Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opóźnienia pociągów towarowych znacznie większe niż osobowych

0
Podziel się:

Dopiero za 5 lat pociągi towarowe przyspieszą i będą jeździły ze średnią prędkością przekraczającą 40 km/h.

Opóźnienia pociągów towarowych znacznie większe niż osobowych
(remik44992)

Każdy z podróżujących koleją doświadczył na własnej skórze opóźnień w kursowaniu pociągów. Jednak punktualność pasażerskich składów rośnie i wynosi ponad 90 proc., tymczasem z punktualnością pociągów towarowych jest coraz gorzej. W drugim kwartale tego roku tylko 40 proc. przyjechało do stacji docelowych o czasie. Według PKP PLK, spółki zarządzającej kolejową infrastrukturą, dopiero za 5 lat pociągi towarowe przyspieszą i będą jeździły ze średnią prędkością przekraczającą 40 km/h.

Jak informuje Urząd Transportu Kolejowego, prawie 47 tys. pociągów towarowych, które wyjechały na tory w drugim kwartale, miało opóźnienie przekraczające 2 godziny. W pierwszych trzech miesiącach roku było to niecałe 42 tys. składów.

W porównaniu z pierwszym kwartałem 2015 roku średni czas opóźnień pociągów towarowych zwiększył się z poziomu 418 minut do poziomu 466 minut, czyli o aż 11,5 proc.

Licencjonowani przewoźnicy kolejowi uruchomili w drugim kwartale 2015 roku blisko 111,7 tysiąca pociągów.

Czas opóźnień i liczba spóźnionych pociągów towarowych mogą wydać się szokujące, jednak trudno tego uniknąć przy obecnych prędkościach, jakie uzyskują składy, jeżdżąc po polskich torach. Według ostatnich pomiarów zrobionych przez Urząd Transportu Kolejowego, realna prędkość, z jaką towary podróżowały koleją po Polsce na początku roku 2012, wynosiła prawie 26 km/h. Ale już pod koniec ubiegłego roku największy polski szynowy przewoźnik towarów narzekał, że prędkość spadła do około 20 km/h, głównie z powodu trwających na kolei remontów.

Sytuacja ta nie poprawi się szybko. Spółka zarządzająca kolejową infrastrukturą, czyli PKP PLK, zapowiada, że dzięki remontom tras dopiero za 5 lat pociągi towarowe przyspieszą i będą jeździły ze średnią prędkością przekraczającą 40 km/h.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)