Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy z Ukrainy zostają w Polsce. Są pierwsze decyzje

0
Podziel się:

Wydanie zezwoleń w tak szybkim terminie było możliwe, ponieważ zainteresowane osoby posiadały uprzednio ważną Kartę Polaka

Uchodźcy, którzy dostali zgodę na pozostanie w Polsce, pochodzili z Mariupola
Uchodźcy, którzy dostali zgodę na pozostanie w Polsce, pochodzili z Mariupola (Brücke-Osteuropa/wikimedia/public domain)

Są już pierwsze decyzje zezwalające na stały pobyt osobom ewakuowanym w listopadzie z ukraińskiego Mariupola. We wtorek wojewoda warmińsko-mazowiecki wręczył je czterem osobom - pisze "Nasz Dziennik".

Wydanie zezwoleń w tak szybkim terminie było możliwe, ponieważ zainteresowane osoby posiadały uprzednio ważną Kartę Polaka - wyjaśnia Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki.

- Cała czwórka nabyła już na Ukrainie prawa emerytalne, tak więc wydane zezwolenia pozwolą im na skuteczne ubieganie się w ZUS o przesłanie emerytur z Ukrainy do Polski - dodaje dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w urzędzie.

Gazeta przypomina, że karta stałego pobytu daje uchodźcom takie same prawa, jakie posiadają obywatele Polski - oprócz prawa wyborczego.

W listopadzie zeszłego roku do Polski przybyło 187 osób ewakuowanych ze wschodniej Ukrainy, gdzie trwają działania wojenne. Osoby te zakwaterowano tymczasowo w ośrodkach w Łańsku i w Rybakach.

"Nasz Dziennik" podkreśla, że szef MSWiA Mariusz Błaszczak zwrócił się z apelem do władz samorządowych o udzielenie pomocy Polakom z Ukrainy w usamodzielnianiu się w Polsce.

MSWiA uruchomiło też "bank ofert pracy, do którego mogą zgłaszać się przedsiębiorcy czy osoby prywatne chętne do pomocy".

"Przebywający w Rybakach uchodźcy mają zapewniony pobyt tylko przez sześć miesięcy. Czas nagli" - alarmuje gazeta.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)