Notowania

Podwyżki w Poczcie Polskiej. Spółka przeznaczy na pensje dodatkowe ćwierć miliarda złotych

Poczta Polska liczyła, że wzrost płac będzie ją kosztował 110 mln zł rocznie, ale pod naciskiem związkowców kwotę tę najpierw wywindowano do154 mln zł, a ostatecznie stanęło na 255 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Artur Szczepanski/REPORTER)
Realna podwyżka wyniesie 226 zł brutto.

Zarząd Poczty Polskiej podpisał porozumienie ze związkowcami z "Solidarności" o podwyżkach. Pracownicy zarabiający do 5 tys. zł brutto dostaną dodatkowe 172 zł. Łączny koszt podwyżek wyniesie 255 mln zł rocznie.

Aktualizacja 14:00

O podpisaniu porozumienia poinformowała Organizacja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej. Zgodnie z opublikowanymi przez związkowców dokumentami, podwyżka wyniesie 172 zł brutto w przypadku pracowników zarabiających do 5 tys. zł brutto.

Poczta Polska podkreśla w wydanym we wtorek komunikacie, że w grupie objętej podwyżkami znajduje się aż 77 tys. z 80 tys. jej pracowników. Co najmniej 3200 zł brutto mają dostawać kierowcy samochodów ciężarowych powyżej 3,5 t.

- Porozumienie to kolejny element systematycznego wzrostu wynagrodzeń w Poczcie Polskiej oraz kompromis uwzględniający oczekiwania pracowników i możliwości finansowe firmy, w tym jej stabilność finansową - powiedział prezes PP Przemysław Sypniewski.

- Zarządowi spółki zależy na tym, aby firma była dobrym i cenionym pracodawcą, który oprócz coraz wyższych stawek oferuje jasne zasady wynagradzania, umowy o pracę, regularnie wypłacane premie miesięczne, coroczne trzynastki, dodatek za staż pracy w firmie oraz benefity wypłacane w ramach funduszu świadczeń socjalnych - zapewnił Sypniewski.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", Poczta Polska liczyła, że wzrost płac będzie ją kosztował 110 mln zł rocznie, ale pod naciskiem związkowców kwotę tę najpierw wywindowano do154 mln zł, a ostatecznie stanęło na 255 mln zł.

Podwyżki mają obowiązywać od 1 czerwca, ale pracownicy państwowej spółki dodatkowe pieniądze dostaną dopiero we wrześniu. Wtedy też ma przyjść wyrównanie za czerwiec i lipiec. Podwyżka wyniesie wprawdzie 172 zł brutto, ale z dodatkami stażowymi i trzynastą pensją średni wzrost wynagrodzeń wyniesie 226 zł brutto.

Pensje są zdecydowanie największym wydatkiem Poczty Polskiej. Przy obrotach na poziomie 6 mld zł rocznie na wynagrodzenia przeznacza 4,2 mld zł. Koszty te dodatkowo zwiększą się z powodu wzrostu zatrudnienia - w pierwszym półroczu spółka przyjęła ponad tysiąc nowych osób, w tym 560 listonoszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: poczta polska, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-07-2018

klient PPmarka poczta polska wzbudza we mnie jak najgorsze odczucia, jakość usług - żenada, awizo w skrzynce pocztowej to standard nawet jak jesteś w domu, … Czytaj całość

24-07-2018

XXXdo 5000 brutto zarabia się tam w 2 miesiące.

24-07-2018

karlCzy my emeryci i renciści też mamy związki zawodowe? Jeżeli tak to może by też coś wywalczyły dla nas, a jeżeli nie , to dla czego?

Rozwiń komentarze (9)