Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podatek VAT do zmiany. Szałamacha: zależy nam na wyeliminowaniu patologii

Podatek VAT do zmiany. Szałamacha: zależy nam na wyeliminowaniu patologii

Fot. Ken Teegardin/Flickr/CC BY-SA 2.0

Nie zależy nam na nowej ustawie o VAT, tylko na zamknięciu serii patologii w tym podatku; wprowadzanie samej "ustawy dla ustawy" byłoby działaniem rytualnym - powiedział szef MF Paweł Szałamacha w poniedziałek w Poznaniu. Nową ustawę o VAT PiS obiecywało w kampanii wyborczej.

Jeszcze pod koniec listopada szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk informował, że na uszczelnienie poboru VAT, poprzez wejście w życie nowej ustawy, rząd daje sobie 100 dni. PiS prezentowało projekt nowej ustawy o VAT już w kampanii wyborczej.

Szałamacha pytany na poniedziałkowej konferencji, kiedy będzie zapowiadana nowa ustawa o VAT, odpowiedział: - Nie zależy nam na nowej ustawie o podatku VAT, tylko na samym zamknięciu patologii, serii patologii w VAT. Wprowadzanie samej ustawy dla ustawy byłoby takim działaniem rytualnym; chodzi o eliminację konkretnych zjawisk niż o działalność prawotwórczą. Po zakończeniu prac nad budżetem pierwsze tygodnie mojej pracy były skoncentrowane na pracy nad ustawą budżetową na rok 2016. Pojawimy się w Sejmie z pakietem rozwiązań legislacyjnych dotyczących VAT-u i innych spraw".

Minister był też pytany o możliwość obniżenia od 2017 roku podstawowej stawki VAT z 23 proc. do 22 proc., co zakłada obecnie obowiązujące prawo. Jak powiedział, są takie plany, ale ostatecznej decyzji na razie nie ma.

- W trzecim kwartale tego roku podejmę ostateczną decyzję, czy pójdziemy w tym kierunku, w zależności od tego, jak uda się naprawić system poboru tego podatku w pierwszej połowie tego roku. Innymi słowy: w zależności od tego, jaki sukces odniesiemy w naszych działaniach ku eliminacji patologii, powstanie - zakładam - pole manewru, żeby wrócić do poprzednich stawek - powiedział. Przyznał, że nie można wykluczyć utrzymania w przyszłym roku dotychczasowej stawki 23 proc.

Kowalczyk mówił wcześniej, że rząd liczy na to, że dzięki uszczelnieniu sytemu poboru podatku VAT w 2016 r. uda się uzyskać dodatkowo nawet kilkanaście miliardów złotych. Jak mówił, VAT jest w Polsce "bardzo mocno wyłudzany", przywołał szacunki mówiące o wyłudzeniach rzędu 50 mld zł.

Opinie ekspertów na temat braku szczelności systemu VAT są podzielone. Prof. Witold Modzelewski, który jest współautorem PiS-owskiego projektu ustawy o VAT, uważa, że utracone bezwzględnie dochody budżetowe z podatku VAT to ok. 30 mld zł.

Zdaniem analityka firmy Xelion Piotra Kuczyńskiego, niemożliwym jest, aby luka w VAT wynosiła aż 50 mld zł, jak pokazują niektóre szacunki. W jego ocenie dzięki walce z wyłudzeniami VAT da się pozyskać kilkanaście miliardów złotych.

Przygotowany przez PiS nowy projekt ustawy o VAT liczy 441 artykułów, a uzasadnienie do niego ma ponad 180 stron.

Zobacz też: VAT do natychmiastowej zmiany?


PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Alpacz42
37.47.161.* 2016-01-16 19:19
Prof. Modzelewski napisal ustawe, a ktorej nie potrafil znalezc funkcji uszczelniajacej rozliczenia VAT. Dlaczego, z prostego powodu, sieroty szukaly nawet groszy, ale doradca bogatych wiedzial jak" zaoszczedzic" dla siebie.
OMFG
89.69.2.* 2016-01-16 18:11
Ogłośmy upadłość narodową. Zmieńmy nazwę na "V Rzeczpospolitą Polską", ustalmy nowe prostsze prawo i będzie ok. Ja rozumiem, że markety pokazały jak wciąż i wciąż, i wciąż, i wciąż nie płacić podatków. Nie oszukujmy się każdy z Was drodzy obywatele, jeśli nie sami odpisujecie niesłusznie VAT to przynajmniej znacie kogoś kto to robi. Nie sztuką jest wprowadzić przepis skoro nikt go nie respektuje. Rozumiem, że lata okupacji i niewoli zrobiły swoje ale w pierwszej kolejności należałoby zmienić Naszą mentalność. Polska jest mistrzem w obchodzeniu przepisów. Póki nie zrozumiecie, że nie płacąc podatków w określonej wysokości, okradacie samych SIEBIE.
POLak1
37.7.53.* 2016-01-12 20:57
A dlaczego nie zlikwidować by PIT i CIT oraz ZUS,KRES i Zakład Emerytalny Uprzywilejowanych i pozostawić tylko podwyższony do 35%VAT z którego wypłacane byłyby wszystkim równe godne emerytury obywatelskie/które nie móglby zająć żaden komornik!/ a jak ktoś chcę mieć większą emeryturę niech sobie uzbiera? Byłoby prosto ,taniej i bardziej uczciwie!!!POLAk1
Zobacz więcej komentarzy (20)