Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Wielka awaria serwera w Strasburgu. Wiele polskich firm bez internetu

16
Podziel się:

Winny był brak zasilania gigantycznego serwera OVH, który odpowiada za hosting blisko 18 mln stron na całym świecie.

Z serwera OVH korzystają największe serwisy usługowe w Polsce.
Z serwera OVH korzystają największe serwisy usługowe w Polsce. (ESB Professional, Shutterstock)

Winny był brak zasilania gigantycznego serwera OVH, który odpowiada za hosting blisko 18 mln stron na świecie i w Europie. Informacje o polskich firmach, które dotknęła awaria rosły lawinowo.

Z serwera OVH korzystają największe serwisy usługowe w Polsce. Wiele z nich jest obecnie niedostępnych, a w innych całkowicie padł system do wysyłania poczty elektronicznej.
Niedostępne są między innymi strony PKP.pl, nie odpowiada Jakdojade.pl, z problemami borykają się również serwisy Wirtualne Media czy Radia Wrocław.
Problemy miała też Biedronka, a na jej stronie pojawił się komunikat o niedostępności witryny. Około godziny 11 wszystko wróciło do normy.
Więcej o awarii przeczytasz tutaj.

Z problemy mają również niektóre internetowe dzienniki, jak "SuperExpress", Playboy.pl czy Niezależna jak również Katolicka Agencja Informacyjna. Nie działa także strona nettg.pl, Android.com.pl, Salon24 czy serwis Legia.net.
Jak wyjaśnił prezes firmy -Octave Klaba, przyczyną awarii był brak zasilania na dwóch liniach prądu. Strasburg jest głównym węzłem sieciowym dla całego OVH. Firma dostarcza hosting do wielu krajów w Europie i na świecie. Konkuruje z Google, Microsoft Azure czy Amazon Web Service.

Od niedawna OVH jest obecna na Polskim rynku, ale działa także Czechach, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, na Wyspach Brytyjskich, Niemczech oczywiście we Francji. Klientów ma również w Finlandii, na Litwie i Łotwie, Ukrainie oraz Rosji.

Jak informuje prezes na twitterze, do awarii doszło w centrach SBG-1 i SBG-4, zlokalizowanych na przedmieściach tego francuskiego miasta. Zamarły wszystkie elementy sieci optycznej w Europie. Dostawca prądu dla OVH, firma EDF, również ma problemy z przesyłem energii.
- Dziś rano miały miejsce dwa niezależne od siebie incydenty: pierwszy miał wpływ na francuskie centrum danych w Strasburgu (SBG), drugi dotknął usługi zlokalizowane w Roubaix na północy Francji (RBX). W centrum w Strasburgu (SBG) działają 3 centra danych OVH, a 1 jest w budowie. W RBX uruchomionych jest 7 centrów danych - poinformował Piotr Jamrogiewicz .

Skalę problemu zobrazowała hiszpańska firma SmyhSys IT Consulting, która na swoim twitterze zamieściła grafikę.

Prezes Octave Claba poinformował po chwili, że udało się włączyć pierwszy z awaryjnych generatorów i powoli wszystko wraca do normy. Potwierdził to również polski oddział firmy OVH Polska.

Przed godziną 11 prezes OVH poinformował, że dostawca energii wznowił dostawy na jednej z linii, jednak druga wciąż pozostaje niesprawna. Generatory prądu już działają, a sytuacja ma wrócić do normy w ciągu 20 minut.

- Bardzo i szczerze przepraszamy wszystkich naszych Klientów oraz Użytkowników sieci, którzy zostali dotknięci przez zaistniałą sytuację. Doświadczyliśmy jednocześnie dwóch, niezależnych zdarzeń, które wpłynęły na wszystkich Klientów Roubaix (RBX) między godziną 8:15 a 10:37 oraz wszystkich Klientów centrum danych w Strasburgu między godziną 07:15 a 11:15. Prace nad przywróceniem pełnego działania data center w Strasburgu nadal trwają - poinformował Octave Klaba, CEO OVH.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
Robson
7 lat temu
Jakiego internetu ..., chyba bez hostingu jaj juz cos
Wojciech
7 lat temu
Panie Redaktorze Przemysławie - jeśli się Pan nie zna na rzeczy to proszę nie pisać bzdur o jakimś "gigantycznym serwerze OVH"
irek
7 lat temu
Wniosek jest taki: Najlepiej uniezależnić się od usługodawcy i inwestować w Polskie firmy hostingowe gdzie serwery są w Polsce.
emtec
7 lat temu
ostro jeden serwer i leży cała komunikacja w europie tak chyba nie powinno to działać
Tomek
7 lat temu
Kiedy będzie to działać już ponad 14 godzin nie ma dostępu.