Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

PKN Orlen uruchomi w Warszawie stację CPN. Reakcja na próby przejęcia praw do logotypu

51
Podziel się:

Pojawiały się próby przejęcia praw do logo CPN, wobec czego PKN Orlen, chcąc zabezpieczyć część swojej historii, zdecydował o zmianie logo stacji na warszawskiej Pradze i prowadzenie jej właśnie pod historyczną marką.

Opuszczona stacja CPN w Raciborzu w 2004 roku.
Opuszczona stacja CPN w Raciborzu w 2004 roku. (Lech Gawuć/Reporter)

PKN Orlen chce jesienią uruchomić stację paliwową pod szyldem CPN na warszawskiej Pradze. W ten sposób spółka chce zabezpieczyć swoje prawa do tego logotypu.

Z informacji agencji ISBnews wynika, że stacja zostanie uruchomiona najprawdopodobniej w październiku. Już wrześniu zeszłego roku agencja informowała, że PKN Orlen planuje reaktywację marki CPN.

Według ISBnews pojawiały się próby przejęcia praw do logo CPN, wobec czego PKN Orlen, chcąc zabezpieczyć część swojej historii, zdecydował o zmianie logo stacji na warszawskiej Pradze i prowadzenie jej właśnie pod historyczną marką.

Zobacz także: Wideo: na stację paliw po buty, mięso i telewizor. Zakaz handlu w praktyce

Autorem logo CPN jest Ryszard Bojar. Wraz ze Stefanem Solikiem i Jerzym Słowikowskim opracował on w latach 60. XX wieku cały system identyfikacji wizualnej CPN. Bojar zaprojektował też system informacji pasażerskiej w warszawskim metrze, który dopiero teraz, po otwarciu drugiej linii, zastępowany jest nowymi oznaczeniami.

CPN w czasach swojej świetności miał ponad 1400 stacji paliw i prawie 600 cystern do transportu paliw.

W 2000 r. marka CPN została zastąpiona przez markę Orlen. W maju 1998 r. rząd zdecydował o utworzeniu narodowego koncernu naftowego z połączenia Centrali Produktów Naftowych CPN S.A. i Petrochemii Płock S.A. Polski Koncern Naftowy S.A. został formalnie utworzony 7 września 1999 roku, natomiast 3 kwietnia 2000 r. nadzwyczajne walne zgromadzenie podjęło uchwałę o przyjęciu przez Polski Koncern Naftowy S.A. nazwy handlowej Orlen.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 79,55 mld zł w 2016 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(51)
Skrytym parów...
5 lata temu
Widziałam Orlenu cień... rozrabiał ropę niczym wiatr.
Patriota
5 lata temu
Wszędzie indziej byle nie na Orlenie a nazwa CPN nic tu nie zmieni.
peter
5 lata temu
jest to chyba znak że już niedługo wrócimy do kartek na paliwo i tasiemcowych kolejek by zatankować. Z tym CPNy najbardziej mi się właśnie kojarzą
Kat
5 lata temu
PRL tęsknota ludzi PiSu i ich wyborców za systemem komunistycznym zbrodniarzy jest zdumiewająca.
Jack
5 lata temu
Czy bedzie ta sama obsluga co kiedys bo bedziemy tankowac w nocy obsluga śpi rano kac
...
Następna strona