten projekt został uchwalony w tym roku i żebyśmy mogli od 2017 roku mieć zmieniony system - powiedziała szefowa rządu.

Czytaj także
Polecane galerie
hj
78.10.113.* 2016-11-16 12:41
PiS rządźcie!!!Polacy wam ufaja,robicie dużo dla Polski, ci ktorzy tak ujadaja przeciwko Wam maja duzo za uszami i sie was po prostu boją.a im więcej na was psioczą tym większa Wasza moc,więc możecie się tylko śmiać z opozycji,my się z nich smiejemy razem z wami,bo tak sie ponizac wychodzac na ulice jak kody,nowoczesne i[...] to wstyd nad wstydyd,najlepiej niech sie poskarża jeszcze raz za granicą i tym samym pokażą jak się robi we wlasne gniazdo. Polska się więcej nie nabierze na PO i temu podobne,.Rzadzie nic wam nie maja prawa zrobic,bo naród jest po Waszej stronie. Widzę w Pisie patriotow i Polakow, glosowalam na nich i ponownie zaglosuje i ja i cala moja rodzina. a ty wirtualny [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
ZK590
83.29.152.* 2016-07-14 10:16
staruszki niech nie wyciągają łap po chude emerytury tylko z ochotą pracują i płacą składki na 500+ i dla wypasionych emerytów 40+.
racz
37.47.133.* 2016-07-14 09:33
Ciemny lud wybrał szkodników na swoich włodarzy, to teraz przez chwilę będzie miał złudzenie dobrobytu, a gdy sie ocknie dowie się, że Polska znalazła się na poziomie byłych republik radzieckich, a może nawet KRLD
Zobacz więcej komentarzy (241)