Notowania

Ostatnie godziny na złożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Urzędnicy do późnego wieczora udzielają informacji

Półtora miliona - tylu mikroprzedsiębiorców po raz pierwszy musi obowiązkowo złożyć Jednolity Plik Kontrolny. Mają na to czas do północy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK)
Blisko 1,5 mln nowych podmiotów zostało objętych obowiązkiem złożenia JPK

Półtora miliona - tylu mikroprzedsiębiorców po raz pierwszy musi obowiązkowo złożyć Jednolity Plik Kontrolny. Poniedziałek to ostatnia chwila, żeby to zrobić. Można go wysłać do północy.

26 lutego upływa termin przesłania informacji o zakupach i sprzedaży w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Po raz pierwszy zobowiązani do jego złożenia są mikroprzedsiębiorcy i prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, którzy są VAT-owcami.

Obowiązek obejmuje już wszystkich

Sam JPK nie jest w polskim systemie czymś nowym, bo już w 2016 r. obowiązek jego składania objął duże przedsiębiorstwa. Od stycznia 2017 r. objęte nim zostały także małe i średnie firmy.

W ostatniej kolejności do generowania informacji podatkowych w formie JPK zobowiązani zostali mikroprzedsiębiorcy. To ci, którzy zatrudniają do 10 osób (i mają do 2 mln euro obrotów) i składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, a także prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, którzy są czynnymi płatnikami VAT.

Aby mieć pewność, że informacje o nowym obowiązku dotrą do wszystkich mikroprzedsiębiorców, Ministerstwo Finansów przeprowadziło akcje informacyjne, a w urzędy skarbowe w całym kraju zapraszały na tzw. drzwi otwarte. Choć zobowiązane firmy mogły złożyć pliki już kilka tygodni temu, to urzędy wciąż gotowe są pomagać tym, którzy z jakiegoś powodu czkają z tym do ostatniej chwili.

W poniedziałek 26 lutego wydłużono godziny pracy konsultantów infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, a urzędy skarbowe w całej Polsce będą oferowały wsparcie telefoniczne do godziny 22.

Szacuje się, że obowiązek obejmie po raz pierwszy około półtora miliona podmiotów. Każdy płatnik VAT musi składać JPK. Tego obowiązku nikt z niego nie zdejmie – urząd skarbowy może tylko, na dobrze umotywowaną prośbę podatnika, odroczyć termin składania raportów.

Zobacz też: Duże zmiany podatkowe dla blisko trzech milionów polskich firm

JPK a deklaracje VAT

Część pytań, które mikroprzedsiębiorcy zadawali konsultantom infolinii, dotyczyła tego, czy złożenie JPK zwalnia ich z obowiązku składania deklaracji VAT. A tak nie jest. Nowość wprowadzona dzięki JPK polega na tym, że papierowe deklaracje zostały całkowicie zastąpione formularzami elektronicznymi.

Podpis elektroniczny, profil zaufany, dane autoryzujące

Podatnicy mogą wybrać jeden z trzech sposobów złożenia pliku JPK.

Można to zrobić tzw. kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jest on jednak płatny, w związku z czym korzystają z niego przede wszystkim biura rachunkowe i duże firmy. Drugim sposobem jest skorzystanie z bezpłatnego profilu zaufanego (eGO), który potwierdza tożsamość przedsiębiorcy w systemach elektronicznej administracji państwowej. Można go założyć online, ale konieczne jest zatwierdzenie dokumentem potwierdzającym tożsamość. Bezpłatny profil można też założyć przez system bankowości elektronicznej, z którego korzysta przedsiębiorca.

Więcej informacji na temat profilu zaufanego znajduje się na poświęconej mu w całości stronie internetowej, którą uruchomiło Ministerstwo Finansów.

Wychodząc naprzeciw potrzebom przede wszystkim najmniejszym podatników, uruchomiono też trzecią metodę autoryzacji. Od 5 lutego mikrofirmy mają możliwość uwierzytelniania pliku tak zwanymi danymi autoryzującymi. System poprosi o podanie imienia i nazwiska, numeru NIP lub PESEL, daty urodzenia oraz kwoty przychodu lub dochodu za 2016 r.

To te same dane, które potrzebne są do podpisania rocznego zeznania podatkowego. Z tej metody przedsiębiorcy będą mogli skorzystać tylko w 2018 r. Od 2019 r. akceptowany będzie jedynie profil zaufany lub podpis kwalifikowany.

Ministerstwo przewidziało jeszcze jedno uproszczenie – umożliwiło stworzenie i przesłanie pliku za pomocą bezpłatnej aplikacji e-mikrofirma.

- Podatnicy nie muszą korzystać z usług biur rachunkowych lub płatnych programów księgowych. Przygotowana przez nas aplikacja jest łatwa w obsłudze i dostępna dla wszystkich bez jakichkolwiek opłat – przekonuje wicedyrektor Departamentu Poboru Podatków w MF Zbigniew Wiliński.

Dzięki aplikacji podatnicy automatycznie wygenerują JPK (na bazie ewidencji VAT), wyślą go do Ministerstwa Finansów oraz pobiorą Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Plik trzeba składać co miesiąc

Informacje o prowadzonej ewidencji przedsiębiorcy muszą składać co miesiąc bez wezwania. Dokument musi zostać złożony do 25. dnia miesiąca, chyba że wypada on w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. Wtedy następuje przesunięcie do pierwszego dnia roboczego. Z taką sytuacją mamy do czynienia w lutym, stąd ostateczny termin wypada 26.

Tagi: jednolity plik kontrolny, jpk, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-02-2018

MarianA kiedy czipy pod skórę?? Totalna inwigilacja staje się faktem.STOP NWO!!

26-02-2018

mikrofirmaPoczątek końca dobrych wieści z gospodarki PL, wolne niedziele, jpk vat , jpk e kontrole z okazaniem konta, e paragony i inne herezje dobiją każdą … Czytaj całość

26-02-2018

asdfsory ale nigdy nie zrozumiem jakim cudem prezesi banku zarabiaja miesiecznie tyle co zwykly pracownik przez 11 lat...

Rozwiń komentarze (18)