Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Piechociński przedstawi rozwiązania dla frankowiczów

0
Podziel się:

- To najlepsze, zweryfikowane przez czołówkę ekonomistów w Polsce, propozycje w tym zakresie - zapowiedział Janusz Piechociński.

Piechociński przedstawi rozwiązania dla frankowiczów
(PAP/Jakub Kamiński)

Janusz Piechociński przedstawi dziś propozycje rozwiązań problemów, z jakimi borykają się osoby spłacające kredyty we frankach szwajcarskich. - _ To najlepsze, zweryfikowane przez czołówkę ekonomistów w Polsce, propozycje w tym zakresie _ - zapowiedział.

W południe, na zapowiedzianej konferencji prasowej wicepremier i minister gospodarki poinformuje, co udało mu się wypracować w porozumieniu z ekonomistami. Będzie to kolejna w ostatnich dniach propozycja pomocy tak zwanym _ frankowiczom _.

Wicepremier dotąd nie chciał zdradzić szczegółów tych propozycji. Mają one zostać przedstawione na konferencji prasowej. Ocenił jednak, że obecnie _ z łatwością rzuca się w przestrzeń publiczną proste rozwiązania, nie wskazując na złożoność problemu _.

_ - Wszystkie najlepsze praktyki w tej dziedzinie z europejskich rozwiązań zweryfikowaliśmy _ - zapewnił. _ W środę będzie konferencja prasowa _ - dodał.

Szwajcarska waluta była wyceniana już niewiele powyżej 4 zł. Kurs spadł wczoraj do 4,06 zł. Wszystko przez spekulacje dotyczące możliwej interwencji Banku Szwajcarii.

Problem frankowicza

Istotny wzrost notowań franka stał się problemem dla około 550 tys. polskich kredytobiorców zadłużonych w tej walucie. Kilka banków już w połowie tygodnia informowało o podjęciu decyzji dotyczących łagodniejszego traktowania zadłużonych w szwajcarskiej walucie.

PKO BP informował, że od 27 stycznia do 30 czerwca br. będzie stosował 1-proc. spread przy obsłudze kredytów hipotecznych we franku. Będzie też uwzględniał ujemną stawkę LIBOR oraz umożliwi wydłużenie terminu spłaty w ramach maksymalnego okresu kredytowania. Bank obecnie nie planuje też wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń od tych kredytobiorców, których zadłużenie przewyższa wartość kredytu.

Zobacz, jak zmieniał się kurs szwajcarskiej waluty:

Z kolei Getin Noble Bank od czwartku obniżył czasowo spread dla franka szwajcarskim do 2,5 proc. Bank zapowiedział też, że będzie uwzględnić ujemną stawkę LIBOR. ING Bank Śląski poinformował, że od 15 stycznia aż do końca tego roku, do rozliczenia rat kredytów hipotecznych we franku będzie stosował średni kurs NBP. Podkreślał też, że swoim klientom już od grudnia ub.r. obniża oprocentowanie kredytu we frankach o ujemną stawkę LIBOR.

Uwzględnianie ujemnego LIBOR-u oraz stosowanie niższego spreadu walutowego zapowiedział też mBank, który informował, że planuje umożliwić swoim klientom wydłużenie okresu kredytowania. Natomiast Raiffeisen Polbank poinformował, że nie zamierza wymagać dodatkowych zabezpieczeń od kredytobiorców zadłużonych we franku, oraz że będzie uwzględniał ujemną stawkę LIBOR dla tej waluty. Teraz ruch powinien wykonać resort finansów, gdyż jego szef Mateusz Szczurek informował, że MF rozważa wprowadzenie korzystnych rozwiązań podatkowych dla kredytobiorców, którym banki umorzyłyby część zadłużenia. Obecnie takie umorzenie podlega opodatkowaniu.

Zobacz, jak zmieni się rata kredytu we franku

Gwałtowne zmiany kursu franka wpływają na wysokość rat zadłużonych w szwajcarskiej walucie. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, kredyt w tej walucie ma w sumie 566 tysięcy Polaków. Wartość zobowiązań wynosi ponad 137 miliardów złotych. Money.pl policzył szacunkową wysokość rat w szwajcarskiej walucie, biorąc pod uwagę stawkę LIBOR, czyli oprocentowanie kredytów, które banki udzielają sobie nawzajem.

- _ Kolejne oszczędności kredytobiorców zależą już od banków i tego, jak szybko wprowadzą ujemny LIBOR. W zależności od kapitału kredytu i wysokości marży różnica na każdej racie może wynieść od kilku do kilkudziesięciu franków _ - wyjaśnia Konrad Pluciński, ekspert Market.Money.pl_ . _

Przykładowy kredyt wzięty na 300 tys. złotych pod koniec 2007 roku, po kursie 2,16 i marży 1,20 proc.oznacza konieczność spłaty o ponad 240 franków mniej niż na początku, choć w złotych jest to ponad 300 zł więcej.

2007 2014 2015 2015
Źródło: Money.pl
LIBOR 2,76% 0% 0% -0,75%
rata w CHF 659,19 452,13 452,13 415,79
kurs 2,20 zł 3,50 zł 4,30 zł 4,30 zł
rata w PLN 1 450 zł 1 582 zł 1 944 zł 1 788 zł

Raty tego samego kredytu, w zależności od zmiany kursu franka szwajcarskiego, będą wynosiły odpowiednio:

kurs CHF/PLN
rata w CHF 3,50 zł 4,00 zł 4,10 zł 4,20 zł 4,30 zł 4,40 zł 4,50 zł 5,00 zł
Źródło: Money.pl
415,79 zł 1 455 zł 1 663 zł 1 705 zł 1 746 zł 1 788 zł 1 829 zł 1 871 zł 2 079 zł

- _ Osoby, które spłacają kredyty we frankach szwajcarskich powinny na bieżąco śledzić kurs waluty w relacji do złotego i wykorzystywać nadarzające się okazje do kupna waluty na spłatę najbliższej raty - przekonuje ekspert Market.Money.pl . - Warto też wykorzystać metodę doskonale znaną inwestorom i dokonywać zakupu w kilku transzach. W ten sposób uśrednimy cenę i zminimalizujemy ryzyko kupna w najgorszym momencie. Transakcji możemy dokonywać w swoim banku, możemy również skorzystać z usług kantorów internetowych, które w większości przypadków, oferują walutę w lepszej cenie niż w banku. Dzięki temu możemy oszczędzić nawet do kilkudziesięciu złotych na każdej racie _.

Protesty na ulicach miast

W sobotę w kilku miastach Polski odbyły się protesty osób, które mają kredyty hipoteczne we frankach. Uczestnicy tych zgromadzeń domagali się dialogu z bankami i pomocy państwa - w formie przepisów zapewniających dogodniejsze warunki spłat.

Protesty osób, których zadłużenie wobec banków znacząco się zwiększyło na skutek wzrostu wartości franka do złotego, miały miejsce m.in. Szczecinie, Gdańsku, Łodzi, Krakowie. W Warszawie _ frankowicze _ przyszli przed Pałac Prezydencki.

Czytaj więcej w Money.pl
530 tys osób ma kredyty we frankach. Piechociński uspokaja Niestabilny frank może pomóc polskim firmom, a osłabienie złotówki może spowodować większy eksport.
Kopacz i Piechociński będą sie tłumaczyć z JSW? Lider SP Zbigniew Ziobro wezwał we wtorek premier Ewę Kopacz oraz wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, by publicznie wytłumaczyli się ze swoich działań ws. Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Według niego to oni odpowiadają za kłopoty spółki.
Znów zamieszanie z kursem franka. Zobacz, jak zmienią się raty kredytu Bank Szwajcarii zaskakuje kolejny raz. Zobacz, co powiedział przedstawiciel SNB.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)