Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Będzie śledztwo w sprawie polisolokat

9
Podziel się:

Prokuratura rejonowa we Wrocławiu sprawdzi, czy klienci Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa nie zostali oszukani.

Będzie śledztwo w sprawie polisolokat
(istockphoto)

Prokuratura rejonowa we Wrocławiu sprawdzi, czy klienci Towarzystwa Ubezpieczeniowego "Europa" nie zostali oszukani.

Zawiadomienie złożyło stowarzyszenie "Przywiązani do polisy". Przedstawiciel tej organizacji, Piotr Sułek powiedział IAR, że pismo dotyczyło podejrzenia popełnienia przestępstwa przez zarządzających jednego z ubezpieczycieli działających w Polsce.

Piotr Sułek wyjaśnia, że stowarzyszenie chce ustalić, co stało się z pieniędzmi klientów TU Europa, których środki zgromadzone u ubezpieczyciela straciły na wartości.

Przedstawiciel "Przywiązanych do polisy" jest zadowolony, że udało się nakłonić wrocławskich śledczych, żeby zbadali sprawę. Dochodzenie będzie prowadzone z artykułu 286 Kodeksu Karnego. Według tego artykułu kodeksu karnego ten, kto doprowadza osobę do niekorzystnego rozporządzania swoim majątkiem za pomocą wprowadzenia jej w błąd, podlega karze pozbawienia wolności od 6 do 8 lat.

Przedstawiciele stowarzyszenia zachęcają też do kontaktu. Chodzi o klientów, którym ubezpieczyciele oferowali ryzykowne produkty inwestycyjne o charakterze ubezpieczenia.

50 miliardów zł w ucieczce przed podatkiem

Problem dot. polislokat nie jest nowy. Jak pisaliśmy już w WP money, Polacy w tego typu instrumentach finansowych w różnych instytucjach finansowych ulokowali nawet 50 mld zł. Dlaczego? Miał to być sposób z jednej strony na zarobek, a z drugiej - na ominięcie podatku od zysków kapitałowych. Połączenie lokaty bankowej z ubezpieczeniem skusiło wielu klientów, według danych Rzecznika Finansowego mowa nawet o 5 mln takich umów. Często zawieranych na długi okres - od kilku do nawet kilkunastu lat.

Problem pojawiał się dopiero później. Nie dość bowiem, że lokata przyniosła straty, to wycofanie środków kończyło się tak zwaną opłatą likwidacyjną, która sięgała nawet 100 procent zgromadzonych środków. Więcej czytaj TUTAJ.

W grudniu 2016 roku Urząd Konkurencji i Konsumentów zawarł porozumienia z 17 towarzystwami ubezpieczeniowymi w sprawie ubezpieczeń z elementem inwestycyjnym, tzw. polisolokat - podała agencja ISBNews. W efekcie zostaną obniżone opłaty likwidacyjne polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, również tych, które zostały zakupione przed 2014 rokiem.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Zirytowana
7 lat temu
Moim zdaniem nie ma co czekać na jakieś odgórne ustalenia. Ja również dałam się oszukać na całe te tzw. poliso-lokaty. Ale nie zamierzałam czekać na cud! Poszłam do dobrego prawnika, który specjalizuje się tego typu sprawach i dzięki pomocy Pana Michała Herok z kancelarii Primus odzyskałam swoje pieniądze. Trzeba walczyć o swoje! Teraz jedno wiem: już nigdy nie dam się nabrać na żadną finansową rewelację!
zerro007
7 lat temu
Bardzo fajnie, ale co z tego będzie miał przeciętny oszukany poza wątpliwą satysfakcją że Czarnecki odczuje pewne niedogodności, bo moje marzenie żeby na stałe osiadł w Polsce, najlepiej we Wronkach, raczej się nie spełni. Prokuratura nie nakaże zwrotu pieniędzy oszukanym bo nie ma takich uprawnień. Skoro to Wrocław i Europa to chodzi o polisolokaty typu Pareto rodem z holdingu Getin, produkt tak oszukańczy, że w sądzie nie sposób przegrać z tą mafią. Ja kończę już swoją zwycięską walkę, 27 stycznia 2017 ostatnia jak mam nadzieję jej odsłona w sądzie apelacyjnym w Warszawie. Szczegóły walki ze wszystkimi dokumentami na blogu "bez adwokata" p.s. Pani redaktor zanim napisze jakąś bzdurę mogłaby sprawdzić fakty. Polisolokaty których dotyczy śledztwo czarnecki wprowadził na rynek w roku 2009, gdy zwolnienie z podatku belki już dawno nie obowiązywało.
Zaniepokojony
7 lat temu
Z innej beczki ale w temacie Uchodzców. Dotarly do mnie informacje o masowym braniu zwolnien lekarskich w UE. Wlosi maja dosc zasuwania na gosci, zaczynaja sie coraz glosniej i skuteczniej buntowac. Francuzi, Niemcy, Holendrzy, Belgowie (głównie Flamandowie), Austriacy, Anglicy, Szwedzi, Włosi mają co raz bardziej dosyć tego niechcianego napływowego pozaeuropejskiego głównie arabsko-islamskiego towarzystwa. Co raz częściej dochodzi do różnych akcji w stylu obywatelskiego nieposłuszeństwa. Do tego policja jest zasypywana zgłoszeniami o mowie nienawiści do chrześcian . Do tego telefony na 112 z niezarejestrowanych kart ze grupa ludzi wymachuje bronia i ukryła sie w lokalnym meczecie i podobne info do mediów. Sa coraz wieksze problemy z transportem, zaopatrzeniem itd. Czyzby metoda przez kieszen do rozumu ? Ktos wie cos wiecej w tym temacie ? Nastał czas gdy Obywatele muszą wziąć sprawy w swoje ręce a policja i wojsko muszą zdecydować czy chcą stanąć po stronie polityków-zdrajców własnych narodów, czy po stronie ludu i ziemi na której się urodzili.
Piotr
7 lat temu
Największym
ja
7 lat temu
Nie byłoby afery gdyby nie chciwość i naiwność ludzka. By uniknąć problemów finansowych, naciągaczy i oszustów, potrafić wykryć wszelkie pułapki potrzebna jest finansowa wiedza. Z choćby podstawami tejże wiedzy i zdrowym rozsądkiem można uniknąć czegoś takiego jak polisolokaty, AmberGold czy kredyt frankowy. Tego raczej w szkole się nie uczy. Dlatego też powstała książka "Emeryytura nie jest Ci potrezbna", by tę edukację szerzyć.