Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

PGNiG wykłada wielkie pieniądze. Ponad 800 mln zł za złoże w Norwegii

26
Podziel się:

PGNiG zawarł umowę zakupu udziałów w koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym od Equinor Energy AS. Zapłaci za to 220 mln dol. Produkcja zacznie się w 2024 roku.

Zamiast gazu z Gazpromu, będzie gaz z Norwegii
Zamiast gazu z Gazpromu, będzie gaz z Norwegii (Lotos)

PGNiG kontynuuje strategię poszukiwania źródeł zastępczych dla drogiego gazu z rosyjskiego Gazpromu. Umowa, którą podpisał w czwartek PGNiG Upstream Norway AS, obejmuje zakup 30 proc. udziałów w koncesji PL044 od firmy Equinor Energy AS. Jest to równoznaczne z przejęciem 42,38 proc. udziałów w złożu Tommeliten Alpha.

- To jest krok na drodze do realizacji długoterminowej strategii PGNiG i strategii Polski. Te strategię zaczęliśmy realizować w 2006-2007 roku, kiedy to pierwsze złoże od ExxonMobile zostało kupione przez PGNiG. Produkcja gazu i ropy naftowej na Szelfie Norweskim jest dla PGNiG fundamentalna, to ma znaczenie dla trwałości istnienia tej spółki - powiedział pełnomocnik rządu ds. krytycznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w kuluarach Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 w Siedlcach.

Tommeliten Alpha jest zlokalizowane na Morzu Północnym w bezpośrednim sąsiedztwie złoża Ekofisk. Zgodnie z danymi Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego jego udokumentowane zasoby wydobywalne to: 12,8 mld m.sześc. gazu ziemnego, 5,9 mln m.sześc. ropy naftowej (około 5 mln ton) i 0,5 mln ton NGL (gazy cięższe jak etan, propan, butan). Zgodnie z tymi danymi łączne zasoby odpowiadające udziałom zakupionym przez PUN od Equinor Energy AS wynoszą ok. 52 mln baryłek ekwiwalentu ropy (boe).

Zobacz także: Zobacz też: Morawiecki o zwiększeniu wydobycia gazu w Polsce

Złoże Tommeliten Alpha daje możliwość dalszego zwiększenia zasobów, a koncesja PL044 posiada znaczny potencjał do prowadzenia dalszych poszukiwań złóż - wskazano w komunikacie.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślił, że kupno udziałów w złożu Tommeliten Alpha ma dla PGNiG duże znaczenie. Przede wszystkim w istotny sposób zwiększy produkcję grupy w regionie, z którego gazociągiem Baltic Pipe PGNiG planuje przesyłać gaz do Polski.

PGNiG w elicie

- Dzięki tej transakcji wchodzimy do elitarnego grona firm, które prowadzą wydobycie z obszaru Ekofisk, gdzie znajduje się jedno z największych złóż węglowodorów w Europie. Projekt Tommeliten Alpha pozwala nam realizować strategię dywersyfikacji dostaw i jest atrakcyjny ekonomicznie, a to dobra wiadomość dla akcjonariuszy - wskazał Woźniak.

Operatorem złoża jest ConocoPhillips Norway AS (udział 28,26 proc.), a pozostałymi partnerami na koncesji są Total (udział 20,23 proc.) oraz Eni Norge (udział 9,13 proc.).

Zgodnie z obecnymi planami rozpoczęcie produkcji zakładane jest w 2024 roku poprzez podłączenie złoża do istniejącej infrastruktury produkcyjnej złoża Ekofisk.

Spółka przewiduje, że złoże pozwoli zwiększyć produkcję gazu ziemnego Grupy PGNiG o ponad 0,5 mld m.sześc. rocznie w ciągu pierwszych sześciu lat produkcji. W ciągu następnych lat średnio o 0,3 mld m.sześc.

Ponadto złoże Tommeliten Alpha pozwoli PGNiG wydobyć około 500 tys. ton ropy naftowej i NGL w szczytowym roku produkcji. Zgodnie z danymi operatora, produkcja będzie trwała przez ponad 20 lat.

- Zakłada się, że wyprodukowany gaz zostanie skierowany do gazociągu Baltic Pipe, gdzie PGNiG dokonało długoterminowej rezerwacji przepustowości - podała PGNiG.

Umowa została zawarta pod warunkami zawieszającymi, w tym uzyskania wymaganych zgód administracyjnych w Norwegii oraz zgody rady nadzorczej PGNiG. Warunki zawieszające muszą być spełnione w terminie do 1 lipca 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
pr
5 lata temu
U nas w kraju jest ta sama nitka ropy i gazu co w Arabii Saudyjskiej oraz w szelfie norweskim. Po co tam lokować kapitał lepiej zrobić to u nas . Tyle że zapewne ktoś nie daje zgody na to jak zwykle . Nawet firmy muszą emigrować
Scrutinizer
5 lata temu
A to PiS rządzi już 10 lat? "W 2015 roku ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym spółka wydobyła 664 tys. ton ropy naftowej wraz z innymi frakcjami (w przeliczeniu na tonę ekwiwalentu ropy naftowej) i 572 mln m3 gazu ziemnego." I dale1 o 2014 - PGNiG "Zakup udziałów w czterech norweskich złożach". i dalej - "W ramach koncesyjnej rundy przetargowej APA 2014 PGNiG Upstream International AS otrzymała, w styczniu 2015 roku, koncesję operatorską PL799 zlokalizowaną na Morzu Norweskim." np. "Złoże Gina Krog, Start produkcji Spodziewany 2017." ...i 2010 - 08.06.2010 PGNiG zwiększyło swoje złoża gazu w Norwegii Należąca do PGNiG spółka PGNiG Norway AS wspólnie z partnerami odkryła nowe złoża gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Złoża Snadd North szacowane są na 9 do 16 mld metrów sześciennych gazu. Jego zagospodarowanie rozpocznie się już w 2011 roku. Brawo PO! Nie chciałbyś sobie załatwić dostępu do internetu? ..."Polaku..." i zmień ksywkę bo nas Polaków obrażasz.
Polak
5 lata temu
Brawo PiS
Jozef
5 lata temu
W naszym kraju nikt nie ponosi odpowiedzialności za niewłaściwe decyzje. I tu jest całe zło.
kłamcy
5 lata temu
Za kilka lat okaże się że gazu norweskiego już nie ma .
...
Następna strona