Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pół miliarda złotych dla NFZ i policjantów

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zgodziła się na propozycję resortu finansów.

Pół miliarda złotych dla NFZ i policjantów
(kprm.gov.pl)

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zgodziła się w środę na utworzenie nowej rezerwy w kwocie 526 mln złotych. Zostaną z niej uregulowane m.in. zobowiązania wobec Narodowego Funduszu Zdrowia czy policjantów. Z wnioskiem o utworzenie rezerwy wystąpiło Ministerstwo Finansów.

Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska (na zdjęciu) poinformowała w Sejmie, że 32 tzw. dysponentów środków budżetowych (m.in. resortów, wojewodów) zgłosiło do resortu blokady wydatków dokonane w obrębie ich części (są to środki niewykorzystane przez nich w tym roku). W sumie dadzą one ponad 526 mln zł. Minister zapewniła, że pieniądze trafią do nowej rezerwy i zostaną przeznaczone na inne cele, spłatę zobowiązań wymagalnych Skarbu Państwa.

Suchocka-Roguska poinformowała, że wśród zablokowanych wydatków są m.in. wydatki Ministerstwa Zdrowia. Kwota 127,8 mln zł zostanie przeznaczona na spłatę zobowiązań resortu głównie wobec NFZ, na finansowanie świadczeń dla osób nie objętych ubezpieczeniem zdrowotnym. _ - Kwota ta pozwoli praktycznie uregulować całość tych zobowiązań _ - wyjaśniła wiceminister.

Suchocka-Roguska powiedziała, że z nowej rezerwy zostaną także uregulowane zobowiązania wobec policji, które miały być zapłacone do końca listopada. W środę MF otrzymało wniosek MSWiA na kwotę 122 mln zł - dodała. Zaznaczyła, że zaległości związane z zasiłkami rodzinnymi powinny już być wszystkie uregulowane, niemal wszyscy wojewodowie otrzymali też środki na uregulowania zaległości dotyczących ubezpieczeń zdrowotnych. Przekazane zostały też środki na świadczenia emerytalne dla służby więziennej.

Wiceminister poinformowała, że jeszcze w tym tygodniu zostanie podjęta decyzja w sprawie refundacji gminom wydatków związanych ze zwrotem rolnikom akcyzy zawartej w paliwie rolniczym. _ Z dotychczas zablokowanych środków została nam jeszcze kwota ok. 120 mln zł, którą będzie można przeznaczyć na spłatę zobowiązań z tytułu akcyzy od paliw. Potrzebne jest 109 mln zł. Do końca tygodnia decyzje powinny wyjść z ministerstwa finansów _ - zapewniła.

Dodała, że do rozwiązania została jeszcze kwestia świadczeń emerytalnych dla funkcjonariuszy podległych MSWiA.

_ - Będziemy również regulować te zobowiązania, dotyczące bądź wyroków sądowych, bądź decyzji o odszkodowaniach z tytułu zajęcia nieruchomości pod drogi publiczne. Znacząca część zobowiązań zostanie w ramach tych środków uregulowana _ - powiedziała.

Wyjaśniła ponadto, że w środę do resortu napłynęły kolejne wnioski _ dysponentów _ dotyczące blokad wydatków. Poprosiła o wyznaczenie kolejnego posiedzenie komisji, by zablokowane środki można było wykorzystać na spłatę zobowiązań. Bez zgody komisji utworzenie nowej rezerwy nie będzie możliwe.

Raporty Money.pl
*Za dziurę w budżecie zapłacimy miliardy odsetek * Każdy miliard złotych deficytu w państwowej kasie kosztuje podatników ponad 260 milionów złotych. Cała dziura w budżecie na 2009 rok będzie kosztować 7,1 miliarda złotych. Spłacimy ją dopiero w 2029 roku.
*Budżet 2010. Dywidendy zje prywatyzacja * Rząd liczy za to na 12,5 miliarda złotych więcej z podatków. Więcej zapłacą palacze - wzrośnie akcyza na papierosy. Wyższe będą też podatki od służbowych samochodów.
*Deficyt 2010. Kwota rekordowa, ale było gorzej * Minister finansów zapowiada, że w budżecie państwa na 2010 rok zabraknie ponad 52 mld złotych na sfinansowanie zaplanowanych wydatków.

| |
| --- |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)