Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak: W tym roku PKB urośnie o 3,5 procent

0
Podziel się:

Dobre wyniki w drugim kwartale pozwalają podnieść prognozy - uważa wicepremier.

Pawlak: W tym roku PKB urośnie o 3,5 procent
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że dzięki dobrym wynikom w drugim kwartale można podnieść prognozy wzrostu PKB w tym roku.

_ - Przewidywania były powyżej 3 proc., gospodarka i finanse szacowały wzrost na poziomie 3,2 proc. natomiast po drugim kwartale, kiedy mamy znacznie lepszy wzrost niż to było przewidywane, można spokojnie szacować 3,5 proc. wzrostu PKB w 2010 roku _ - powiedział Pawlak podczas konferencji na XX Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Jednocześnie Pawlak zastrzegł, że ten poziom wzrostu PKB będzie utrzymany, jeśli _ nie będzie jakichś zawirowań, czy nowej fali kryzysu _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t103585.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wzrost;pkb;w;tym;roku;wyniesie;3;3;procent,147,0,671123.html) Wzrost PKB w tym roku wyniesie 3,3 procent
Wicepremier podkreślił, że dzięki wzrostowi gospodarczemu Polski, cały region Europy Środkowo-Wschodniej zachował wyjątkowe znaczenie w Europie. Zwrócił uwagę na silną reprezentację polskich firm na krynickim Forum, wymienił Orlen, PZU, PKO BP.

_ - Zarówno ze Wschodu, jak i Zachodu odpytują nas o nasze doświadczenia, jak poradziliśmy sobie z kryzysem. Opinia o Polsce jest o wiele lepsza na zewnątrz niż my mamy o samych sobie _ - zaznaczył wicepremier.

Także członek zarządu NBP prof. Zbigniew Hockuba uważa, że wzrost gospodarczy na poziomie blisko 3,5 proc. jest wzrost możliwy do osiągnięcia i satysfakcjonujący, biorąc pod uwagę uwarunkowania, w jakich znajduje się polska gospodarki.

Hockuba wskazał na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Wśród tych pierwszych wymienił, podczas konferencji prasowej, sytuację gospodarki Stanów Zjednoczonych, która rozwija się w tempie niższym od oczekiwań.

Jego zdaniem będzie to wpływać na sytuację gospodarek strefy euro. Hockuba zwrócił także uwagę na problemy finansów publicznych krajów strefy euro, które, jak sądzi, także nie pozostaną bez wpływu na tempo wzrostu gospodarczego tych państw.

Wśród czynników wewnętrznych wymienił m.in. wzrost konsumpcji i odbudowę zapasów, ale wskazał na niezbyt wysoki wzrost inwestycji w tym roku. Dodał, że poprawy w tym zakresie można oczekiwać w 2011 r.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t104254.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzadowi;analitycy;wierza;w;polska;gospodarke,1,0,667649.html) Rządowi analitycy wierzą w polską gospodarkę Wzrost PKB w III kwartale powinien utrzymać się na poziomie z II kwartału.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t90931.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;gospodarka;zaskakuje;rosnie;szybciej;od;prognoz,130,0,667010.html) Polska gospodarka zaskakuje, rośnie szybciej od prognoz Wzrost PKB w drugim kwartale sięgnął 3,5 proc.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)