Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co dalej z OFE? Rząd robi kolejny krok

28
Podziel się:
Co dalej z OFE? Rząd robi kolejny krok
(JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Rząd rekomenduje przeznaczenie pozostałych w Otwartych Funduszach Emerytalnych środków w 25 proc. na Fundusz Rezerwy Demograficznej i w 75 proc. na Indywidualne Konta Emerytalne - wynika z uzyskanych przez PAP dokumentów. Rząd przyjął je w trybie obiegowym w ostatnich dniach 2016 r.

Najpierw rząd Donalda Tuska zabrał z Otwartych Funduszy Emerytalnych połowę zgromadzonych pieniędzy. Zostało to zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego, który wypowiedział się, że reforma OFE jest zgodna z Konstytucją. Pozytywny wyrok oznaczał, że państwo nie musiało zwrócić otwartym funduszom emerytalnym 150 miliardów złotych, które na mocy reformy zostały w 2014 r. przetransferowane do ZUS. Więcej czytaj TUTAJ.

Teraz do podobnego kroku przymierza się PiS. Ile weźmie? Jest odpowiedź.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek potwierdził w rozmowie z PAP, że "rząd w trybie obiegowym" przyjął dwa dokumenty dotyczące analizy systemu emerytalnego i określenia zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w OFE.

Według dokumentów - zgodnie z założeniami Program Budowy Kapitału wicepremiera Mateusza Morawieckiego OFE mają zostać przekształcone w fundusze inwestycyjne polskich akcji. W ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych zarządzałyby 75 proc. aktywów przekazanych z OFE (ok. 103 mld zł). 25 proc. środków z OFE (ok. 35 mld zł) ma zostać przekazanych do Funduszy Rezerwy Demograficznej - zapisano w przyjętym przez rząd dokumencie.

Przyjęte dokumenty, do których dotarła PAP, to informacja Rady Ministrów dla Sejmu RP o skutkach obowiązywania ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych oraz ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych wraz z propozycjami zmian.

Drugi dokument to "Przegląd systemu emerytalnego - Informacja Rady Ministrów dla Sejmu RP o skutkach obowiązywania ustawy z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wraz z propozycjami zmian".

Przegląd systemu emerytalnego dokonywany jest zgodnie z ustawą co trzy lata. Na zlecenie resortu ZUS prowadził go od czerwca do września. W pierwotnej wersji projektu informacji resort rodziny proponował, by całość środków z OFE przekazać na Fundusz Rezerwy Demograficznej. W trakcie prac nad dokumentem resorty rozwoju i finansów proponowały obecnie przyjęte rozwiązanie.

kraj
prawo
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
100% zwracać ...
8 lat temu
To kradzież. Te pieniądze już były na indywidualnych kontach w OFE. Chcę 100% tego co ukradł tusk z OFE i 100% tego co zostało. Żadnych nowych "pomysłów" na moje pieniądze. Chcę, aby każdy kto kradnie moje z OFE poszedł do pierdla - bo inaczej okradanie się nie skończy.
Baca
8 lat temu
Pis w przeciwieństwie do PO i Tuska nie zabiera tylko te ochłapy co tam zostały przekaże na nasze konta IKE. To delikatna różnica.
maria
8 lat temu
OSZUSTWO W MAJESTACIE PRAWA PRZYPOMNIJCIE SOBIE PANIE I PANOWIE POSŁOWIE JAK ZACHĘCALIŚCIE POLAKÓW DO OSZCZĘDZANIA W OFE ,OBIECYWALIŚCIE EMERYTURĘ POD PALMAMI, JEDNORAZOWĄ WYPŁATĘ WSZYSTKICH ZGROMADZONYCH NA INDYWIDUALNYM KONCIE ŚRODKÓW I I CO TERAZ MAMY NA STAROŚĆ ZDYCHAĆ Z GŁODU
esldowiec
8 lat temu
do do cholery nikt nie wie co rzad zdecydowal o losach ofe?za rzadow po bylo to oficjalnie podane do wiadomosci i nie bylo kradzieza.a dzisiaj,nawet ksieza klamia,nie mowiac o pisowcach.
bebebe
8 lat temu
Pis oszuści, krętacze i kłamcy. Won od pieniędzy obywateli.
...
Następna strona