Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS: Umowa z Rosją godzi w polską rację stanu

0
Podziel się:

PiS domaga się, by rząd nie podpisywał umowy gazowej z Rosją.

PiS: Umowa z Rosją godzi w polską rację stanu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

PiS domaga się, by rząd nie podpisywał umowy gazowej z Rosją, ponieważ godzi ona w polską rację stanu.

Na konferencji prasowej w Sejmie posłowie PiS porównali umowę do ślubu i zilustorwali to plakatem, na którym Władimir Putin z obnażonym dumnie torsem stoi nad klęczącymDonaldem Tuskiemw resztce wianka na głowie. Rosyjski premier trzyma naszego na smyczy zrobionej z gazowej rury.

W piątek wicepremierWaldemar Pawlakpoinformował, że polsko-rosyjska umowa gazowa nie zostanie zatwierdzona przez rząd do momentu zawarcia wiążącego porozumienia przez spółki Gazprom i PGNiG.

Według posłaMaksa Kraczkowskiegomoże to świadczyć o tym, że rząd nie zdaje sobie sprawy, czym jest dywersyfikacja surowców energetycznych i jak powinien przebiegać proces negocjacji.

Europoseł Konrad Szymański uważa, że rządowi brak wyobraźni i odwagi, dlatego decyduje się na umowy przypominające czasy RWPG.

Zdaniem europosła Pawła Kowala (na zdjęciu) apele PiS są uzasadnione, bo umowa z Rosją, która miałaby obowiązywać do 2037 roku, to - jak powiedział - nie ślub, ale randka w ciemno.Paweł Kowalpodkreślił, że celem PiS nie jest postawienie przed Trybunałem Stanu premiera ani ministra gospodarki ani żadna doraźna korzyść polityczna.

Na piątkowej konferencji wicepremier Pawlak powiedział, że po stronie polskiej uporządkowania wymagają relacje właścicielskie spółek gazowych, tak by polska strona posiadała jednolitą strategię działania. Zarzucił władzom niektórych z tych spółek zajmowanie się _ polityką czy rozgrywkami _.

Waldemar Pawlak powiedział, że dochodzi do niejasnych działań ze strony doradców czy zarządów spółek. Wicepremier nazwał sabotażem niektóre działania dotyczące zastrzeżeń podnoszonych wobec umowy. Jako przykład podał rozpowszechnianie przez pracowników jednej z polskch firm nieprawdziwych danych, na których opierano się w rozmowach. Dodał, że osoby podejmujące takie działania zostały potraktowane zgodnie z prawem.
Wcześniej zapowiadano, że umowa będzie podpisana jeszcze w tym roku.

Waldemar Pawlak zapewnił, że po pierwszym stycznia polskiej gospodarce nie zabraknie gazu.

| KONTRAKT GAZOWY Z ROSJĄ: |
| --- |
| Potrzeba podpisania nowego kontraktu wynika z zerwania kontraktu na dostawy gazu przez spółkę RosUkrEnergo. Stało się to po styczniowej wojnie gazowej między Rosją a Ukrainą. Spółka dostarczała Polsce 2,3 miliarda metrów sześciennych gazu. W czerwcu PGNiG podpisało z Gazpromem 3-miesięczny kontrakt na miliard metrów sześciennych paliwa. Zużycie gazu ziemnego w Polsce wynosi około 14 miliardów metrów sześciennych, z czego około 30 procent stanowi wydobycie krajowe. W 2008 roku Gazprom Export dostarczył do Polski ponad 7 miliardów metrów sześciennych gazu. |

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)