Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen wykupuje Unipetrol. Czeski Bank Narodowy wyraził zgodę

2
Podziel się:

Czeski Bank Narodowy wyraził zgodę na wykupienie przez PKN Orlen wszystkich akcji spółki Unipetrol, należących do akcjonariuszy mniejszościowych.

Orlen wykupi kolejne akcje czeskiego Unipetrolu
Orlen wykupi kolejne akcje czeskiego Unipetrolu (Bartosz Wawryszuk)

W ręce polskiego koncernu trafi tym razem 10 827 673 akcji, czyli ok. 5,97% kapitału zakładowego czeskiej firmy.

"Ponieważ zgoda Czeskiego Banku Narodowego uwzględnia w całości wniosek spółki, w dniu 20 czerwca 2018 roku spółka zrzekła się formalnie prawa do odwołania od decyzji Czeskiego Banku Narodowego. W rezultacie spółka zamierza przeprowadzić wykup w oparciu o wskazaną decyzję Czeskiego Banku Narodowego" - czytamy w komunikacie Orlenu.

PKN Orlenzaoferuje w wykupie cenę 380 CZK za jedną akcję, tj. łączną cenę 4 114 515 740 CZK (prawie 688 mln zł). Nabycie przez spółkę akcji nastąpi w drodze przymusowego wykupu akcji akcjonariuszy mniejszościowych. Wykup będzie przeprowadzany z zamiarem wycofania akcji Unipetrolz obrotu na Praskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynności wymagane przy przeprowadzeniu wykupu, jego rozliczenie i zamknięcie planowane jest do końca 2018 roku.

Zobacz także: Zobacz: Orlen deklaruje, że nie podniesie cen z powodu opłaty emisyjnej

Obecnie PKN Orlen posiada łącznie 170 507 091 akcji Unipetrol, stanowiących około 94,03% kapitału zakładowego Unipetrol oraz odpowiadających około 94,03% głosów na walnym zgromadzeniu Unipetrol.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Cieszynianin
5 lata temu
A CO Z POLSK0-HITLEROWSKĄ INWAZJĄ NA CZECHOSŁOWACJE W 1938 ?? A NASTĘPNIE POLSKĄ-KOMUNISTYCZNĄ INWAZJĄ NA CZECHOSŁOWACJE W 1967 ? CZESI NIE POWINNI WPUSZCZAĆ POLAKÓW DO SWOJEGO KRAJU.
Cieszynianin
5 lata temu
A CO Z POLSK0-HITLEROWSKĄ INWAZJĄ NA CZECHOSŁOWACJE W 1938 ?? A NASTĘPNIE POLSKĄ-KOMUNISTYCZNĄ INWAZJĄ NA CZECHOSŁOWACJE W 1967 ? CZESI NIE POWINNI WPUSZCZAĆ POLAKÓW DO SWOJEGO KRAJU.