Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Podwyżki dla nauczycieli. Wynagrodzenia wzrosną o 15 proc. w trzy lata

239
Podziel się

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała, że szczegóły podwyżek zostaną rozpisane w założeniach do ustawy budżetowej.

Podwyżki dla nauczycieli. Wynagrodzenia wzrosną o 15 proc. w trzy lata
(Bartosz Krupa/East News)
bCZFTPOZ

W drugiej połowie maja zostanie przekazany do uzgodnień projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, która wprowadza zmiany w Karcie Nauczyciela. Nauczycieli czeka również podwyżka - powiedziała Anna Zalewska, szefowa resortu edukacji.

MEN zapowiedział w piątek, że szczegóły podwyżek zostaną rozpisane w założeniach do ustawy budżetowej.

Jak przekazała podczas konferencji prasowej dotyczącej wdrażania reformy edukacji i finansowania zadań oświatowych, decyzje ws. podwyżek podjęli już premier Beata Szydło i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki - o czym wcześniej pisaliśmy w money.pl.

bCZFTPPb

- Zaczynamy od 2018 r. To są bardzo duże pieniądze, bo to pieniądze do subwencji oświatowej - powiedziała minister.

Minister zapowiedziała także, że w drugiej połowie maja zostanie przekazany do uzgodnień projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, która wprowadza zmiany w Karcie Nauczyciela.

Podała również, że już dziś wiadomo, iż wskutek reformy edukacji w systemie pojawi się 4,5 tys. nowych miejsc pracy dla nauczycieli.

**Szkolne pensje czeka rewolucja?**

Według wcześniejszych informacji, rząd chce związać pensje ze średnią krajową, zlikwidować liczne dodatki i dać im podwyżkę - o czym informował "Dziennik Gazeta Prawna". Jak ustalił pod koniec marca dziennik, zlikwidowana ma zostać "czternastka", czyli jednorazowy dodatek uzupełniający. Samorządy na ten cel musiały wydawać ćwierć miliarda złotych. W zamian za rezygnację z tego rozwiązania nauczyciele wynegocjowali podwyżki - pisał dziennik.

bCZFTPPh

"Do takich ustaleń doszedł zespół złożony z przedstawicieli MEN, samorządów i związków zawodowych, w tym Solidarności, który pracował nad nowymi zasadami finansowania oświaty" - czytamy w artykule.

Zespół zaproponuje rządowi, żeby wynagrodzenia nauczycieli powiązać z wysokością średniej krajowej (obecnie to ponad 4,6 tys. zł). "Oznacza to, że na starcie swojej drogi zawodowej (nauczyciele) zarabialiby np. 70 proc. jej wysokości, ale już po kilku latach, wraz z kolejnymi stopniami awansu zawodowego, mogliby zarabiać np. 120 proc. jej wysokości".

Dzięki takiemu rozwiązaniu - wskazywał "DGP" - już w przyszłym roku nauczyciele zyskaliby od 300 zł do 600 zł podwyżki. "Zmniejszona ma jednak zostać liczba dodatków do pensji. Obecnie jest ich kilkanaście. Znaczna ich część, np. dodatek mieszkaniowy czy wiejski, zostałyby włączone do wynagrodzenia zasadniczego".

Od 2017 r. nauczyciele otrzymają niewielkie podwyżki - od 35 do 63 zł. To pierwsza zmiana w ramach waloryzacji świadczeń od pięciu lat.

bCZFTPPi

Efekt protestów?

#

Informacja o podwyżkach została potwierdzona niecały miesiąc po wielkim strajku nauczycieli. Domagali się oni deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy - również finansowe - nie zmienią się na niekorzyść. Nauczyciele domagali się również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia o 10 proc.

Protestowali także przeciwko reformie edukacji, która wprowadza 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja będą wygaszane, nie będzie prowadzony nabór do nich. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.

Przeciwnicy reformy - w tym Związek Nauczycielstwa Polskiego, OPZZ, przedstawiciele partii politycznych: PO, Nowoczesnej, PSL, Razem, Inicjatywa Polska, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych m.in.: "Rodzice przeciwko reformie edukacji", koalicja "Nie dla chaosu w szkole", Kongres Kobiet, Krajowe Porozumienie Rodziców i Rad Rodziców, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej - domagają się referendum.

bCZFTPPj

W Sejmie złożyli już blisko milion podpisów, zebranych pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum, w którym chcą zadać Polakom pytanie: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?".

bCZFTPPC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(239)
Miś
3 lata temu
Nie jestem matematykiem, ale coś mi nie wychodzą obliczenia. Jeżeli nauczyciel teraz ma 18 godzin przy tablicy, a ma mieć 22 godziny, to jak dobrze liczę jest 22 % więcej. Zgadza się? Chyba 15%pensji nie wyrównuje różnicy? To za mało! Wg. mnie za godzinę będzie płacone mniej niż dotychczas. 15%-22%= -7% Gdzie te brakujące 7 %? ZA GODZINĘ PRZY TABLICY NAUCZYCIEL BĘDZIE MIAŁ PŁACONE MNIEJ!
Asia
3 lata temu
Jako nauczyciel dyplomowany dostałam 40 zł brutto "podwyżki". I
Konik
3 lata temu
Nauczyciel mianowany dostał 20zl podwyżki na rękę, w artykule są błędne kwoty z szumnych zapowiedzi. Pominięto toż, że nauczyciele dostaną 15% podwyżki ale będą pracować o 22% więcej. Zlikwidowane został przy tym dodatki więc nauczycieli czeka spora obniżka nie podwyżka.
bCZFTPPD
pol
3 lata temu
Ale nauczyciele poszaleją !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wstyd !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ewa
3 lata temu
masakra...gdzie jest tych 4,5 tys miejsc pracy? przejrzyjcie sobie listy wykazów wakatów na kuratoriach???? a co ja z Rzeszowa pojade na 2 godziny do Komańczy???
Najnowsze komentarze (239)
Niki73
3 lata temu
Oj coś w tym resorcie edukacji nie trybi. Już niebawem będzie w myśl zasady " Jaka płaca taka praca". Obawiam się, że za takie pieniądze w szkołach pracować będą tylko Ukraińcy .
Leosia
3 lata temu
Kilkanaście dodatków???????? Od 10 lat pracuję w szkole i mam 1 dodatek - motywacyjny w wysokości 100 zł brutto jak większość moich znajomych, więc nie piszcie o kilkunastu dodatkach i nie buntujcie otoczenia, którzy patrząc na ten artykuł twierdzą jak to dobrze nauczyciele zarabiają.
Barbara
3 lata temu
A co z obsluga w przedszkolach my pracujemy po osiem godzin i opiekujemy sie dziecmi
Nauczycielka ...
3 lata temu
Mieszkam na wsi. Od kilku lat pracuje na zastępstwach, w szkole, wiec nie mogę rozpocząć awansu zawodowego, bi trzeba być zatrudnionym na czas nieokreslony a ja znajomosci nie mam. Z tego powodu tez kredytu na mieszkanie w miescie nie otrzymam. Pracuję więc za 2200 brutto, czasami za mniej jak etat sie nie ukula. Dojezdzam do pracy od 10 km do ok. 50.. Mnostwo pieniedzy wydaje na paliwo i mechanika. Jestem nauczycielem kontraktowym z przygotowaniem pedagogicznymi kilkoma fakultetami. Nie wiem, czy chcę pracowac nadal w tym zawodzie. Tyle pracy papierkowj w domu, oczywiscie ksero i inne materiały za swoje pieniądze, ciągłe zebrania, dobre przygotowanie, angazowanie sie w rozne projekty, zespoly, odpowiedzialnosc za dzieci. Chyba lepiej pracowac za granica i czegos sie dorobic, bo sasiedzi po podstawowkach obrastaja w dobra materialne, a ja na dentyste nie mam.
Maciek
3 lata temu
Rok Płaca n. dyplomowanego % średniej krajowej: 2002 1 883,00 zł 88% 2003 1 941,00 zł 88% 2004 1 999,00 zł 87% 2005 2 059,00 zł 87% 2006 2 090,00 zł 84% 2007 2 195,00 zł 82% 2008 2 380,00 zł 81% sty.09 2 492,00 zł 80% wrz.09 2 616,00 zł 84% wrz.10 2 799,00 zł 87% wrz.11 2 995,00 zł 88% wrz.12 3 109,00 zł 89% 2013 3 109,00 zł 85% wrz.14 3 109,00 zł 83% 2015 3 109,00 zł 80% 2016 3 109,00 zł 77% sty.17 3 149,00 zł 75% wrz.17 3 149,00 zł 70% Od kiedy rządzi PIS niestety nauczycielom płace obniżyły się do poziomu nienotowanego od 20 lat.
zk64
3 lata temu
Za kika lat nie będzie chętnych do zawodu jak nie będzie zdecydowanych podwyżek. Kto wtedy będzie ksztalcił?
nauczycielka
3 lata temu
żadne moje dziecko nie chciało nawet słyszeć o pracy w szkole:))))))))))))
ja
3 lata temu
jakie podwyżki dała szydlowa swoim ministrom? po 2,5 tysiąca, a nauczycielom od 20zł do 40zł brutto
bCZFTPPv
Niki
3 lata temu
To są kpiny...Jakie podwyzki? Nic dziwnego, ze do zawodu nauczyciela dostaja sie tylko miernoty.
Marta
3 lata temu
Pani Zalewska obiecała zmniejszenie godzin pracy specjalistą: pedagog, psycholog, logopeda do 22 godzin terapeutycznych, nie zrobiła tego w dalszym ciągu mamy, 30 godzin od kilku bodajże 5 lat, wcześniej mieliśmy 22 kilka dobrych lat. Pensja nasza taka jak nauczycieli. Za zwyżką godzin nie poszły żadne pieniądze. Po 33 latach mam 2400 na ękę. Nauczyciel rewalidacji indywidualnej ma 18. Jego praca a praca logopedy są takie same, nie różnia się. Nie rozumiem tego skąd te różnice. Pracuję 33 rok mam umowę na 18 godzin, jestem nauczycielem, a mam 30 godzin. Tylko u nas taka wiocha.Trybunał Konstytucyjny, przyklepał, przyznał rację starostą, a nam zmieniono umowy na byle jakim świstku podnosząc etaty, za te same pieniądze. Działo się to wszystko za rządów PO, PSL. PANI ZALEWSKA
ella
3 lata temu
Pracuje w szkole juz 6 lat. ciagle mam nadzieje na zniesienie ochrony tego zawodu. Niech pracuja najlepsi a nie miernoty ze znajomosciami, a wtedy dopiero podwyzki.
Anna
3 lata temu
To mają być te " zdecydowane podwyżki"? ŚMIECHU WARTE
or
3 lata temu
moim zdaniem pis działa tutaj sensownie, i jak w każdej sprawie najbardziej krzyczą Ci którzy korzystali najbardziej z sytemu dziwnych preferencji, ta 14-tka dla wiekszosci nauczycieli to 100-200 zeta rocznie, dodatki wiejskie nie wiedziec czemu - dzieci na wsi są bardziej zdyscyplinowane niż rozwydrzone mieszczuchy, dodatek mieszkaniowy wieczna dopłata do wybajmu???? po co chyba lepiej dać wyzsza pensję która pokryje cześć raty kredytu -czego nie zrobi dodatek mieszkaniowy który stracisz po zakupie miswojego lokum , nagrody uznaniowe dla wybranych, nadgodziny dla "ludzi dyrektora" w każdej szkole - Ci kwicza ze stracą, tak jak likwidacja gimnazjów zmniejsza liczbę etatów funkcyjnych - oczywiście ta reforma bije najbardziej w zasiedziałą "elitę" belfrowską nauczycielskie koterie związane też z ZNP dlatego kwik.
permanentny
3 lata temu
Pni Zalewska ,pani znów kłamie.Niech pani ludziom powie wprost,ze zabiera nie mniej jak 400zł a daje 300zł w 3 lata! To horror!Najgorsze,jest oszustwo.Głosowałem na PiS,jestem za reformą w szkołach,ale nie jestem za oszustwem.Będzie za chwilę z tą osobą co z Macierewiczem i Waszczykowskim.A za nimi księgowy też.
...
Następna strona