Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Abonament rtv. Sejm zajmie się projektem na kolejnym posiedzeniu

Abonament rtv. Sejm zajmie się projektem na kolejnym posiedzeniu

Fot. © manaemedia - Fotolia

Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy abonamentowej najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu. Chciałbym, aby ustawa wyszła z parlamentu do końca czerwca - zapowiada wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

W środę rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy abonamentowej, którego celem jest poprawa skuteczności poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego. Najbliższe posiedzenie Sejmu planowane jest między 7 a 9 czerwca.

- Minister kultury i dziedzictwa narodowego bardzo liczy, że projekt ten zostanie włączony do prac najbliższego posiedzenia Sejmu - powiedział w piątek Lewandowski, który jest odpowiedzialny za ten projekt w Ministerstwie Kultury. Wiceminister zaznaczył, że decyzja w tej sprawie zależy od marszałka Sejmu.

- Mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się choć pierwsze czytanie tego projektu i że prace w parlamencie nie potrwają długo - stwierdził. - Chciałbym, aby ustawa wyszła z parlamentu do końca czerwca. Myślę, że jest to możliwe - dodał.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy poprawienie poboru opłat abonamentowych ma być możliwe dzięki włączeniu operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych do procesu rejestracji odbiorników i identyfikacji ich użytkowników. Zgłoszenia te będą przekazywać Poczcie Polskiej, co spowoduje, że osoby zawierające umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będą musiały osobno dokonywać rejestracji odbiornika.

Projekt zakłada, że Poczta Polska będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów w celu ustalenia obowiązku zarejestrowania przez nich odbiornika.

Według informacji KRRiT na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Kwota zaległości za ostatnie pięć lat, w stosunku do których możliwa byłaby egzekucja, przekraczała 3 mld zł.

Rafał Białkowski

sejm, nowelizacja, abonament rtv, paweł lewandowski
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
adam
2017-05-31 20:09
komuna kwitnie
zeNON
2017-05-30 10:06
Najbardziej żenujące w tym wszystkim jest założenie, że skoro masz telewizor to nie idzie, żebyś TVP nie oglądał.
Michał
2017-05-28 12:56

nieKŁAMSTWO 2017-05-28 09:02
DO---Michał i Piotr-------ABONAMENT się opłaca bez względu na SAT,kabel czy nie oglądanie programów-a WASZE TŁUMACZENIA SĄ DZIECINNE i ŻENUJĄCE -jak Polaków -katolików ?


Żenujące jest to ile zarabia Kurski zakładam że wiesz kim jest Polaku- Katoliku...
Nikt mi do telewizora nie dopłaca a z kanałów typu TVP poprostu nie oglądam więc niech mi ktoś poda zasadniczy powód dlaczego mam płacić podatek od tego że mam telewizor. Wystarczy że kupię mieszkanie i muszę zapłacić odsetki dla banku i podatek od wzbogacenia a pieniądze na ratę zarabiam z umowy o pracę od czego odprowadzam podatek sprzedaję mieszkanie i znowu podatek 3 razy zapłacony podatek od tyć samych pieniędzy. Wystarczy.
Pokaż wszystkie komentarze (15)