Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

PGZ pod kreską. Choć na sprzedaży uzbrojenia nieźle zarabia

27
Podziel się:

W ogólnym rozrachunku Grupa jest na sporym minusie.

Przychody ze sprzedaży uzbrojenia w 2017 roku wyniosły 4,98 mld zł, czyli o 15 proc więcej niż przed rokiem.
Przychody ze sprzedaży uzbrojenia w 2017 roku wyniosły 4,98 mld zł, czyli o 15 proc więcej niż przed rokiem. (Polska Grupa Zbrojeniowa)

Narodowy czempion na podstawowej działalności w ubiegłym roku zarobił 200 mln zł. To niewspółmiernie więcej niż rok wcześniej. Jednak w ogólnym rozrachunku Grupa jest na sporym minusie.

Ważą się losy Polskiej Grupy Zbrojeniowej, pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Państwowy przemysł zbrojeniowy w głębokiej zapaści.

Rozważane są dwie możliwości: albo pompować kolejne miliony złotych w całą Grupę, licząc, że po latach przemysł zbrojeniowy stanie na nogi, albo podzielić konglomerat i wspierać tylko rokujące firmy – usłyszał nieoficjalnie dziennik w kręgach PiS.

Wyniki PGZ też dają wiele do myślenia. Przychody ze sprzedaży w 2017 roku wyniosły 4,98 mld zł, czyli o 15 proc więcej niż przed rokiem. Jak wynika ze sprawozdania firmy, zysk ze sprzedaży zamknął się w 200 mln zł, wobec zaledwie 12 mln w roku poprzednim – pisze "DGP".

Zobacz także: Spółki Skarbu Państwa trzeba odpolitycznić. Jest jeden sposób:

Oznacza to, że na swojej podstawowej działalności, czyli sprzedaży uzbrojenia, PGZ zarabia. Kłopot w tym, że w ogólnym rozrachunku grupa jest 104 mln zł pod kreską.

Do tego rośnie zatrudnienie w centrali spółki. Przybyło tam 50 proc. pracowników. Na etaty PGZ musiała przeznaczyć 1,08 mld zł. To dodatkowe 120 mln zł w stosunku do roku wcześniej.

Część spółek PGZ ma problemy z dotrzymywaniem terminów – zauważa "DGP". Całej grupie brakuje rozwiązań technologicznych i wiedzy. PGZ musi nauczyć się produkować dobry sprzęt w rozsądnej cenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(27)
ChP
4 lata temu
Wszelkie holdingi to pożeracze pieniędzy.Przerost biurokracji i łapówkarstwo potrafią położyć każdą firme
Realista
4 lata temu
"PGZ ma nauczyć się produkować dobry sprzęt w rozsądnej cenie." PGZ niczego nie produkowało, nie produkuje i nie będzie produkować. Produkują spółki a w PGZ przychodzą rano i odprawa "Co by tu jeszcze spieprzyć Panowie, co by tu jeszcze spieprzyć ????"
kurdupel
4 lata temu
Za dużo prezesów.
mark
4 lata temu
To jakieś bredzenie. Najpierw pisza ,że PGZ zarobiła 200 milionów, by za chwile napisac ,ze starciła 100 milionów. Na czym ma niby polegać ta strata? Prawda jest taka , że straty nie było, tylko firma postanowiła sporą sumę przeznaczyć na tzw. fundusz rezerwowy, czyli pieniądze jak najbardziej są, tylko w POkrętny sposób zaksięgowane.
B52
4 lata temu
POganie nie mieli by takich problemów sprzedali by wszystko
...
Następna strona