Notowania

pgnig
20.08.2015 16:47

PGNiG chwali się liczbą odwiertów. 6 z nich z pozytywnym wynikiem - będzie więcej gazu?

27 odwiertów wykonało w pierwszej połowie 2015 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Znajdują się one na koncesjach zlokalizowanych w Wielkopolsce i na Podkarpaciu - podała w czwartek spółka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PGNiG)

Są to otwory zarówno poszukiwawcze, badawcze, rozpoznawcze jak i eksploatacyjne. W sześciu z odwiertów poszukiwawczo-rozpoznawczych uzyskano wynik pozytywny, co oznacza, że stwierdzono występowanie tam złóż gazu ziemnego. Łączne zasoby wydobywalne, odkryte dzięki tym odwiertom, szacuje się na około 3,5 miliarda metrów sześciennych gazu (czyli około 22,9 mln boe). Przewidywalna produkcja z nich jest z kolei szacowana na około 80 milionów metrów sześciennych (około 0,52 mln boe) rocznie.

Boe (ang. barrel of oil equivalent) to jednostka energii otrzymanej ze spalenia jednej baryłki ropy naftowej. Używa się jej do określenia przybliżonych wartości energii, bo różne gatunki paliw posiadają różną wartość opałową.

Spółka wykonała też siedem odwiertów eksploatacyjnych. Przewidywana produkcja roczna ropy naftowej z trzech odwiertów to 125 tysięcy ton (około 0,85 miliona boe), a gazu z czterech pozostałych odwiertów to 50 mln metrów sześciennych (około 0,3 miliona boe).

Łączna przewidywana produkcja z odwiertów pozytywnych (poszukiwawczo-rozpoznawczych i eksploatacyjnych) to około 1,7 mln boe rocznie.

PGNiG zakończyło także w pierwszej połowie roku zagospodarowanie ośmiu odwiertów w Polsce. Są to: Dzików 23, Księżpol 19, Przemyśl 284 - KGZ Żurawica, Daszewo 31K, Grodzisk 26, Załęże 1K i 2K, Pogwizdów 3. Przewidywana produkcja z tych odwiertów to 74 mln m sześc. gazu (ok. 0,48 mln boe) rocznie. Zakończono również budowę instalacji odsalania ropy naftowej w KRNiGZ Dębno.

Spółka poinformowała ponadto, że w pierwszej połowie roku kontynuowała prace na koncesji Kirthar w Pakistanie na podstawie umowy zawartej z rządem tego kraju. Operatorem jest firma, w której 70 proc. posiada PGNiG, a pozostałe 30 proc. spółka Pakistan Petroleum.

Koncesja Kirthar, którą polska spółka uzyskała w 2005 r., znajduje się w południowej części Pakistanu, w zachodniej części prowincji Sindh. Zasoby gazu ziemnego na niej szacowane są na ok. 12 mld m. sześc. Pakistan jest drugim, po Norwegii krajem, w którym PGNiG eksploatuje gaz z własnych złóż.

Jak podała w czwartek spółka, dotychczas na podstawie badań sejsmicznych i dwóch odwiertów (Rehman-1 i Hallel X-1) udokumentowano złoże Rehman - o zasobach wydobywalnych 11,5 mld m. sześc. (75,2 mln boe) gazu ziemnego, a na podstawie odwiertu Rizq-1 złoże Rizq - o zasobach wydobywalnych 4,5 mld m. sześc. (29 mln boe). Z otworu Rehman-1 aktualnie prowadzona jest próbna eksploatacja, a gaz jest sprzedawany.

Spółka poinformowała, że planuje wystąpić o przedłużenie II etapu koncesji poszukiwawczej. Uzyskanie przedłużenia umożliwi wykonanie badań sejsmicznych 3D na złożu Rizq i obiekcie poszukiwawczym N2, przeprowadzenie wydłużonego testu produkcyjnego na otworze Rizq-1 oraz komercjalizację złoża, wydzielenie obszaru górniczego i pozyskanie koncesji eksploatacyjnej dla złoża Rizq. Jednocześnie da możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych na znajdującym się w geologicznym ciągu strukturalnym obiekcie złożowym N2 (na północ od złoża Rizq).

Tagi: pgnig, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz