Notowania

pkb polski
20.08.2013 22:04

PKB Polski. "Ożywienie już się rozpoczęło"

Ludwik Kotecki, główny ekonomista resortu finansów, podtrzymał dzisiaj prognozę wzrostu PKB w 2013 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/Dabkowski/REPORTER)
Na zdj. Ludwik Kotecki

Ludwik Kotecki, główny ekonomista resortu finansów, podtrzymał dzisiaj prognozę wzrostu PKB w 2013 r. na poziomie 1,2-1,3 proc., zaznaczając, że może to być bliżej 1,5 proc.

_ - Dzisiejsze dane i ostatnie dane, także te podatkowe pokazują, że ożywienie rozpoczyna się. Można ostrożnie mówić, że ono się rozpoczęło w czerwcu, lipcu. Ja bym podtrzymał to, co mówiłem wcześniej, to jest bezpieczną prognozę, jaką jest 1,2-1,3 proc. (wzrostu PKB) _ - powiedział Kotecki dzisiaj w TVN CNBC._ - Po danych o produkcji to może być nawet lepiej, nawet te półtora procent _ - dodał.

GUS dzisiaj podał, że produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 6,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 1,5 proc. Analitycy ankietowani przez Polską Agencję Prasową spodziewali się w lipcu wzrostu produkcji o 4,6 proc. rdr oraz spadku o 0,4 proc. mdm.

W projekcie ustawy budżetowej na 2014 rok, rząd zakłada, że wzrost PKB wyniesie 2,5 proc., a inflacja średnioroczna 2,4 proc., ale we wtorek Kotecki zasygnalizował, że inflacja może być niższa od założeń.

_ - O 2,5 proc. (wzrostu PKB) byłbym spokojniejszy. Patrząc na ostatnie informacje inflacja może być niższa _ - powiedział główny ekonomista resortu finansów. Pytany o kurs złotego Kotecki odpowiedział: _ Fundamentalnie w takich warunkach może zmierzać tylko w jedną stronę: łagodnej aprecjacji, tego bym oczekiwał. W krótkim terminie możliwe okresy deprecjacji _ - zaznaczył.

Kotecki spodziewa się okresu stabilizacji stóp procentowych NBP._ Ja bym się nie spodziewał szybkich decyzji RPP w żadną stronę _ - powiedział. Kotecki ma nadzieję, że deficyt w 2013 r. będzie niższy niż założone w nowelizacji budżetu.

Główny ekonomista MF zwraca uwagę, że dla resortu finansów struktura wzrostu PKB nie jest zbyt korzystna._ - Wzrost napędzany jest eksportem obciążonym zerową stawką VAT _ - powiedział Kotecki. Jednak, jak ocenia Kotecki, uwzględniając na dane krajowe, popyt krajowy zaczyna przyspieszać.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji budżetu państwa na 2013 rok ze wzrostem deficytu o około 16 mld zł z 35,6 mld zł zapisanych w ustawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Dane GUS umocniły złotego. Jak będzie jutro? Analitycy czekają na wydarzenie tygodnia i tłumaczą, jak wpłynie ono na naszą walutę.
Produkcja w Polsce zwolni? Są szacunki Ministerstwo Gospodarki szacuje, że tempo wzrostu produkcji przemysłowej w sierpniu spowolni do 3 proc. rok do roku z 6,3 proc. w lipcu.
Polską gospodarkę czeka ożywienie? Trzeci kwartał w gospodarce będzie lepszy niż drugi, ale skala poprawy będzie nieduża - powiedział członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Bratkowski.
Tagi: pkb polski, stopy procentowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz